اگر مشاور املاک اضافه دریافت کرد، به اتحادیه شکایت کنید

به گزارش کالارنا، رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قانون نظام صنفی، بازدارندگی کافی را برای برخورد با تخلفات صنف مشاوران املاک ندارد گفت: حق الزحمه مشاوران املاک 25 صدم درصد از هر طرف معامله است که بالغ بر 85 درصد مشاوران به این نرخ پایبند هستند اما اگر یک واحد صنفی بیشتر از رقم مذکور دریافت کرد، متعاملین به اتحادیه شکایت نمایند و حق و حقوق آنها بازگردانده می گردد.

اگر مشاور املاک اضافه دریافت کرد، به اتحادیه شکایت کنید

مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با خبرنگاران درباره اضافه دریافت بالاتر از نرخ مصوب به وسیله برخی مشاوران املاک اظهار کرد: مهرماه سال گذشته، دولت قبل در یک اقدام غیرکارشناسی و دستوری، حق الزحمه مشاوران املاک را که تا پیش از آن نیم درصد از ثمن معامله از هریک از طرفین بود به 25 صدم درصد کاهش داد که این اقدام آنها منجر به تشدید تخلفات و دور زدن قانون به وسیله عده کمی از مشاوران شده است.

خواهان افزایش تعرفه مشاوران املاک هستیم

وی اضافه کرد: طبق بررسیهای ما 85 درصد اعضای صنف نسبت به نرخ مصوب تمکین دارند. البته هیات مدیره و اعضای صنف نسبت به این نرخ معترض هستند. اخیرا نیز به اتاق اصناف، نامه نوشتیم و خواهان تجدیدنظر در حق الزحمه مشاوران املاک شدیم؛ چرا که کاهش دستوری نرخ منجر به افزایش جرم شده است.

خسروی با بیان اینکه قانون نظام صنفی، نرخ گذاری برای اصناف را بر عهده کمیسیون نظارت گذاشته است گفت: برخی آقایان مسئول، هیچ یک از سازمانهای ایجاد شده را قبول ندارند و دائما با مصاحبه و کوبیدن اصناف، آنها را ضعیف و ضعیف تر می نمایند. حمایت از مصرف نماینده، اتاق اصناف و کمیسیون تشخیص و نرخ گذاری این اتاق، سازمانهایی عریض و طویل هستند. از وظایف کمیسیون نظارت، نرخ گذاری برای اصناف است. چرا برخی مسئولان، اینها را قبول ندارند و یک شبه، تمام تشکیلات و قوانین را نقض می نمایند؟ نتیجه نقض قوانین، این می گردد که معیشت فعال صنفی به مخاطره می افتد و سعی می نماید خدای ننموده متعاملین را دور بزند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید نمود: اینکه رییس تعزیرات بیاید درباره نرخ مشاوران املاک صحبت کند را متوجه نمی شوم. چرا بزرگان در کار دستگاههای دیگر دخالت می نمایند؟ هرکس کار خودش را انجام دهد.

شماره تلفن 7334 آماده دریافت شکایات و نقدها است

وی گفت: آقایان تلفن می زنند و می گویند فلان مشاور از ما اضافه دریافت نموده است. کجای دنیا با تلفن، کار حل می گردد؟ تلفن 7334 اتحادیه مشاوران املاک برای دریافت شکایات وجود دارد اما در مراحل بعد، شاکی باید بیاید به صورت مکتوب شکایت خود را بنویسد. ما مطابق قانون نظام صنفی، چندین کمیسیون در اتحادیه داریم؛ از جمله کمیسیون شکایات، کمیسیون فنی، کمیسیون بازرسی، کمیسیون آموزش و الی آخر. اینها هرکدام فعالیت خودشان را انجام می دهند. وقتی شکایتی مبنی بر اضافه دریافت به کمیسیون شکایات ما می آید اول به واحد صنفی تلفن می زنیم و می گوییم که رضایت فرد مذکور را حاصل کن. اگر این کار انجام نداد برابر قانون با او برخورد می گردد. او را به کمیسیون شکایات دعوت می کنیم و اگر تمکین نکرد برابر ماده 28 واحد صنفی را تعطیل می کنیم.

اتحادیه املاک بیشترین پلمب را در بین صنوف دارد

خسروی اظهار کرد: اینطور نیست که نظارتی در کار نباشد. اتحادیه مشاوران املاک، بنا به اذعان اداره اماکن، بیشترین پلمب را در بین صنوف دارد که نشان می دهد اغماضی با متخلفان نداریم و جداً با تخلفات برخورد می کنیم. از اداره اماکن هم بابت همکاری تشکر دارم اما قانون نظام صنفی از بازدارندگی کافی برای صنف مشاوران املاک برخوردار نیست. هفت روز تعطیل کردن واحد، برای شغلی که با زندگی دو نفر سر و کار دارد کافی نیست. معتقدم اولین اشتباه مشاور املاک باید آخرین اشتباه او باشد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه مشاوران املاک، مولد مالی و مولد مالیاتی هستند گفت: بر اساس جوازهای صادره در شهر تهران بیش از 12 هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و در کل کشور بیش از 130 هزار مشاور وجود دارد. بنابراین صنف ما باعث ایجاد شغل در جامعه شده و به نوعی بار بیکاری دیگر بخشها را به دوش می کشد. چرا برخی آقایان دائما صنف مشاور املاک را می کوبند؟ اگر به اصناف قدرت بدهید، اقتصاد قدرت می گیرد. دائما با مصاحبه و جنجال، اصناف را تضعیف می نمایند. وقتی بگوییم بچه از دیوار راست بالا می رود، انتظار داریم دیگر بچه از دیوار راست بالا نرود!؟ صنف باید تشویق گردد نه اینکه دائما آن را سرکوب کنیم.

تعرفه مشاوران املاک در کشورهای پیشرفته 6 درصد است

وی، دلال را به معنای دلالت نماینده و علت آورنده دانست و اضافه کرد: دلال کوشش می نماید با دلالت، دو نفر ر ا به هم برساند اما برخی افراد نمی خواهند دلال را به این نام بشناسند. حقوق دلالان در سال 1307 اینطور تعیین شده که حق و حقوقش را خودش باید تعیین کند. حالا در کشورهای پیشرفته درصد معقولی را تعیین نموده اند. تعرفه مشاوران املاک در کشورهای پیشرفته 6 درصد از فروشنده است. چرا ما نباید مثل کشورهای پیشرفته عمل کنیم؟

خسروی، بخش مسکن را پیشران اقتصاد دانست و گفت: مشاوران املاک نوک پیکان بخش مسکن هستند که اگر ضعیف شوند اقتصاد ضعیف می گردد. بخش مسکن با 178 شغل کلیدی در ارتباط است. مشاور املاک به معنای ریل استیت در دنیا دارای اعتبار و اهمیت است اما در کشور ما برخی افراد نسبت به شاغلان این بخش، کم لطفی می نمایند. اگر ارزش ریل استیت درک گردد اقتصاد رونق خواهد گرفت. اما طی دهه های گذشته ساده انگارانه و سطحی با این شغل رفتار شده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک یادآور شد: دولت روحانی، خود را از اصناف جدا نموده بود و به آنها بها نداد. از دولت آقای رئیسی انتظار داریم با اصناف و بخش خصوصی تعامل و هم افزایی داشته باشد. این کار به نفع دولت و مردم خواهد بود.

وی تاکید نمود: اتحادیه مشاوران املاک 100 بازرس در سطح شهر تهران دارد که در تمام منطقه ها فعال هستند. منتها مشکلاتی وجود دارد که باید با ادارات دیگر حل گردد. قانون نظام صنفی برای من حد و حدود را تعیین نموده و اتاق اصناف، صمت و تعزیرات در صنف نظارت دارند. مجلس اگر درد را متوجه شده قانون بگذارد وگرنه اینکه هر روز مصاحبه نمایند و بگویند مشاوران املاک، رها هستند هیچ تاثیری جز ایجاد بدبینی و دلسردی نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2280

به "اگر مشاور املاک اضافه دریافت کرد، به اتحادیه شکایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر مشاور املاک اضافه دریافت کرد، به اتحادیه شکایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید