چالدران ؛ شهری که در آن بر سر روشن کردن کولر دعوا نیست!

به گزارش کالارنا، خبرنگاران :هیچ چیز در تابستان گرم به اندازه کولر حال آدم را خوب نمی کند و شوخی شوخی معروف است که پدرها در تابستان ها در بسیاری شهرها سر روشن کردن کولر داستان دارند! اما می دانستید در ایران شهری وجود دارد به نام چالدران که دعوا در آن فقط بر سر کنترل تلویزیون است چون مردم اصلا وسیله ای به نام کولر در خانه ندارند. می پرسید چرا؟ از بس شهرشان خنک است اصلا نیازی به این وسیله نیست!

چالدران ؛ شهری که در آن بر سر روشن کردن کولر دعوا نیست!

به گزارش خبرنگاران ،چالدران در دامنه رشته کوه های زاگرس واقع شده است و همین بودنش در ارتفاع، آب و هوای خنکی را برایش به وجود آورده است. چالدران از شهرهای استان آذربایجان غربی و از مرتفع ترین شهرهای ایران است که زمستان های سرد و تابستان های خنکش از آن منطقه ای گردشگری ساخته است. بارش شدید باران و برف در این شهر اصلا چیز عجیبی نیست و حتی میزان برف بیش از دو متر هم در این شهرستان دیده شده است! پس تعجب برانگیز نیست که وقتی در این شهر زیبا قدم می زنید هیچ کولری را روی پشت بام ها یا کنار پنجره ها نمی بینید چون مردم این دیار با سرمای طبیعی هوا خنک می شوند.

اگر پای صحبت فروشندگان لوازم خانگی بنشینید از نخریدن کولر در این منطقه حرف می زنند و اینکه تابه حال سابقه نداشته کسی در این شهر نیازی به کولر داشته باشد. در سال های اخیر اما با وقوع سیل های مختلف بخشی از پوشش گیاهی این شهر از بین رفت که این باعث بالا رفتن دما نسبت به قبل شده است.

وقوع سیل که از پدیده های طبیعی این شهرستان است باعث می شود که هر سال بیش از 4 میلیون مترمکعب از خاک در هر هکتار از اراضی و مراتع این شهر نابود شود. گاهی در بعدازظهرهای تابستان دمای هوا کمی گرم می شود در آن هنگام مردم برای خنک شدن از پنکه استفاده می کنند و همان پنکه خنکی مطبوع را ایجاد می کند.

با اینکه در سال های گذشته خنکی هوا نمی گذاشت خانواده ها تابستان را در فضای سبز و پارک ها باشند اما با تغییرات دمایی ایجاد شده الان می توانید مردمی را ببینید که تابستان ها در پارک پیک نیک برپا می کنند.

یکی از جذابیت های این شهر بی کولر برای گردشگران، کلیسایی با معروفیت جهانی به نام قره کلیسا است که در لیست میراث جهانی یونسکو واقع شده است و در 20 کیلومتری شمال شرقی این شهر است. این کلیسا آرامگاه یکی از حواریون است و در سال گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2386

به "چالدران ؛ شهری که در آن بر سر روشن کردن کولر دعوا نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالدران ؛ شهری که در آن بر سر روشن کردن کولر دعوا نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید