آشنایی با آفلاتوکسین ها

به گزارش کالارنا، آفلاتوکسین ها خانواده ای از سم ها هستند که از طریق قارچ های رشد نموده روی محصولات کشاورزی مانند ذرت، بادام زمینی، بذر کتان و بادام فراوری می شوند.

آشنایی با آفلاتوکسین ها

به گزارش کالارنا قارچ های اصلی که آفلاتوکسین ها را فراوری می نمایند، قارچ های آسپرژیلوس فلاووس و آسپرژیلوس پارازیتیکوس هستند که در مناطق گرم و مرطوب به فراوانی رشد می نمایند.

قارچ های فراورینماینده آفلاتوکسین می توانند محصولات کشاورزی را در زمین کشاورزی، در هنگام برداشت و در هنگام انبار کردن آلوده نمایند.

افراد با خوردن محصولات گیاهی آلوده (مثلاً بادام زمینی) یا با مصرف گوشت و لبنیات حیواناتی که خوراک آلوده خورده اند، در معرض آفلاتوکسین ها قرار می گیرند.

کشاورزان و سایر افرادی که در بخش کشاورزی کار می نمایند، ممکن است با استنشاق غبار ایجادشده هنگام جابه جایی و پردازش محصولات کشاورزی و غذایی آلوده در معرض این سموم قرار گیرند.

آفلاتوکسین ها موادی سرطان زا و جهش زا هستند و قرارگیری در معرض آفلاتوکسین ها باعث افزایش خطر دچار شدن به سرطان کبد می گردد.

برای کاهش قرارگیری در معرض آفلاتوکسین خشکبار و مغزهای خوراکی مصرفی تان را از برندهای معتبر بخرید و خشکباری را که کپک زده، تغییر رنگ داده یا چروکیده شده دور بریزید.

سازمان های ناظر بهداشتی غذاها را ازلحاظ میزان آفلاتوکسین آزمایش می نمایند تا مواد غذایی بیش ازحد مجاز حاوی این سموم نباشند.

مصرف منظم رژیم غذایی حاوی سبزی های تیره هویج یا چتریان مانند هویج، زردک، کرفس و جعفری ممکن است اثرات سرطان زای آفلاتوکسین ها را کاهش دهد.

هیچ ضد سم خاصی برای آفلاتوکسین وجود ندارد. درمان در موارد مسمومیت با آفلاتوکسین ها علامتی و حمایتی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1056

به "آشنایی با آفلاتوکسین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آفلاتوکسین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید