میانگین قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود خبرنگاران

به گزارش کالارنا، بنا بر نظرسنجی ماهانه رویترز، قیمت نفت سال جاری تحت تاثیر واکسیناسیون افراد بیشتر و سرعت دریافت فرایند احیای مالی، بهبود مستمری پیدا خواهد نمود.

میانگین قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، در نظرسنجی رویترز از 55 تحلیلگر پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2021 به 59 دلار و هفت سنت می رسد که بالاتر از پیش بینی 54 دلار و 47 سنت در نظرسنجی ژانویه رویترز است. این بزرگترین بازبینی صعودی ماه به ماه برای پیش بینی قیمت سالانه در نظرسنجی رویترز از سال 2016 تا به امروز به شمار می رود.

میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت از ابتدای سال میلادی جاری تا به امروز 58 دلار و 80 سنت بوده است.

نوربرت روئکر از شرکت جولیوس بائر در این باره اظهار کرد: سفر و فعالیت تفریحی تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل شامل برنامه های محرک اقتصادی اعتماد، واکسنها و تدابیر پاندمیک هدفمند، به پای رونق فعالیت فراوریی خواهند رسید. در برابر عوامل محرک رشد بخش تقاضا، بعید است بخش عرضه واکنش به موقعی نشان دهد و بازار نفت در ماه های آینده دچار کمبود عرضه می گردد.

از میان 41 شرکت نماینده در نظرسنجی رویترز در ماه های فوریه و ژانویه، 32 نفر پیش بینی خود از قیمت ها را بالا بردند.

بیشتر تحلیلگران اظهار کردند اوپک و متحدانش ممکن است در ملاقات چهارم مارس خود محدودیت عرضه را تسهیل نمایند اما همچنان برای حفظ کنترل عرضه توافق خواهند داشت.

جیووانی استوونو، تحلیلگر موسسه اقتصادی یو بی اس اظهار کرد: با اقدام اوپک پلاس در محدود نگه داشتن فراوری نفت، فرایند کاهش ذخایر در سال میلادی جاری ادامه پیدا خواهد نمود و به قیمتها اجازه می دهد رشد بیشتری پیدا نمایند.

پیش بینی می گردد تقاضا برای نفت به میزان پنج تا هفت میلیون بشکه در روز در سال 2021 رشد کند. با این حال کارشناسان اظهار نموده اند که هرگونه وخامت در شرایط کووید 19 و برطرف احتاقتصادی تحریم های آمریکا علیه ایران، مانع فرایند احیای قیمت های نفت خواهد شد.

در نظرسنجی ماهانه رویترز، میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا 55 دلار و 93 سنت در سال 2021 پیش بینی شد که بالاتر از پیش بینی قیمت 51 دلار و 42 سنت در ماه ژانویه بود.

تحلیلگران انتظار دارند فراوری نفت آمریکا امسال رشد ملایمی داشته باشند. با این حال تدابیر جدید جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، برای محدود کردن بخش نفت، ممکن است فراوری این کشور را در بلند مدت کاهش دهد

کایلین بیرچ، تحلیلگر واحد اطلاعات اکونومیست اظهار کرد: تغییر ساختاری و فاصله دریافت از سوخت های فسیلی ممکن است مانع از بازگشت نفت به اوج قیمت دهه های گذشته گردد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بارکلیز روز پنجشنبه جدیدترین بانکی بود که پیش بینی خود از میانگین قیمت نفت در سال میلادی جاری را به دلیل عرضه کمتر از حد انتظار آمریکا افزایش داد. این بانک انگلیسی با اشاره به عادی شدن سطح ذخایر نفت در آمریکا و واکنش ضعیف تر صنعت نفت شیل آمریکا به رشد قیمت ها، پیش بینی خود از میانگین قیمت نفت برنت در امسال را به 62 دلار در هر بشکه افزایش داد که هفت دلار در مقایسه با پیش بینی قبلی این بانک بالاتر بود. بارکلیز همچنین میانگین قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت را 58 دلار در سال 2021 پیش بینی کرد که شش دلار در مقایسه با برآورد قبلی بالاتر بود.

اوایل هفته گذشته بانک آمریکا نیز دورنمای قیمت نفت را 10 دلار در هر بشکه نسبت به پیش بینی قبلی خود افزایش داد و بیان کرد قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم سال 2021 به 70 دلار خواهد رسید و میانگین قیمت نفت برنت امسال 60 دلار خواهد بود. بانک مورگان استنلی نیز با اشاره به بهبود بیشتر بازار به خصوص در بخش تقاضا، پیش بینی کرد قیمت نفت برنت در سه ماهه سوم امسال به مرز 70 دلار می رسد. گلدمن ساکس پیش بینی قیمت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم را بالا برده و انتظار دارد قیمت هر بشکه نفت برنت با متعادل شدن سریعتر بازار و سطح پایینتر ذخایر، در سه ماهه سوم امسال به 75 دلار صعود کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1782

به "میانگین قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید