دلیل مخالفت بعضی بیمه ها با فرمول ضریب توانگری اقتصادی

به گزارش کالارنا، یک کارشناس صنعت بیمه معتقد است که بعضا شرکت های تازه تاسیس و بدون سابقه، در سطرح 1 توانگری اقتصادی قرار می گیرند و این در حالی است که یک شرکت بسیار خوب و با سابقه، در سطح 2 رتبه بندی می گردد؛ اما با این حال ضریب توانگری جای خود را در میان بیمه گذاران باز نموده است.

دلیل مخالفت بعضی بیمه ها با فرمول ضریب توانگری اقتصادی

علی حرمتی در گفت وگو با کالارنا، با بیان اینکه توانگری اقتصادی شرکت های بیمه بر اساس فرمولی که شرکت بیمه مرکزی معین نموده، تعیین می گردد، اظهار کرد: بیمه مرکزی، شرکت ها را بر این اساس رتبه بندی و به سطوح 1 تا 5 تقسیم بندی می نماید.

وی اضافه کرد: این ضریب تلفیقی از سرمایه ثبت شده شرکت، اندوخته ها و ذخایر قانونی و ظرفیت مجاز ریسک است که بیمه مرکزی طی فرمولی آن را تبدیل به ضریب توانگری اقتصادی می نماید.

مدیر بیمه های مهندسی و ریسک های متنوع بیمه آسیا درباره اهمیت ضریب توانگری اقتصادی برای شرکت های بیمه، توضیح داد: زمانی که بحث توانگری اقتصادی در رتبه بندی های بیمه مرکزی به وجود آمد، در ابتدا مقاومت هایی وجود داشت و بعضی بیمه ها نیز ایراداتی به آن وارد کردند که مثلا چرا یک شرکت بیمه ای تازه تاسیس و بدون سابقه فعالیت در این صنعت بتواند ضریب توانگری 1 دریافت کند.

حرمتی با اشاره به نقدهای واردشده به این شیوه رتبه بندی، گفت: در بعضی از شرکت ها میزان ریسک هایی که قبول نموده اند اصلا به حساب نمی آید ولی در عین حال این شرکتها رتبه 1 می گیرند، اما در مقابل، شرکت هایی که سالهای زیادی در این حوزه کار نموده اند، بر اساس این فرمول، رتبه 2 دریافت می نمایند.

وی با بیان اینکه ضریب توانگری اقتصادی اکنون درصنعت بیمه به نماد و تابلویی برای بیمه گذاران تبدیل شده است، اظهار داشت: زمانی که بیمه گذاران بخواهند بیمه ای را انتخاب نمایند، معمولا به سراغ شرکت های سطح 1 می فرایند.

به گفته این کارشناس صنعت بیمه، هر چقدر جامعه به سمت رتبه بندی در مسائل مختلف پیش برود، قطعا تاثیر مثبت آن بهتر از نبودش است. در واقع یک رتبه بندی هرچند ناقص و دارای ایراد که به تناسب زمان، ایرادات آن نیز حل گردد، بسیار مفید است و در حال حاضر ضریب توانگری اقتصادی نیز پس از چندین سال اجرای این طرح، جای خود را در میان بیمه گذاران بزرگ پیدا نموده است.

حرمتی با بیان اینکه این شرکت ها در اسناد مناقصه خود به سایت بیمه مرکزی مراجعه نموده و سطح توانگری شرکتهای بیمه را آنالیز می نمایند، اظهار کرد: بسیاری از شرکت ها مناقصه محدود برای بیمه هایی با توانگری سطح 1 یا 2 برگزار می نمایند. البته در خصوص پروژه های بزرگ، سابقه شرکت بیمه در قبولی ریسک موضوع مناقصه و برند شرکت بیمه نیز قطعا تاثیرگذار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 957

به "دلیل مخالفت بعضی بیمه ها با فرمول ضریب توانگری اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل مخالفت بعضی بیمه ها با فرمول ضریب توانگری اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید