هشدار هواشناسی؛ خیزش گرد و خاک در 19 استان

به گزارش کالارنا، هواشناسی نسبت به خیزش گردوخاک در 19 استان بعلاوه رگبار، رعدوبرق و احتمال آبگرفتگی معابر 4 استان هشدار داد.

هشدار هواشناسی؛ خیزش گرد و خاک در 19 استان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از رشد ابرهای هم رفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رگبار و رعدوبرق در نواحی مستعد تگرگ و وزش باد شدید موقت اطلاع داد.

این مخاطرات پنج شنبه در ارتفاعات جنوبی کرمان و جنوب شرق بوشهر، آدینه در هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان وبلوچستان، ارتفاعات جنوبی کرمان و شنبه در نیمه جنوبی سیستان وبلوچستان و ارتفاعات هرمزگان مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطرات احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب روخانه های فصلی، احتمال صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا به طور موقت و احتمال شکستن درختان فرسوده پیش بینی می گردد.

هواشناسی برای کاهش آسیب های احتمالی احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها را توصیه می نماید.

هواشناسی در ادامه این هشدار نسبت به خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید هشدار داد.

این شرایط جوی روز پنج شنبه در اصفهان، یزد، سمنان، کهگیلویه وبویراحمد، خوزستان، شمال بوشهر، فارس، ایلام، لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، البرز، قم، جنوب تهران، جنوب خراسان رضوی، شمال و غرب خراسان جنوبی و شمال خراسان شمالی، روز آدینه در شمال سیستان وبلوچستان، شمال خراسان شمالی، خراسان جنوبی، جنوب و شرق خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، مرکزی، شرق و شمال اصفهان، سمنان، البرز، قم، تهران و شمال بوشهر و روز شنبه در ایلام، خوزستان، خراسان جنوبی، شمال سیستان وبلوچستان، شمال خراسان شمالی، شرق و جنوب خراسان رضوی، سمنان، یزد، شمال اصفهان، قم، مرکزی، تهران و البرز پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل ونقل و احتمال شکستن درختان کهنسال دور از انتظار نیست.

به توصیه هواشناسی ضروری است از قرارگیری در فضای باز به خصوص برای افراد آسیب پذیر در مواقع بروز گردوخاک خودداری گردد، پایش شاخص آلودگی به وسیله دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون های کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها در دستورکار قرار گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2366

به "هشدار هواشناسی؛ خیزش گرد و خاک در 19 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی؛ خیزش گرد و خاک در 19 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید