سرقت مجسمه های پارک خانه هنرمندان تکذیب شد

به گزارش کالارنا، تهران (پانا) - معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران سرقت مجسمه های پارک خانه هنرمندان را رد و اعلام نمود طبق اطلاع رسانی ماه گذشته، 27 مجسمه موجود در این فضا، به علت بعضی آسیب ها که نتیجه گذر زمان و نصب غیر اصولی است، بازسازی و بهسازی می شوند.

سرقت مجسمه های پارک خانه هنرمندان تکذیب شد

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، شاپور دیوسالار از بازسازی، بهسازی و جانمایی بعضی آثار در محوطه مجموعه پارک هنرمندان اطلاع داد و در این باره گفت: در این مجموعه 27 مجسمه وجود دارد که هر کدام در دوره های مختلف و بر اساس سفارشات متعددی که به هنرمندان داده شده، اجرا و نصب شده اند؛ به همین دلیل آثار از نظر متریال نصب و حتی نحوه جانمایی بسیار متفاوت هستند تا جایی که بعضی از آثار دارای پایه های سنگی و بعضی بتنی هستند.

وی با اشاره به خبر منتشر شده در یکی از رسانه ها، مبنی بر سرقت آثار پارک هنرمندان، بیان نمود: متاسفانه بعضی از اطلاع رسانی ها، صرفا در راستای جذب مخاطب و جو سازی است. بدیهی است که یک رسانه پیش از انتشار اخبار احتیاج به آنالیز درست در خصوص موضوع مورد نظر دارد اما به نظر می رسد که این رسانه، حتی درباره این رویداد از مسئولان پارک و خانه هنرمندان هم، چیزی جویا نشده است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران ادامه داد: با یک جستجوی ساده در سایت سازمان زیباسازی، به راحتی می توانستند خبری را که مبنی بر شروع بازسازی این مجموعه است مشاهده نمایند یا حداقل با مسئولان خانه هنرمندان، پیش از انتشار این خبر صحبت نمایند اما متاسفانه به نظر می رسد که بازار شایعه سازی بسیار پر رونق تر از اطلاع رسانی درست است.

دیوسالار درباره دلایل بازسازی آثار این مجموعه، بیان نمود: یکی از عمده مسائل مجسمه های این مجموعه، آثاری است که به شکل غیر اصولی در داخل چمن و فضای باغچه نصب شده اند. این نوع آثار به علت قرار گرفتن در معرض، آبیاری باغچه اغلب دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شده ، به همین دلیل علاوه بر بازسازی احتیاجمند جا به جایی و جانمایی مجدد هم هستند. به اسم مثال مجسمه نی لبک زن کار استاد ایرج محمدی از داخل باغچه که به علت وجود درختان بلند در دیده شوندگی مطلوب هم برخوردار نبوده به روبه روی خانه تئاتر ایرانشهر منتقل شده است و بعلاوه مجسمه تندیس عشق کار شیخ الحکما هم به همین منوال در دستور جابه جایی قرار گرفته است و هیچ مجسمه ای به سرقت نرفته است.

معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران توضیح داد: یکی دیگر از مسائلی که در این پروژه به آن توجه شده، یک دست سازی پایه های مجسمه های موجود در این مجموعه است به همین دلیل تصمیم گرفته شده که کلیه پایه ها از جنس بتن اکسپوز اجرا شوند.

دیوسالار درباره نحوه حمایت از آثار برنزی در این مجموعه، گفت: همانطور که می دانید، بعضی از آثار ایرانشهر، برنزی هستند به همین دلیل کلیه آثار این مجموعه، به شاسی آهنی در داخل پایه متصل خواهند شد و در نهایت کار با بتن درجه یک اکسپوز، حمایت خواهد شد تا از اتفاقات ناگواری مانند دزدی پیشگیری شود.

وی ادامه داد: بعضی از آثار نظیر کار استاد مددی که در سال های گذشته دزدیده شدند، در دوره ای با فایبرگلاس جایگزین شده که در شان و شخصیت این هنرمند و اثرش نیست به همین دلیل کار مجددا ریخته گری و با جنس برنز بازسازی خواهد شد تا شکل گذشته خود را به دست آورد. کار خانم فاطمه امدادیان هم به چنین سرنوشتی دچار شد که مجدداً و با متریال برنز ساخته خواهد شد و در جای مناسب در پارک جانمایی می شود. قابل ذکر است مجسمه های فایبرگلاس برداشته شده هم اکنون طی صورتجلسه ای به دفتر خانه هنرمندان تحویل شده است.

معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران، از عدم جابجایی بعضی آثار این مجموعه اطلاع داد وگفت: آثاری که دچار زنگ زدگی و مسائلی نظیر پوسیدگی هستند، قطعا در این مجموعه بازسازی، جابه جا و جانمایی خواهند شد اما اثر تنی چند از هنرمندان مانند استاد حکیمی که یک کار سنگی است یا دو اثر چوبی برادران شریف که احتمال شکستن دارند، جابه جا نخواهند شد. تنها اثری که از مجموعه حذف شده مربوط می شود به فرم هندسی آقای شجاع الدین شهابی بوده که به علت عدم رعایت شئونات اسلامی، که این اقدام بیش از ده سال پیش اجرا شده و هیچ ارتباطی به موضوع بازسازی آثار در حال حاضر ندارد.

دیوسالار تاکید نمود: کوشش ما این است که با یکسان سازی جنس پایه ها و بازسازی مواردی که دچار آسیب شده، شکل زیباتری به فضای هنری ایرانشهر که یک مجموعه فرهنگی و تفریحی بسیار مهم در سطح شهر است، ببخشیم تا شهروندان از فضای موجود بیشتر از پیش لذت ببرند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2021

به "سرقت مجسمه های پارک خانه هنرمندان تکذیب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت مجسمه های پارک خانه هنرمندان تکذیب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید