تشویش اذهان عمومی، دستاورد بازی رسانه ای سلبریتی ها، ضرورت برخورد قاطعانه قوه قضائیه، با عاملان نشر اظهارنظرهای غیر کارشناسی

به گزارش کالارنا، اظهار نظر روشن فکر نمایانه برخی از سلبریتی ها که به ظاهر در قالب دلسوزی است، تشدید استرس و تشویش اذهان عمومی را به دنبال دارد.

تشویش اذهان عمومی، دستاورد بازی رسانه ای سلبریتی ها، ضرورت برخورد قاطعانه قوه قضائیه، با عاملان نشر اظهارنظرهای غیر کارشناسی

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرنگاران، فرزانه فراهانی- سالهای سال است که تعریف درستی از هنر و هنرمند نمی شود و دیگر مثل گذشته های نه چندان دور که این قشر حامی و در کنار مردم بودند و از همه مهمتر خود را جزوی از مردم جامعه می دانستند خبری نیست.

بسیاری از سلبریتی ها و هنرمندان خود را تافته جدا بافته از مردم می دانند و طوری خود را از زندگی سایرین در سطح جامعه دور کرده اند که انگار نه انگار که توسط همین مردم مشهور شده و به شهرت رسیده اند.

حرفهای صد من یک غاز بی هنرانی که خود را هنرمند می دانند

طی سال های اخیر بسیاری از هنرمندان بیش از آنکه در مواقع سختی و مسائل در کنار مردم باشند، با اظهار نظرهای غیر کارشناسی و هم آوایی با شبکه های بیگانه ماهواره ای، حرفهای صد من یک غازی را به زبان آورده اند که نه تنها از شدت آشفتگی روانی مردم نکاسته اند بلکه حال بد روزهای جامعه را هم بدتر از حقیقت موجود جلوه داده اند.

برخی از سلبریتی ها و هنرمندان به جای اینکه مردم را به حفظ و افزایش آرامش دعوت کنند، نقش اتش بیار معرکه را به خوبی ایفا کرده و حرف های پوچ و سخیف رسانه های آن طرف آبی را تکرار و به تشویش اذهان عمومی اقدام می کنند.

بر اساس قانون انتشار و انعکاس حرفها و پیام هایی که منجر به تشویش اذهان عمومی شود جرم بوده و در قانون مجازات خاصی برایش تعریف شده است.

طی روزهای گذشته و در جریان فوت مهرداد میناوند و علی انصاریان که از فوتبالیست های بنام و مشهور بودند، برخی از سلبریتی ها با انتشار پیامهای بی محتوا آن هم در شرایطی که بیماری کرونا با دریافت جان بسیاری از عزیزان، جو روانی جامعه و روحیه مردم را تحت فشار قرار داده است، با رسانه هایی چون من و تو، ایران اینترنشنال، بی بی سی و سایر رسانه های معاند همراه شده اند.

بازی رسانه ای وطن فروشان و همنوایی با رسانه های معاند!

کتایون ریاحی یکی از سلبریتی هایی است که با انتشار یک پست فوت علی انصاریان بازیکن فوتبال را دستاویز همنوایی با کسانی قرار داده است که تنها در ظاهر از دلسوزی برای مردم ایران دم می زنند و حالا که در حاشیه امن حمایت های دشمنان این آب و خاک قرار گرفته اند، از وطن دوستی و مردم دوستی دو می زنند.

منطقی آن است که فراموش نکنیم کسی که دلش برای این سرزمین و مردمان گرفتار در مشکل آن می سوزد در همین جا قلبش می تپد و تا رفع مسائل از حرکت نمی ایستد، نه اینکه پس از ترک کشور و متواری شدن، تازه یادش بیوفتد که می تواند نقش دایه دلسوزتر از مادر را هم برای مردم بازی کند.

بازی رسانه ای هنرمند نماها اتفاق تازه ای نیست اما مسئولان قوه قضائیه برای جلوگیری از ادامه فرایند بسیاری از افرادی که خود را متعلق به هنر می دانند اما عملکرد و رفتار آن ها، تشویش اذهان عمومی را به دنبال دارد، باید بر اساس آنچه که در قانون آمده است با این افراد برخورد کند.

حبس و شلاق، مجازات تشویش اذهان عمومی!

مجید علیمردانی وکیل پایه یک دادگستری در مصاحبه با خبرنگار گروه اجتماعی خبرنگاران، اظهار کرد: اظهارنظرهای غیرکارشناسانه درباره واکسن کرونا صرف نظر از آنکه گوینده چه شخصی باشد، دارای عنوان جزایی و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و مشمول مجازات است.

وی شرح داد: موضوع اظهار نظر غیر کارشناسی با حصول شرایطی مشمول ماده 698 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) است.

این وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: این ماده قانونی در این خصوص مقرر کرده است که هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی از طریق نامه یا شکوائیه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا، اکاذیبی اظهار کند یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام های رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا خیر، علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا 74 ضربه محکوم شود.

علیمردانی تاکید کرد: وقوع جرم در خصوص اظهار نظر غیر کارشناسی و تشویش اذهان عمومی مستلزم شرایطی شامل مواردی است که نخست این اظهارات باید کذب بودنش معلوم باشد یا اینکه مدعی که در اینجا می تواند مدعی العموم یا همان دادستان باشد کذب بودن آن را اثبات نماید البته بدیهی است که ملاک کذب بودن نظر کارشناسی وزارت بهداشت و درمان است که متاسفانه بسیاری از اظهارنظرها جنبه علمی ندارد و اصلا اشخاصی که این اظهارات را دارند تخصصی در حوزه پزشکی ندارند.

وی یادآور شد: در خصوص انتشار مطالب کذب در فضای مجازی نیز میتوان به ماده 6 قانون مطبوعات و ماده 18 قانون جرائم رایانه ای اشاره کرد و در حال حاضر قانون مطبوعات که ناظر بر فعالیت های رسانه ای و مطبوعاتی در کشور است و در ماده 6 خود، نشریات را به جز موارد معین شده در قانون، در انتشار سایر مطالب آزاد دانسته است.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: یکی از این مواردی که انتشار آن ها ممنوع است موردی است که در بند 11 ماده 6 قانون مطبوعات (الحاقی 1379) با این عبارت امده است که به پخش شایعات و مطالب خلاف واقع یا تحریف مطالب دیگران اشاره می کند.

علیمردانی شرح داد: شمول قانون مطبوعات به خصوص در فضای مجازی، ناظر به پایگاه های خبری یا غیرخبری است که از هیأت نظارت بر مطبوعات دارای مجوز فعالیت باشند و اگر سایت یا پایگاه اینترنتی فاقد مجوز باشد یا از سایر فضاهای مجازی برای انتشار مطلب استفاده شود، در این صورت، موضوع در شمول قانون جرایم رایانه ای قرار می گیرد.

این وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: ماده 18 قانون جرایم رایانه ای (مصوب 1388) در این خصوص مقرر کرده است که هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی از طریق سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.

چرا مردم کشورهای اروپایی و آمریکایی از معجزه واکسن کرونا بی بهره مانده اند؟

ایران تنها کشوری نیست که با ویروس بیماری کرونا درگیر است و برخلاف وجود تحریم ها و موجود نبودن شرایط واردات داروهای مورد نیاز، تا کنون نسبت به بسیاری از کشورهای به ظاهر پیشرفته عملکرد بهتری در درمان و بهبود بیماران کرونایی داشته است.

حجم انبوه جانباختگان این بیماری منحوس در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم کم نیست و فرایند ابتلای مردم این کشورها به کرونا هم چیزی نیست که بتوان پنهان کرد اما سوال اینجاست که اگر به گفته سلبریتی ها واکسن کرونا که تولید شده در شرکتهای آمریکایی است و تاثیر معجزه آسایی در توقف ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری دارد، چرا مسئولان حوزه سلامت این کشورها از این معجزه بی بهره مانده اند؟!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1737

به "تشویش اذهان عمومی، دستاورد بازی رسانه ای سلبریتی ها، ضرورت برخورد قاطعانه قوه قضائیه، با عاملان نشر اظهارنظرهای غیر کارشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشویش اذهان عمومی، دستاورد بازی رسانه ای سلبریتی ها، ضرورت برخورد قاطعانه قوه قضائیه، با عاملان نشر اظهارنظرهای غیر کارشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید