مصوبه مجلس برای ورود LPG به سبد سوخت خودرویی را رد کنید

به گزارش کالارنا، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی ان جی کشور از ارسال نامه این انجمن به شورای نگهبان اطلاع داد و گفت: با توجه به عواقب جبران ناپذیر مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی درباره ورود ال پی جی به سبد سوخت کشور، درخواست لغو این مصوبه به شورای نگهبان ارائه داده شده است.

مصوبه مجلس برای ورود LPG به سبد سوخت خودرویی را رد کنید

محسن جوهری در جمع خبرنگاران با اشاره به اصرار عجیب نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب و استفاده ال پی جی به عنوان سوخت خودرو، توضیح داد: اگر این موضوع اجرایی گردد، در آینده نه چندان دور دچار خسارت های متعددی خواهیم شد.

جوهری بیان نمود: بر اساس پیش بینی های انجام شده با احتساب فروش 2 هزار میلیارد تومانی گاز مایع در داخل، زیان سالانه کشور از عدم صادرات گاز مایع و فروش آن در داخل، بیش از 14 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

سوخت آل پی جی برای خودرو؛ بازگشت به یک طرح شکست خورده

جوهری با اشاره به مزیت نسبی سی ان جی در مقایسه با ال پی جی اظهار کرد: در برهه ای تصمیم گرفته شد عرضه ال پی جی به عنوان سوخت خودرو در کشور متوقف و صندلی های عرضه ال پی جی تعطیل شوند. بعدازاین اتفاق دولت ضمن سرمایه گذاری در حوزه سی ان جی کوشش کرد سرمایه های بخش خصوصی را به این حوزه سوق دهد و در این راستا زیرساخت های مناسبی نیز تعبیه شد، اما علی رغم توجه به این موضوع امروز دوباره شاهد پیشنهاد ورود ال پی جی به عنوان سوخت خودرو از طرف نمایندگان مجلس هستیم!

وی با بیان اینکه چنین تغییرات ناگهانی و غیر کارشناسی در برنامه های مالی و سیاست گذاری ها باعث بی اعتمادی سرمایه گذاران می گردد، ادامه داد: در چنین شرایطی سرمایه گذار دیگر به مجموعه دولت و مجلس اعتماد نخواهد کرد و سرمایه خود را از کشور خارج می نماید آن هم در شرایط مالی پیش رو که سیاست دولت بر مبنای جذب و افزایش انگیزه سرمایه گذاران قرار گرفته است. متأسفانه در حال حاضر این اتفاق در حوزه سیان جی اتفاق افتاده است و بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه، از ادامه راه انصراف داده اند.

جوهری این طرح را طرحی شکست خورده دانست و شرح داد: در حال حاضر دو هزار و 500 صندلی سی ان جی در سراسر کشور وجود دارد که باوجوداین تعداد صندلی همچنان در کلان شهرها مشکل نبود کافی صندلی به اندازه ظرفیت مصرف کاملاً محسوس است، حال چگونه می گردد صرفاً با احداث 150 صندلی ال پی جی احتیاج کشور را رفع کرد؟

هزینه تراشی برای مهیاکردن بستر توزیع آل پی جی

وی با واکاوی موضوع ورود آل پی جی به سبد سوخت خودرو و اجرایی شدن این مصوبه اظهار کرد: در این جریان از یک سو بخش خصوصی و دولتی باید مجدد مبلغی بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان جهت ساخت صرفاً 150 صندلی و دوگانه سوز کردن خودروها به صورت استاندارد سرمایه گذاری نمایند، درحالی که اگر احتیاج مبرم به مصرف ال پی جی در سبد سوخت باشد در بیشتر شهرها باید به اندازه احتیاج صندلی احداث گردد که این بستر احتیاج به سرمایه گذاری بیشتری دارد.

جوهری اضافه کرد: از سوی دیگر باید در نظر داشت امکان تأمین فرآورده برای صندلی های ال پی جی به وسیله خط لوله همانند گاز سی ان جی وجود ندارد و ناگزیر به استفاده از حمل ونقل جاده ای برای تأمین ال پی جی مورداحتیاج صندلی های ال پی جی هستیم که خود عواقب متعددی را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه حوادث جاده ای در کمین نفت کش های جاده پیما هستند، ادامه داد: زمانی که صندلی ال پی جی احداث گردد جهت تأمین آن از پالایشگاه تا هر صندلی باید میزان قابل توجهی گازوئیل یارانه ای به کامیون و تانکرها اختصاص دهیم که این موضوع باعث ترافیک، خطرات جاده ای حمل این سوخت پرخطر، افزایش آلودگی هوا و همچنین سبب افزایش مصرف گازوئیل یارانه ای خواهد شد.

جوهری همچنین با اشاره به ارزش صادراتی سوخت ال پی جی گفت: ارزش دلاری صادراتی آل پی جی در بعضی از فصول بالاتر از بنزین است و میزان تقاضای خرید آن طی سال های اخیر به دلیل ارزش بالای حرارتی با شیب زیادی در حال افزایش است.

وی اضافه کرد: نباید از این نکته غافل شد که با استفاده از آل پ جی به عنوان خوراک پتروشیمی ها می توان ارزش چند برابری از این محصول خام دریافت کرد، با این اوصاف اینکه چرا حامیان این طرح بر موضوع صادرات بنزین به عنوان ابزاری برای ورود ال پی جی به سبد سوخت اصرار می نمایند، جای تعجب است!

جوهری ادامه داد: از همین رو و با توجه به اهمیت موضوع در انجمن صنفی سی ان جی کشور تصمیم بر این شد تا درخواستی با موضوع مسائل و معضلات اجرای طرح اضافه شدن LPG به عنوان سوخت خودرو طی یک نامه به آیت ا... جنتی دبیر محترم شورای نگهبان ارسال گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1818

به "مصوبه مجلس برای ورود LPG به سبد سوخت خودرویی را رد کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه مجلس برای ورود LPG به سبد سوخت خودرویی را رد کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید