دولت ریسک پژوهش ها را کاهش دهد، برای رفع چالش های رونق زیست بوم نوآوری آماده ایم

به گزارش کالارنا، مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا، با هدف بهبود فضای کسب و کارهای نوآورانه، کارآفرینانه، دانش بنیان و نوپا و توسعه کشاورزی دانش بوم نوآوری بنیان با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) افتتاح شد.

دولت ریسک پژوهش ها را کاهش دهد، برای رفع چالش های رونق زیست بوم نوآوری آماده ایم

به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین افتتاحیه مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا، رونق شتابدهنده ها و مراکز نوآوری را گامی مهم در راستای رونق زیست بوم نوآوری دانست و گفت: این مرکز نوآوری نیز بخشی از همان زیست بومی است که راه را برای جذب جوان های دانش آموخته و خلاقمان هموار می کند. این زیست بوم، زمینه تبدیل ایده های خلاق را به کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ ها فراهم می کند.

ستاری با اشاره به حمایت از مراکز نوآوری و شتابدهنده ها با هدف رونق کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی، گفت: در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری همچون گذشته از این نوع نگاه و اندیشه حمایت می کنیم و آماده ایم تا شرایط را برای رفع چالش ها و موانع به منظور رونق زیست بوم نوآوری فراهم کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت های معنوی و همدلی برای کمک به حرکت چرخ دندهای زیست بوم نوآوری، ادامه داد: این که درب وزارتخانه ها، دانشگاه ها و صنایع کشور به روی این کسب و کارها، ایده های نوآورانه و جوانان خلاق گشوده شده، همچنین جامعه خود را با این جهت همراه کرده است، جزو اتفاقات ارزشمند و زمینه ساز تحول اقتصادی و توسعه پایدار کشور به شمار می رود.

ستاری با بیان این که پژوهش، نه تنها محل هزینه نیست، بلکه سرمایه ای ارزشمند و درآمدزاست، افزود: پژوهش امری ذاتی است و مهم تر از سرمایه بخش دولتی یا خصوصی به زیست بومی نیاز دارد تا هموارکننده جهت پژوهش های کارآمد باشد.

پژوهش کارآمد و محصول محور نتیجه نقش آفرینی بخش خصوص است

به گفته معاون علمی رییس جمهور، محصول رقابتی و کارآمد، از پژوهشی حاصل می شود که توسط بخش خصوصی تأمین شود و سرمایه دولت باید متمرکز بر پژوهش های مرز دانش و پایه باشد. دولت می بایست بستر را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی روی پژوهش های محصول محور و کارآمد هموار کند.

ستاری با اشاره به ایجاد زیست بوم فعالیت بخش خصوصی در امر پژوهش، گفت: بخش خصوصی هنگامی برای سرمایه گذاری بر روی پژوهش مشتاق می شود که محیطی مساعد برای نقش آفرینی او فراهم شود. بر بستر همین زیست بوم، شرکت های موفقی از دل پژوهش ها به بدنه اصلی اقتصاد راه یافته اند. باید در این جهت، دولت ریسک پژوهش ها را کاهش دهد و روی پژوهش های پایه متمرکز شود.

بستری برای توسعه فناوری های کشاورزی

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا با اهدافی چون توسعه فناوری های میان رشته ای در کشاورزی، ترویج فناوری در کشاورزی، استفاده از فناوری های میان رشته ای در توسعه کشاورزی، تبدیل دانش به فناوری، جهت دهی موضوعات تحقیقاتی متناسب با نیاز، مدل سازی و الگوسازی کشت و فرآوری گیاهان دارویی، تبدیل کشاورزی به کسب و کاری سودمند و نیز توسعه کشاورزی در مقیاس کوچک ولی با بازده بالا راه اندازی شده است.

این مرکز بر پایه یک مدل سه لایه شکل گرفته که لایه اصلی و نخست این مرکز از شرکت های دانش بنیان توانمندی تشکیل شده است که به عنوان لنگر بر فناوری های میان رشته ای تمرکز دارند و به تیم هایی که می خواهند به شرکت بدل شوند، کمک می کنند.

لایه دوم شرکت های نوپا و استارتاپ هایی است که بر فناوری های کشاورزی تمرکز دارند و لایه سوم شتابدهنده ها و جذب ایده های نوآورانه را شامل می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1083

به "دولت ریسک پژوهش ها را کاهش دهد، برای رفع چالش های رونق زیست بوم نوآوری آماده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ریسک پژوهش ها را کاهش دهد، برای رفع چالش های رونق زیست بوم نوآوری آماده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید