خبرنگاران تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت

به گزارش کالارنا، مسکو - خبرنگاران- ادوارد اسنودن افشاگر کنونی و کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که از هفت سال پیش به روسیه پناهنده شده است، از این کشور مدرک اقامت دائم گرفت.

خبرنگاران تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری دولتی تاس روز پنجشنبه به نقل از آناتولی کوچرنا وکیل اسنودن نوشت: ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا از روسیه مدرک اقامت دائم به نام (وید ناژیتلستوا) گرفت.

وی در همین حال یادآورشد که اسنودن در زمان حاضر به دریافت تابعیت روسیه فکر نمی نماید.

اسنودن که در گذشته درخواست پناهندگی به کشورهای دیگری داده بود در پی شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای روسیه روز 29 فروردین ماه به ناچار مدارک خود را برای تمدید اقامت به وزارت کشور روسیه ارایه کرد.

کوچرنا وکیل اسنودن در آن موقع گفته بود که موکلش درخواست اقامت سه ساله داده است چرا که تا کمتر از یک ماه دیگر مهلت اقامت وی سرانجام می یافت.

به گفته وکیل اسنودن، با توجه به شرایط پیش آمده بر اثر شیوع بیماری کرونا، بعضی مسائل را نمی توان فوری رفع کرد و آنها با درک این مساله، در انتظار تصمیم گیری اداره مهاجرت روسیه در این مورد هستند.

اسنودن که سال 2013 از محل کار خود در مرکزی متعلق به اداره امنیت ملی آمریکا در هاوایی به هنگ کنگ گریخت، هزاران مدرک طبقه بندی شده جاسوسی و امنیتی این کشور را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد.

وی پس از ابطال گذرنامه اش از سوی آمریکا به روسیه رفت و با کسب پناهندگی موقت در این کشور زندگی می نماید.

پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا این را نیز گفت که در طول اقامت در روسیه، سازمان های اطلاعاتی این کشور به وی پیشنهاد همکاری دادند اما وی این پیشنهادها را رد نموده است چرا که در غیر اینصورت اکنون در کاخ زندگی می کرد و در رژه میدان سرخ مسکو نیز دیده می شد.

اسنودن یادآورشد که هیچ چیزی برای ارایه به سازمان های اطلاعاتی روسیه ندارد.

وی ادامه داد: شرایط به گونه ای است که من بطور کامل از دسترسی به اسناد محرمانه ای که پیش از ترک هنگ کنگ در اختیار خبرنگاران قرار دادم محروم شدم زیرا نمی دانستم پس از آن چه خواهد شد.

اسنودن اعلام کرد که از 27 کشور دنیا از جمله آلمان و لهستان درخواست پناهندگی نموده است. در همه این کشورها به غیر از روسیه از اقدامات متقابل آمریکا ترسیدند.

وی گفت که سکونت در روسیه انتخاب وی نبوده است حال آنکه مردم آمریکا این را از یاد می برند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1563

به "خبرنگاران تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تاس: اسنودن اقامت دائم روسیه را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید