جهش هایی که عامل افزایش ابتلا به اُمیکرون هستند

به گزارش کالارنا، پژوهشگران آمریکایی، جهش هایی را کشف نموده اند که ویژه اُمیکرون هستند و می توانند عامل افزایش ابتلا به این سویه نو باشند.

جهش هایی که عامل افزایش ابتلا به اُمیکرون هستند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه میزوری(University of Missouri) آمریکا، در حالی که سویه اُمیکرون همچنان مردم را در سراسر دنیا آلوده می نماید، گروهی از پژوهشگران، جهش های بسیار شایع و خاصی را شناسایی نموده اند که عامل بالا رفتن اندازه ابتلا به سویه اُمیکرون هستند.

یافته های این پژوهش شرح می دهند که این سویه نو چگونه می تواند از پادتن های موجود در بدن انسان که حاصل واکسیناسیون هستند یا به طور طبیعی پس از ابتلای اخیر به کووید-19 پدید آمده اند، فرار کند.

کاملندرا سینگ(Kamlendra Singh)، استاد دانشگاه میزوری و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما می دانیم که ویروس ها به مرور زمان تکامل می یابند و جهش پیدا می نمایند. بنابراین هنگامی که برای نخستین بار در خصوص اُمیکرون شنیدیم، تصمیم گرفتیم که جهش های ویژه این سویه را شناسایی کنیم.

سینگ و همکارانش در این پژوهش، توالی پروتئین نمونه های اُمیکرون به دست آمده از سراسر دنیا از جمله آفریقای جنوبی، بوتسوانا و آمریکا را مورد آنالیز قرار دادند. آنها 46 جهش بسیار شایع ویژه اُمیکرون را شناسایی کردند؛ از جمله چندین جهش در ناحیه ای از پروتئین خوشه ای ویروس که پادتن ها برای جلوگیری از ابتلا، به آن متصل می شوند.

سینگ ادامه داد: هدف پادتن ها، شناسایی ویروس و توقف اتصال است تا از ابتلا جلوگیری کند. با وجود این، ما دریافتیم که بسیاری از جهش های اُمیکرون درست در محلی رخ می دهند که پادتن ها قرار است به آن متصل شوند. ما نشان دادیم که ویروس چگونه به تکامل خود ادامه می دهد تا بتواند از پادتن های موجود فرار کند و به به آلوده کردن مردم ادامه دهد.

به گفته سینگ، از آنجا که درمان های ضد ویروسی برای افراد آلوده به کووید-19 همچنان در حال توسعه هستند، رسیدن به درک بهتر در خصوص نحوه تکامل ویروس یاری می نماید تا اطمینان حاصل گردد که درمان های ضد ویروسی آینده، بخش های خاصی از ویروس را هدف قرار می دهند تا مؤثرترین نتایج را ارائه نمایند.

سینگ در سفر اخیر خود به زادگاهش هندوستان، با مانیش سیسودیا(Manish Sisodia)، معاون وزیر دهلی دیدار کرد تا درباره استفاده از مکملی موسوم به CoroQuil-Zn صحبت کند که می توان از آن هنگام ابتلا به کووید-19 برای کاهش بار ویروسی استفاده کرد. این مکمل اکنون مورد استفاده بیماران استان تامیل نادو در هند واقع شده است و سازنده به زودی در پی دریافت تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای توزیع آن در آمریکا خواهد بود.

سینگ اضافه کرد: نخستین گام برای حل یک مشکل، درک بهتر آن است. ما احساس خوبی داریم که در پژوهشی برای مقابله با این همه گیری مشارکت می کنیم که آشکارا بر مردم سراسر دنیا تأثیر گذاشته است.

این پژوهش، در Journal of Autoimmunity به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2329

به "جهش هایی که عامل افزایش ابتلا به اُمیکرون هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش هایی که عامل افزایش ابتلا به اُمیکرون هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید