اختلال هایپروزمی؛ وقتی حس بویایی خیلی قوی می گردد!

به گزارش کالارنا، وب سایت پزشکان بدون مرز: هایپروزمی (Hyperosmia) یک حس بویایی بسیار بالایی بوده که احتمال می رود به دلیل بعضی از شرایط خاص ایجاد شده است اما بعضی از تحقیقات به عمل آمده در رابطه با این اختلال حکایت از آن دارند که امکان به وجود آمدن خود به خودی نیز وجود خواهد داشت.

اختلال هایپروزمی؛ وقتی حس بویایی خیلی قوی می گردد!

در این مقاله قصد داریم به آنالیز دلایل و علائم اختلال هایپروزمی بپردازیم، البته به معرفی بعضی از روش های درمانی نیز پرداخته خواهد شد.

بعضی از علائم اختلال هایپروزمی یا ورا بویایی

به گزارش پزشکان بدون مرز،هنگامی که افراد به هایپروزمی مبتلا شوند امکان دارد بوی بسیار قویتری را نسبت به سایر افراد استشمام نمایند، این حس بویایی قوی می تواند موجب بروز نارضایتی و ناراحتی در افراد مبتلا به این اختلال گردد. همانطور که می دانید بوهای بد برای افراد مختلف متفاوت است، بعضی از بوهای رایجی که امکان دارد موجب آزار و ناراحتی افراد گردد عبارتند از:

بوی مواد شیمیایی

عطرها

محصولات پاک نماینده

شمعهای معطر

همانطور که گفته شد بعضی از شرایط اساسی می تواند باعث هایپروزمی گردد، افراد ممکن است علائم دیگر مربوط به این بیماری را نیز تجربه نمایند.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از اختلال بویایی

هایپروزمی که خود ناشی از یک شرایط اساسی است می تواند با ایجاد تغییراتی منجر به افزایش سردردها، حالت تهوع و یا استفراغ گردد. یکی از مسائل احتمالی که ممکن است برای افراد مبتلا به اختلال موردنظر ایجاد گردد میگرن نام دارد، در حال حاضر علت دقیق این مشکل ناشناخته است اما بعضی از تغییرات محیطی همانند آب و هوا می تواند منجر به ایجاد میگرن گردد. توجه داشته باشید که بعضی از محرک های محیطی همانند همچنین می توانند شامل بوی خاصی باشند، در نتیجه افراد مبتلا به اختلال هایپروزمی امکان دارد به مراتب بیشتر در معرض خطر قرار گیرند، در بعضی از موارد نیز محتمل است هایپروزمی منجر به افسردگی و اضطراب گردد.

علت های ایجاد اختلال هایپروزمی یا بویایی شدید

احتمال وجود داشتن یک اختلال ژنتیکی در این دسته از افراد وجود دارد، دانشمندان باید تحقیقات خود را در زمینه درمان بخش ژنتیکی افزایش دهند تا بتوانند به درمان های بالقوه ای دست یابند. هایپروزمی غالبا در کنار یک وضعیت دیگر رخ خواهد داد، بعضی از آنها می توانند تغییراتی را در بویایی ایجاد نمایند. در بعضی مواقع تغییرات بویایی می تواند منجر به ایجاد مسائل اساسی گردد، بعضی از علت های هایپروزمی عبارتند از:

بارداری:

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند منجر به ایجاد بعضی تغییرات در بویایی گردد، بر اساس تحقیقات انجام شده معین شده است که اکثر زنان در سه ماهه اول نخست بارداری حس بویایی بسیار قوی خواهند داشت. افرادی که در دوران بارداری مبتلا به هایپروزمی می شوند امکان دارد به مراتب بیشتر از سایر افراد حالت تهوع و حتی استفراغ را تجربه نمایند، این حالت های ایجاد شده بعد از زایمان و هنگامی که هورمون ها در وضعیت نرمال قرار گیرند به حالت عادی خود باز خواهند گشت.

اختلالات خود ایمنی:

هایپروزمی را می توان یکی از علائم اختلالات خودایمنی دانست، همچنین می تواند زمانی ایجاد گردد که کلیه ها به درستی کار نمی نمایند، این موضوع می تواند در نهایت منجر به ایجاد بیماری آدیسون گردد. لوپوس سیستمیک نیز حس بویایی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و دلیل عمده آن اثرات ناشی از سیستم عصبی است.

بیماری لایم:

بعضی از مطالعات حکایت از آن دارند که 50 درصد افراد مبتلا به این بیماری می توانند دچار این اختلال بویایی گردند، شیوع بیماری لایم و تاثیرگذاری آن بر روی دستگاه های عصبی امکان دارد به تغییر وضعیت بویایی یاری نماید.

سایر شرایط عصبی:

بعضی از شرایط عصبی نیز وجود دارند که می توانند باعث ایجاد هایپروزمی شوند، از جمله:

بیماری پارکینسون

صرع

آلزایمر

مولتیپل اسکلروزیس

پولیپ و یا تومور در بینی و جمجمه

داروهای تجویزی:

بسیاری از داروهای تجویزی می توانند بر روی حس بویایی اثرگذار باشند. بر اساس اطلاعات موجود اکثر داروها حس بویایی از ضعیف می نمایند اما این امکان وجود دارد که بوهای خاصی را تقویت نمایند. افرادی که پس از شروع مصرف دارویی احساس بویایی قوی دارند باید با پزشک مشورت های لازم را انجام دهند.

دیابت:

در بعضی از موارد نادر امکان دارد دیابت نوع 1 باعث ایجاد هایپروزمی گردد، این مسئله زمانی اتفاق خواهد افتاد که بیماری هنوز تحت درمان قرار نگرفته باشد و یا به درستی تحت نظر و مدیریت قرار نگیرد.

کمبودهای تغذیه ای:

بعضی از کمبودهای تغذیه ای در رابطه با ویتامین B12 می تواند بر روی حس بویایی اثر بگذارد، بد نیست بدانید که این کمبود حتی قادر خواهد بود به طور جدی سیستم عصبی را دچار اخلال نماید.

شیوه های تشخیص اختلال بویایی هایپروزمی

افرادی که بعضی تغییرات را در حس بویایی خود تجربه می نمایند باید نسبت به سایر علائم احتمالی که امکان دارد شکل گیرند نیز هوشیار باشند. پزشکان برای تشخیص ابتدا به علائم دقت خواهند کرد و سپس معاینات فیزیکی را انجام می دهند. در صورتی که علت ایجاد هایپروزمی معین نباشد امکان دارد پزشکان از روش های دیگری همچون انجام آزمایش وارد عمل شوند، بعضی از این آزمایش ها می توانند مربوط به آزمایش خون و عکسبرداری از نواحی موردنظر باشند.

معرفی شیوه های درمانی این مشکل

درمان هایپروزمی به طور کلی وابسته به علت آن است، برای جلوگیری از ایجاد مسائل می توان به دوری کردن از عوامل حساسیت زا همچون بوی مواد شیمیایی اشاره نمود. پزشکان می توانند داروهایی را تجویز نمایند که به درمان بیماری های زمینه ای دخیل در اختلال بویایی یاری نمایند، افراد مبتلا به میگرن امکان دارد با مصرف بعضی داروهای ضد میگرنی سعی در درمان خود داشته باشند.

چشم اندازی در رابطه با این اختلال بویایی

در ابتدا توضیحات مقدماتی برای این اختلال ارائه شد، مسئله ای که می تواند بنا به دلایل گوناگونی که اشاره هم شد به وجود آید، شرایطی که امکان دارد برای افراد مبتلا بسیار سخت و آزاردهنده گردد، در هر صورت روش های درمانی وجود دارد که افراد می توانند با مشاهده علائم و احساس قوی شدن بویایی به پزشک مراجعه نموده و مراحل درمانی را طی نمایند، درمانی که نیازمند تشخیص درست می باشد.

دقت داشته باشید که تشخیص اختلال هایپروزمی می تواند بسیار چالشی و یا سخت باشد. این را بدانید، در صورتی که پزشکان بتوانند تشخیص درستی داشته باشند به راحتی و با بعضی درمان های موجود می توان به سراغ آن رفت، اینجاست که ارزش تشخیص درست معین می گردد، با قاطعیت می توان گفت که اگر برای یک مشکل تشخیص درستی داده گردد نصف راه درمان طی شده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 549

به "اختلال هایپروزمی؛ وقتی حس بویایی خیلی قوی می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال هایپروزمی؛ وقتی حس بویایی خیلی قوی می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید