هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در 15 استان کشور

به گزارش کالارنا، خبرنگاران : سازمان هواشناسی نسبت به کاهش دما و تداوم بارش برف یا باران در15 استان کشور هشدار داد و توصیه هایی را به کشاورزان، باغداران و ... ارایه کرد.

هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در 15 استان کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: بارش برف یا باران همراه با کاهش نسبی دما فردا (27 آذرماه) برای شمال لرستان، شرق چهارمحال و بختیاری، مرکزی، شمال فارس و غرب اصفهان، جمعه (28 آذرماه) برای استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، چهارمحال و بختیاری، شمال زنجان، قزوین، جنوب لرستان و شمال غرب فارس و شنبه (29 آذرماه) برای استان های مرکزی، شمال البرز، شمال قزوین و شمال تهران پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی به دلیل کاهش دما، بارش برف در استان های واقع در نوار شمالی کشور و مناطق کوهستانی و سردسیر، یخ زدگی و لغزندگی جاده ها، کولاک برف، مه و کاهش دید در جاده های کوهستانی و تاخیر یا احتمال لغو پروازها وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به آماده کردن تجهیزات برف روبی درون شهری و برون شهری، تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، احتیاط در تردد به ویژه هنگام عبور از گردنه ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی، با توجه به کاهش دما مدیریت در مصرف سوخت و انرژی به ویژه در نیمه شمالی و شرقی کشور توصیه می کند.

بر اساس هشدار سازمان هواشناسی وقوع رگبار باران، گاهی همراه با وزش باد و در مناطق جنوبی احتمال رعدوبرق فردا (27 آذرماه) در جنوب خوزستان، شمال بوشهر،

جمعه (28 آذرماه) در استان های خوزستان و بوشهر و شنبه (29 آذرماه) در استان های قم، اصفهان، غرب سمنان، جنوب خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، شمال یزد پیش بینی می شود که لغزندگی جاده ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب و احتمال برخورد صاعقه در استان های جنوبی را در پی دارد.

در این شرایط اجتناب از هرگونه توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها ، آمادگی شهرداری ها و سازمان های امدادی برای جلوگیری از خسارت احتمالی، احتیاط در صعود به ارتفاعات توصیه می شود و تاخیر و احتمال لغو پروازها وجود دارد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری از وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق و احتمال تگرگ در جنوب غرب و مناطقی از جنوب کشور و بارش برف در شمال غرب و دامنه های غربی البرز خبر داده و کاهش 3 تا 5 درجه ای دما را جمعه (28 آذرماه) برای جنوب غرب کشور و شنبه (29 آذرماه) برای نیمه شمالی وجنوب کشور پیش بینی کرده است. حاکمیت این شرایط جوی جمعه(28 آذرماه) در استان های خوزستان، بوشهر، نیمه غربی فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه جنوبی لرستان و شنبه (29 آذرماه) در استان های اصفهان و خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

با توجه به احتمال وارد آمدن خسارت در این شرایط جوی به محصولات کشاورزی، سازمان هواشناسی به استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورش قارچ و مرغداری ها، تخلیه دستگاه های سمپاش و آبیاری و نگهداری در مکان های سرپوشیده، به استان اردبیل انتقال محصولات کشاورزی برداشت شده به انبارها و تنظیم دما در سالن های پرورشی، به استان اصفهان عدم آبیاری مزارع و باغات، کاهش غذادهی به استخرهای پرورش ماهی با توجه به ابرناکی و افت دما، به استان بوشهر محافظت از مزارع گوجه فرنگی و صیفی جات در برابر تگرگ و پایش و کانون کوبی آفت ملخ صحرایی و به استان چهارمحال و بختیاری بازدید از استحکام و حفاظت سازه و پوشش گلخانه ها با توجه به بارندگی، وزش باد و بارش برف نیمه سنگین، خودداری عشایر و دامداران از عبور در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها وعایق بندی کندوها و حفاظت از زنبورها در برابر سرما و سوزباد را توصیه می کند.

استان خراسان رضوی نیز نسبت به انجام یخ آب زمستانه در باغات در دمای منفی 7 درجه سانتیگراد برای کاهش ذخیره زمستان گذرانی آفات، تخلیه دستگاه های سمپاش و نگهداری در مکان های سرپوشیده، استان خوزستان نسبت به عدم آبیاری مزارع ذرت و تسریع در انتقال ذرت برداشت شده به انبار و واکسیناسیون طیورعلیه بیماری نیوکاسل، استان زنجان نسبت به تنظیم دما و رطوبت سالن های مرغداری و عدم آبیاری محصولات کشاورزی پاییزه، استان فارس نسبت به عدم آبیاری مزارع کلزا و گندم به دلیل وقوع بارش، استان قزوین نسبت به کنترل دما در سالن های تازه جوجه ریزی شده، انتقال سبزی و صیفی جات برداشت شده به مکان مسقف، استان کردستان نسبت به استفاده از کودهای ضد استرس در اسید آمینه در مزارع و گلخانه ها جهت جلوگیری از تنش سرما و استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به انتقال گوجه پاییزه، مرکبات و محصولات باغی با انبارهای مسقف و پاکسازی زهکش ها و نهرهای آبیاری توصیه شده اند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری افزایش ارتفاع موج 1.5 تا 2 متر را جمعه (28 آذرماه) برای شمال خلیج فارس و شنبه (29 آذرماه) برای نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس پیش بینی کرده و آورده است: در این شرایط جوی غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به پرهیز از تردد با قایق های سبک و تفریحی، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به ویژه فراساحل توصیه می شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1653

به "هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در 15 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به کاهش دما در 15 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید