استراحت مطلق در زمان بارداری

به گزارش کالارنا، تقریباً از هر 5 خانم باردار در آمریکا به یک نفر در طول دوران بارداری استراحت مطلق تجویز می گردد. این بدان معناست که پزشک توصیه می نماید که بیشتر اوقات یا تمام اوقات روز را باید در بستر بماند. استراحت مطلق ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد. در صورتی که شما واقعاً خسته و بی انرژی باشید استراحت مطلق توصیه خوبی

استراحت مطلق در زمان بارداری

استراحت مطلق در زمان بارداری

استراحت مطلق چیست؟

تقریباً از هر 5 خانم باردار در آمریکا به یک نفر در طول دوران بارداری استراحت مطلق تجویز می گردد. این بدان معناست که پزشک توصیه می نماید که بیشتر اوقات یا تمام اوقات روز را باید در بستر بماند. استراحت مطلق ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد. در صورتی که شما واقعاً خسته و بی انرژی باشید استراحت مطلق توصیه خوبی است ولی بیشتر خانم های باردار بعد از چند روز از این کار ناراحت و ناراضی می شوند و اگر چند روز استراحت تبدیل به چند هفته گردد بیش از آنکه جنبه استراحت داشته باشد حالت شکنجه خواهد داشت.

آیا استراحت مطلق بدین معناست که شما باید تمام مدت در رختخواب باشید؟

این مسئله بستگی به عوامل زیادی دارد. برای استراحت مطلق تعریف استانداردی وجود ندارد بنابراین به تشخیص پزشک بستگی خواهد داشت. به طور کلی، استراحت مطلق یعنی اینکه شما 24 ساعت شبانه روز را در رختخواب بمانید و فقط برای رفتن به دستشوئی از جا برخیزید (و حتی برخی از خانمها از پوشکهای مخصوص استفاده می نمایند). پزشک به شما توصیه خواهد نمود که بیشتر ساعات بر یک پهلو بخوابید زیرا فشار رحم از روی ورید اجوف تحتانی که خون را از قسمت پائین بدن به قلب می رساند برداشته می گردد.

برخی از پزشکان انواع دیگری از استراحت را که تا این میزان شدید نیست توصیه می نمایند. مثلاً شما می توانید در منزل بمانید و در رختخواب استراحت کنید و گاهی هم بیرون رفته و البته با اتومبیل به گردش بپردازید (معمولاً فقط برای مراجعه به پزشک) و در منزل هم غذا بپزید و دوش بگیرید. حتی ممکن است به شما توصیه گردد که کمی از فعالیتهای خود بکاهید و فقط چند ساعت در روز در رختخواب بمانید.

چرا استراحت مطلق توصیه می گردد؟

از چندین دهه قبل تا کنون، استراحت مطلق در بسیاری از عوارض بارداری توصیه می گردد. بارداریهای دو یا چند قلوئی و مواردی که در آن احتمال زایمان زودرس می رود (نظیر نارسایی دهانه رحم)، شایعترین مواردی هستند که استراحت مطلق در آنها تجویز می گردد. بعلاوه اگر پزشک به عدم رشد صحیح جنین مشکوک باشد (محدودیت رشد در داخل رحم) و یا جفت سرراهی (قرار گرفتن جفت در قسمت پائین رحم و یا در دهانه رحم) وجود داشته باشد، استراحت مطلق تجویز خواهد نمود. و بالاخره اگر افزایش فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی خفیف وجود داشته باشد به شما توصیه می گردد که در منزل در رختخواب بمانید تا فشار خون تحت کنترل درآید.

در رابطه با مفید بودن استراحت مطلق مطالعات بسیار کمی انجام گرفته است بنابراین معین نیست که استراحت مطلق در بسیاری از موارد فایده ای داشته باشد. تا امروز اطلاعات کافی جهت تایید یا رد مزایای استراحت در جفت سرراهی، افزایش خفیف فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی، نارسائی دهانه رحم، و یا احتمال زایمان زودرس در بارداری های تک قلو در دست نیست. از طرف دیگر، بسیاری از مطالعات مزایای استراحت مطلق در بیمارستان را درمورد بارداریهای دوقلو مورد آنالیز قرار داده اند و هیچکدام به این نتیجه نرسیده اند که این عمل خطر زایمان زودرس را می کاهد. در حقیقت در یک مطالعه حتی نشان داده شد که استراحت مطلق در بیمارستان خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. (متاسفانه تا به امروز مطالعه خوبی در خصوص استراحت مطلق در منزل برای بارداری های دوقلو انجام نگرفته است). تنها یک مطالعه کوچک تا به امروز تاثیر استراحت مطلق را در محدودیت رشد در داخل رحم مورد آنالیز قرار داده است و به این نتیجه رسیده است که به نظر نمی رسد استراحت مطلق کمکی به این امر بکند.

در این زمینه مطالعات علمی بیشتری ضروری است. در عین حال کارشناسان در خصوص زنان و چگونگی استراحت مطلق اختلاف نظر دارند. بسیاری از پزشکان معتقدند که تا زمانی که شواهد کافی بر علیه استراحت مطلق وجود ندارد، امتحان آن ارزشمند است. برخی دیگر معتقدند که استراحت مطلق خود می تواند دارای آثار منفی باشد و نباید آن را به خانمها توصیه نمود مگر آنکه مطمئن باشید فواید آن بیش از ضررش است. این پزشکان بر این عقیده اند که استراحت مطلق باید در موارد بسیار محدودی تجویز گردد ودر بسیاری از موارد تنها کافی است خانم ها از فعالیت خود بکاهند، شغل خود را رها نمایند، از بلند کردن اشیاء سنگین و یا ایستادن به مدت طولانی بپرهیزند، و فقط روزی چند ساعت در رختخواب استراحت نمایند.

درچه مواردی استراحت مطلق مضر است؟

استراحت در رختخواب ممکن است به سلامت شما لطمه وارد کند. استراحت مطلق به مدت طولانی خطر تشکیل لخته را افزایش می دهد. (در برخی شرایط ممکن است حتی هپارین برای پیشگیری از تشکیل لخته تجویز گردد. به علاوه، از آنجایی که شما از عضلات، قلب و ریه هایتان به میزان کافی استفاده نمی کنید، توان و نیروی خود را تا حد زیادی از دست می دهید وخیلی زود خسته می شوید.

بی خوابی از دیگر عوارض استراحت مطلق است. تغییرات متابولیسم، از دست رفتن توده استخوانی، به وجود آمدن انواع دردها، احساس بی حوصلگی و تنهایی به سلامت روانی شما آسیب وارد می نماید. وقتی رفته رفته دوران استراحت مطلق به سر می رسد هفته ها طول می کشد تا نیروی شما بازگردد و این امر نگهداری از نوزاد را مشکل می سازد.

زندگی محدود به بستر می تواند کابوس و خسران اقتصادی به شما و خانواده تان وارد سازد. ممکن است شما مجبور شوید قبل از زمانی که پیش بینی نموده بودید شغلتان را ترک کنید و یا کسی را استخدام کنید که از فرزندانتان مراقبت کند. هنگام استراحت مطلق باید یک نفر 24 ساعته در خدمت شما باشد تا غذا و سایر مایحتاج را به شما برساند.

منبع:http://ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2075

به "استراحت مطلق در زمان بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استراحت مطلق در زمان بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید