پرطرفدارترین نام های سال جاری ، چه نام های قابل تغییرند؟

به گزارش کالارنا، سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: در 3 ماه نخست سال جاری (از ابتدای فروردین تا خاتمه خرداد سال جاری) 13 هزار و 253نام در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور اصلاح و تغییر یافت.

پرطرفدارترین نام های سال جاری ، چه نام های قابل تغییرند؟

به گزارشسیف الله ابو ترابی افزود: همچنین در این مدت 32 هزار و 432 نام خانوادگی هم در پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال اصلاح و تغییر یافته است.

وی افزود: فراوان ترین نام های دختران که پدر و مادران ایرانی را برای نوزادان خود انتخاب نموده اند به ترتیب شامل: فاطمه، زهرا، حلما، بهار، زینب، یسنا، آوا، باران، مهرسانا، و نازین زهرا است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال تاکید نمود: فراوان ترین نام انتخابی پدر و مادران برای نوزادان پسر هم به ترتیب شامل: امیر علی، محمد، علی، امیر حسین، حسین، ابوالفضل، امیر عباس، سامیار، محمد طا ها و ماهان است.

ابوترابی در خصوص نام ها قابل تغییر گفت: به موجب ماده 20 قانون ثبت احوال و تبصره های آن، انتخاب نام های در فهرست نام های ممنوعه، قدغن است و دارندگان آن ها می توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام نمایند.

وی در ذکر نمونه هایی از نام های ممنوع توضیح داد: نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می گردد مانند عبدالات، عبدالعزی (لات و عزی نام 2 بت در مکه معظمه دوران قبل از اسلام است) یا اینکه اسامی مرکبی که به اصطلاح یک نام محسوب نمی شوند و به آن ها مرکب ناموزون می گویند هم قابل تغییرند.

وی خصوص اینکه چه کسانی می توانند برای تغییر نام اقدام نمایند، گفت: هر یک از اشخاص 18 سال به بالا، افراد کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند، پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود برای فرزندان کمتر از 18 سال، سرپرست قانونی (قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد با رعایت موارد نام های قابل تغییر می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به درخواست تغییر نام اقدام نمایند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال، مدارک مورد احتیاج را شامل ارائه اصل شناسنامه و 2 برگ تصویر آن، تکمیل فرم درخواست تغییر نام، پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری عنوان می نماید.

وی ادامه می داد: برای تغییر نام، تمامی ادارات ثبت احوال سراسر کشور آمادگی دریافت مدارک یاد شده را در ساعات و ایام اداری دارند و تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام در غیر از محل صدور شناسنامه بلامانع است که در این گونه موارد پس از پذیرش درخواست و ارسال آن به اداره ذیربط (محل صدور شناسنامه) و طرح در هیات حل اختلاف اقدام لازم معمول و نتیجه برای اطلاع متقاضی به اداره ارسال نماینده اعلام خواهد شد.

ابوترابی خاطر نشان کرد: نظر به اینکه درخواست تغییر نام می بایست در هیات حل اختلاف اداره ذیربط (محل صدور شناسنامه) مطرح و نسبت به آن با رعایت قوانین و مقررات مربوطه اتخاذ تصمیم گردد، بنابراین موافقت با تغییر نام مورد درخواست موکول به رای صادره از سوی هیات حل اختلاف خواهد بود، پس از وصول رای هیات حل اختلاف در صورتیکه رای صادره، موافق خواسته درخواست نماینده صادر شده باشد پس از رویت متقاضی و تقاضای اجرا، نسبت به تعویض شناسنامه با نام جدید اقدام خواهد شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال افزود:چنانچه رای صادره، مخالف خواسته درخواست نماینده صادر شده باشد، متقاضی، پس از رویت آن در صورت تمایل می تواند باستناد ماده 4 قانون ثبت احوال ظرف مهلت مقرر (10 روز از تاریخ ابلاغ) نسبت به تصمیم متخذه به دادگاه محل اقامت خود مراجعه و اعتراض کند.

وی به خانواده ها و کسانی که صاحب نوزادی می شوند توصیه می نماید که براساس حدیث نبوی بر پدر و مادر است که نام نیکو بر فرزند خود بگذارد تا درآینده مجبور به تغییر نام وی نشوند.

منبع:ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 610

به "پرطرفدارترین نام های سال جاری ، چه نام های قابل تغییرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرطرفدارترین نام های سال جاری ، چه نام های قابل تغییرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید