کاهش ارزش ریال برای آژانس های کوچک فرصت آفرین نیست

به گزارش کالارنا، یک فعال صنعت گردشگری مقرون به صرفه شدن ریال در برابر ارزهای بین المللی را تنها به نفع آژانس های بزرگ دانست و اظهار کرد: کاهش ارزش ریال برای آژانس های کوچک فرصت آفرین نیست.

کاهش ارزش ریال برای آژانس های کوچک فرصت آفرین نیست

به گزارش خبرنگاران، لیلا توکلی مدیرعامل آژانس شاهکار سفر در دومین میزگرد آنالیز فرصت ها و چالش های صنعت جهانگردی که عصر چهارشنبه 30 آبان 97 با موضوع راهکارهای استفاده از کاهش ارزش ریال برای جذب جهانگردان خارجی، در دفتر سایت خبرنگاران برگزار گردید، با بیان این که از نظر تعداد، اغلب آژانس های فعال در بازار صنعت جهانگردی کشور را آژانس های کوچک تشکیل می دهند، اظهار کرد: من به عنوان مدیر یکی از هزاران آژانس کوچکی که در این صنعت فعالیت می نماید نظر شخصی خود را در خصوص این که کاهش ارزش ریال فرصتی برای آژانس های کوچک هست یا خیر، ارائه می دهم اما این که آیا نظر من، تمامی آژانس های کوچک را در بر می گیرد اطلاع دقیقی ندارم. وی با تصریح بر این که از نظر من این مسئله به هیچ عنوان فرصتی برای آژانس های کوچک تلقی نمی شود، اضافه نمود: واضح است که با کاهش ارزش ریال، تعداد زیادی از جهانگرد های ایرانی توان مسافرت به خارج از کشور را از دست می دهند و از این نظر به آژانس های کوچک لطمه شدیدی وارد می شود. از سوی دیگر، آژانس های کوچک همانند ما، توان ورود به حوزه اینکامینگ یا همان جهانگرد ورودی به کشور را به خصوص در این دوره که تحت فشارهای مالی هستیم، ندارند. خانم توکلی با اشاره به رقابت شدیدی که در صنعت جهانگردی به علت تعدد آژانس های مسافرتی ایجاد شده است، ادامه داد: در حوزه اینکامینگ، تنور رقابت بین چند آژانس بزرگ داغ است و نرخ های رقابتی و ویژه به حدی در دست آژانس های بزرگ متمرکز شده است که ما به عنوان یک آژانس کوچک نمی توانیم نرخ های رقابتی به مسافرهایمان ارائه دهیم.از طرفی سرمایه چندانی هم برای تبلیغات گسترده نداریم تا بتوانیم راهی به این بازار داشته باشیم بنابراین همان مشتریان معدود خودمان را به همراه مهمان هایشان پوشش می دهیم. به عنوان مثال بنده چندی پیش مسافرانی داشتم که به علت محدودیت های مالی از من خواسته بودند هتل تا شبی 40 یورو برایشان رزرو کنم. بنابر خواستشان پس از پیگیری در نهایت دوهفته هتل 5 ستاره با بلیت هواپیمایی ماهان رزرو کردیم که زیر 300 یورو تمام شد. با وجود اینکه این قیمت بسیار مقرون به صرفه و وسوسه نماینده است و انتظار می رود مسافران به صورت سینه به سینه این مقرون به صرفهی را به دوستانشان منتقل نمایند و سفرها به ایران بیشتر شود ولی باز هم تعداد مسافران معدود اینکامینگ ما افزایش پیدا نمی نماید. وقتی از آنها علت عدم استقبال دوستانشان را جویا می شدیم می گفتند که خارجی ها به علت انتشار اخبار منفی در خصوص ایران از سفر به ایران استقبال نمی نمایند و برای مسافرانی هم که اهل سفر هستند عملا آنقدر قدیمی ترها و آژانس های بزرگ قیمت های وسوسه نماینده تری ارائه می دهند که هیچگونه راه جدیدی برای آژانس های کوچک باز نمی شود .

مدیرعامل آژانس شاهکار سفر در پاسخ به این پرسش که آیا بی تجربه گی آژانس های کوچک در حوزه اینکامینگ و بی توجهی آنها به جذب جهانگرد خارجی موجب نشده اکنون که این فرصت فراهم است، نتوانند از آن استفاده نمایند، گفت: قطعا آژانس های کوچک در حوزه اینکامینگ بی تجربه هستند ولی این به آن معنی نیست که آنها تمایل به جذب جهانگرد خارجی ندارند یا نسبت به اینکامینگ بی توجه و بی علاقه هستند بلکه موضوع به این باز می شود که حضور در بازار اینکامینگ شرایط و پیش نیازهایی - از جمله سرمایه گذاری کلان- لازم دارد که محقق کردن آنها - خصوصا در شرایط فعلی - برای آژانس های کوچک میسر نیست. از طرفی آژانس های بزرگی هم در حوزه اینکامینگ فعالیت می نمایند که برای ورود به این حوزه و رقابت با آنها، یک آژانس کوچک در شرایط فعلی کاری از پیش نمی برد. به عنوان مثال من اگر به عنوان یک آژانی کوچک بخواهم هتلی را برای جهانگرد خارجی بگیرم، هتل در نهایت 10 الی 25 درصد تخفیف به آژانس من می دهد در حالی که آژانس های بزرگی که تخصص شان اینکامینگ است تعدادی هتل با نرخ های بسیار خوب دارند و یا می توانند همان هتل ها را با تخفیف بسیار بالاتر از آژانس های کوچک بگیرند، پس من و سایر آژانس های کوچک نمی توانیم نرخی قابل رقابت با نرخ آنها به مسافر ارائه دهیم و یا حتی به این عرصه ورود پیدا کنیم .

منبع: همگردی
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 5 بهمن 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2465

به "کاهش ارزش ریال برای آژانس های کوچک فرصت آفرین نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ارزش ریال برای آژانس های کوچک فرصت آفرین نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید