حجم آب دریاچه ارومیه بیش از 4 میلیارد مترمکعب افزایش یافت

به گزارش کالارنا، تبریز- خبرنگاران- مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با اشاره به تاثیرات بارندگی های اخیر و اقدامات این ستاد در احیای این پهنه آبی گفت: حجم آب دریاچه نسبت به روز مشابه سال گذشته 2.98 میلیارد مترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی جاری(اول مهر پارسال) 4.04 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

حجم آب دریاچه ارومیه بیش از 4 میلیارد مترمکعب افزایش یافت

به گزارش کالارنا، خلیل ساعی روز یکشنبه در جمع کالارنا در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: بر این اساس وسعت دریاچه نسبت به روز مشابه پارسال 867 کیلومترمربع و نسبت به ابتدای مهرماه سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) یک هزار و 463 کیلومترمربع افزایش دارد.

وی افزود: اکنون حجم آب دریاچه به بیش از 5.03 میلیارد مترمکعب رسیده و تراز دریاچه ارومیه در 21 اردیبهشت یک هزار و 271 متر و 85 سانتی متر بود که در مقایسه با سال گذشته در همین موقع یک متر و 6سانتی متر سانتی متر افزایش یافته است.

ساعی افزود: این افزایش نسبت به ابتدای مهرماه سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) یک متر و 56 سانتی متر افزایش دارد.

وی همچنین با بیان اینکه در کنار اقدامات اجرایی و فنی ستاد احیا، برای پیشبرد اهداف نیاز به بسترسازی های فرهنگی گسترده است، گفت: در خصوص این موضوع سمن ها با جلب مشارکت های مردمی نقش بسیار مؤثری را می توانند ایفا کنند.

وی افزود: برای افزایش مشارکت های اجتماعی، فعالیت تشکل های مردم نهاد از ضرورت هاست و با وجود هماهنگی و مشارکت مردمی، برنامه احیای دریاچه ارومیه با موفقیت های بیشتری عملی می شود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اعلام نمود: سمن ها در واقع در کنار همه تعهدات شان، ارگان نظارتی مردم برای پیشبرد بهتر امور بوده و نمودی از دموکراسی هستند.

وی افزود: اکنون 45 سازمان مردم نهاد در حوزه زیست محیطی آذربایجان شرقی فعال و 6 مورد دیگر در حال طی مراحل ثبت هستند؛ البته مجموع سمن های فعال زیست محیطی در استان های دیگر حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از این است.

ساعی با بیان اینکه در سال های گذشته تشکل های مردم نهاد به منظور پیشبرد اهداف ستاد احیا در کنار دولت بوده اند و این موضوع قابل تقدیر است، گفت: بدون حضور و مشارکت مردم در روند احیای دریاچه ارومیه به نتایج مطلوبی که انتظار داریم نخواهیم رسید.

به گزارش کالارنا، تراز دریاچه ارومیه از سال 1344 تا سال 1372 در حد فاصل یکهزار و 274 متر تا یکهزار و 278 متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال 1393 کاهش متوسط سالانه 40 سانتی متر و در مجموع 8 متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.

پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نداشتن چشمگیر بارش های حوضه در چهار سال گذشته تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش همراه شد که این نشان دهنده توقف روند کاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.

به واسطه بارش های مناسب سال آبی جاری امیدواری به احیای این گنجینه آبی شمال غرب کشور و تحقق اهداف برنامه ریزی برای بازگشت به تراز واسط دریاچه (1272 متر) بیشتر شده است.

دریاچه ارومیه یکی از مهمترین و ارزشمندترین زیست بوم های آبی در شمالغرب ایران است که 550 گونه گیاهی یک ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک آن شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه های شورپسند، خشکی دوست و آبزی است.

این دریاچه به دلیل برخورداری از ویژگی های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال 1346 به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.

دریاچه ارومیه در سال 1354 به عنوان سایت رامسر(تالاب بین المللی) ثبت و در سال 1356 از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت شده نیز اعلام شد.

حوضه آبریز این دریاچه با مساحت 51 هزار و 876 کیلومترمربع یکی از 6 حوضه آبریز اصلی کشور است.

3093/518

منبع: ایرنا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 521

به "حجم آب دریاچه ارومیه بیش از 4 میلیارد مترمکعب افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم آب دریاچه ارومیه بیش از 4 میلیارد مترمکعب افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید