راهنمای برترین تنطیمات گرافیکی بازی Alan Wake 2؛ تجربه روان با گرافیک بالا

به گزارش کالارنا، بازی الن ویک 2 (Alan Wake 2) تا به اکنون یکی از زیباترین بازی های عرضه شده روی نسل نهم است. این بازی با گرافیک خیره کننده ای که داشته توانسته توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کند. اگر شما این بازی را روی کنسول پلی استیشن 5 یا حتی کامپیوتر بدون ری تریسینگ تجربه کنید، باز هم به شدت زیبا و چشمگیر خواهد بود.

راهنمای برترین تنطیمات گرافیکی بازی Alan Wake 2؛ تجربه روان با گرافیک بالا

مشکل اصلی در خصوص نسخه کامپیوتر الن ویک 2 است. زمانی که شرکت رمدی (Remedy) سیستم مورد نیاز این بازی را معرفی کرد، سر و صدای زیادی به پا شد. این شرکت اظهار داشت که برای تجربه این بازی روی حالت Medium با رزولوشن 1080p و نرخ فریم 60 شما نیاز به یک کارت گرافیکی 3070 انویدیا خواهید داشت. از طرفی حتماً هم باید DLSS شما روشن باشد. در کنار آن سیستم باید بازی را روی 540p رندر کند و سپس تصویر آن را به رزولوشن مورد نظر ارتقاء دهد! با توجه به قدرت کارت گرافیکی 3070 چنین حرفی از شرکت سازنده بسیار عجیب است.

چند مورد اینجا قابل بحث است. اول اینکه حالت Medium به این شکل نیست که تمام تنظیمات بازی روی حالت میانه قرار بگیرد. در نتیجه این نام حالت های پایه چندان معنای خاصی نمی دهد. از طرفی اگر شما بازی را روی کنسول پلی استیشن 5 تجربه کنید، متوجه خواهید شد که اگر بازی را روی Performance قرار دهید، کنسول الن ویک 2 را روی کمترین تنظیمات اجرا می نماید. فقط بخش سطح و جزئیات را روی حالت بالا گذاشته است. نکته جالب اینجاست که با این تنظیمات باز هم این بازی به شدت زیبا است.

چند واقعیت تلخ در خصوص بازی الن ویک 2

بحث را با واقعیت های تلخ آغاز می کنیم. اول اینکه در کنسول پلی استیشن 5 بازی روی حالت Balanced و FSR 2 اجرا می گردد. از طرفی رزولوشن بازی نیز 1440p بوده و نرخ فریم هم 60 است. هدف شرکت همین نرخ فریم بوده و نرخ فریم پویا در این بازی وجود ندارد. در نتیجه فریم بازی از 60 بالاتر نرفته و زیر آن هم نخواهد بود. حال اگر بخواهید کارت گرافیکی 3070 را با توان گرافیکی پلی استیشن 5 مقایسه کنید، 3070 به طرز عجیبی قوی تر است. به همین علت مثل این است که شرکت سازنده دست بالا را گرفته است تا کاربران از سخت افزار ضعیف برای تجربه بازی استفاده نکنند.

یکی دیگر از حقایق تلخ این است که بازی الن ویک 2 حتی در حالت Medium هم کارهای بسیار زیادی انجام می دهد. کارهایی که در نسل قبل سخت افزاری اصلاً امکان پذیر نبود. در نتیجه از لحاظ ظاهری این بازی به شدت زیباست. برای مثال بازی الن ویک 2 به طور پی فرض به طور نرم افزاری کار ری تریسینگ را انجام می دهد. در نتیجه اگر شما این قابلیت را خاموش بکنید هم باز وجود خواهد داشت. این موضوع به طور کامل در دنیای بازی تعیین است.

پس اگر شما از ری تریسینگ هم استفاده نکنید، این بازی باز هم نورپردازی بسیار خوبی دارد. به این معنا که بازتاب موارد مختلف در آب یا آینه دیده شده و واکنش نور نیز به مو و موارد دیگر از این دسته فرق دارد. این نورپردازی بسیار قدرتمند باعث می گردد که بازی بسیار سنگین گردد ولی کیفیت بالایی داشته باشد.

الن ویک 2 از یک سیستم Mesh Shader خاص هم استفاده می نماید. این سیستم به این بازی اجازه می دهد تا مناطقی که کاربر نمی تواند ببیند، رندر نگردد. در نتیجه فشار کمتری به سخت افزار بیاید. نکته اینجاست که برای اینکه این بازی قابل تجربه گردد، این سیستم بهتر از عناوین دیگر عمل نموده و بسیار دقیق ساخته شده است.

اگر شما در هرجایی از بازی الن ویک 2 بروید، متوجه خواهید شد که سطح همه چیز بسیار صاف و گرد طراحی شده است. شما نمی توانید حتی یک سطح تیز یا عجیب در این بازی پیدا کنید. این قابلیت در اصل یکی از امکانات بازی بوده که تنها در کارت های گرافیکی سری RTX و کارت های شرکت ای ام دی از RX 5700 به بعد وجود دارد. پس برای این کیفیت بصری شما نیاز به دستگاه و سخت افزار تازه دارید. قانونی که سال ها است در دنیای گیمینگ با کامپیوتر وجود دارد.

حال با توجه به این که الن ویک 2 یک بازی بسیار سنگین از لحاظ گرافیکی است، شما باید برترین تنظیمات را برای آن انتخاب کنید. نکته اینجاست که برترین تنظیمات نه تنها به شما برترین تجربه بصری را می دهد بلکه به شما نرخ فریم خوبی هم ارائه می دهد. پس شما یک تعادل بسیار خوب میان کیفیت و عملکرد خواهید داشت.

برترین تنطیمات گرافیکی بازی الن ویک 2 روی کامپیوتر

بازی الن ویک 2 روی حالت Low هم بسیار زیبا به نظر می رسد. با این حال این موضوع یک نکته مثبت لزوماً به حساب نمی آید. به این معنا که این بازی شاید روی کمترین حالت بسیار زیبا باشد ولی فشار به شدت زیادی روی کارت های گرافیکی قدیمی و ضعیف تر می آورد. در نتیجه روی دستگاه های قدیمی قابل اجرا نیست.

نکته بعدی اینجاست که تفاوت چندانی از لحاظ عملکردی میان حالت های پیشفرض بازی وجود ندارد. در نتیجه شما باید خودتان به بخش تنظیمات رفته و به صورت دقیق در بازی تغییر ایجاد کنید. همینطور اینکه اگر شما تنظیمات بازی را به میزان زیادی تغییر دهید می توانید با دستگاه های ضعیف یا قدیمی هم الن ویک 2 را تجربه کنید.

نکته اصلی و مهم اینجاست که قبل از تجربه بازی بهتر است سیستم مورد نیاز آن را مطالعه کنید. به علت اینکه بازی الن ویک 2 به شکلی نیست که با میزانی تنظیم روی دستگاه های ضعیف اجرا گردد بلکه به طور مطلق اجرا نشده یا اینکه نرخ فریم بسیار پایینی را به شما ارائه می دهد. در نتیجه قبل از هر چیز به سیستم مورد نیاز بازی نگاهی بیاندازید.

حال اگر شما این بازی را نصب نموده و می خواهید برترین تجربه را داشته باشید، چه راهکاری وجود دارد. در این بخش از متن ما برترین تنظیمات موجود برای بازی الن ویک 2 را به شما ارائه می دهیم. شما با تغییر این تنظیمات برترین تعادل را میان کیفیت و روند بازی خواهید داشت.

Render Resolution/Resolution Upscaling: استفاده از سیستم ارتقاء تصویر به نوعی در الن ویک 2 اجباری است. به این معنا که شما باید از سیستم DLSS یا FSR در دستگاه خود بهره ببرید. سیستم DLSS انویدیا به طور کلی عملکرد بهتری دارد و راحت تر هم اجرا می گردد. با این حال نکته مهم این است که اگر این سیستم را خاموش کنید به طرز عجیبی نرخ فریم کاهش پیدا می نماید. پس حتماً از کارت گرافیکی بهره ببرید که این سیستم را داشته باشد. در صورت استفاده از این قابلیت، حتماً از حالت Quality بهره ببرید تا تعادل خوبی میان زیبایی و عملکرد بازی وجود داشته باشد.

Motion Blur: از این سیستم چندان در دنیای گیمینگ استقبال نمی گردد. به علت اینکه به ظاهر بازی آسیب زده و دنیای بازی را خراب می نماید. با این حال خاموش کردن آن به نرخ فریم بازی آسیب نسبتاً زیادی زده و بهتر است که Motion Blur را خاموش نکنید.

Film Grain: این مورد نیز بسیار عجیب است. بحث Film Grain در بیشتر بازی ها جنبه ظاهری داشته ولی در الن ویک 2 اینگونه نیست. به این شکل که خاموش کردن آن به عملکرد بازی آسیب می زند. در نتیجه این مورد را نیز روشن نگه دارید.

Post Processing Quality: در خصوص این قابلیت، اگر آن را از حالت High به Low تغییر دهید، نرخ فریم بازی حدود 10 درصد افزایش خواهد داشت. در نتیجه بهتر است که آن را کم کنید. این حالت هم چندان به ظاهر بازی آسیب نمی زند و بیشتر افراد اصلاً متوجه آن نخواهند شد.

Texture Resolution: این حالت را روی High نگه دارید. به علت اینکه کم کردن آن تأثیر چندانی روی عملکرد بازی ندارد ولی از لحاظ ظاهری کمی بازی را بدتر می نماید.

Texture Filtering: این مورد را نیز تغییر ندهید. به علت اینکه تأثیر چندانی روی عملکرد بازی ندارد. پس این قسمت را نیز روی حالت High باقی بگذارید.

Volumetric Lighting: کم کردن این قابلیت امکان دارد تا میزان بسیار کمی در حد 1 فریم در عملکرد بازی مؤثر باشد. با این حال برخی اوقات همین یک فریم هم برای افراد حیاتی است. در نتیجه بهتر است آن را روی حالت Low قرار دهید.

Volumetric Spotlight Quality: این مورد نیز تغییر چندانی در عملکرد بازی ایجاد نمی نماید. در نتیجه آن را در بالاترین حالت خود قرار دهید.

Global Illumination Quality: این مورد هم نیازی به تغییر ندارد. کم کردن آن تغییری در عملکرد بازی ایجاد نمی نماید.

Shadow Resolution: این مورد را بالا نگه دارید. به علت اینکه کم کردن آن تغییری در عملکرد بازی ایجاد ننموده و از طرفی به ظاهر بازی آسیب می زند. پس آن را روی حالت High نگه دارید.

Shadow Filtering: کمترین حالت این قابلیت Medium است. در نتیجه آن را در همین حالت نگه دارید. به علت اینکه از لحاظ بصری تغییر خاصی ایجاد نمی نماید و از طرفی کم کردن آن تا حدی به بازی آسیب می زند.

Shadow Detail: مانند مورد قبلی حالت پیشفرض این بخش هم Medium است. بهتر هم هست که روی این حالت باقی بماند. به علت اینکه زیاد کردن آن تغییر چندانی از لحاظ ظاهری ایجاد ننموده و نرخ فریم را نیز به میزان 1 فریم کاهش می دهد.

SSAO: این بخش را روشن بگذارید. به علت اینکه کم کردن آن در کل تغییر چندانی در بازی ایجاد نمی نماید ولی نرخ فریم را تا حد خوبی تغییر می دهد.

Global Reflections: تنظیم این بخش به سلیقه کاربر بستگی دارد. کم کردن آن باعث می گردد تا بازی از لحاظ بصری آسیب ببیند. به این شکل که آب و سطوحی که قابلیت بازتاب دارند بسیار ضعیف می شوند. در نتیجه بازی از لحاظ زیبایی آسیب زیادی می بیند. با این حال حدود 10 درصد به نرخ فریم اضافه می نماید. در نتیجه بهتر است که آن را در حالت High قرار دهید مگر آنکه به نرخ فریم های بیشتری نیاز داشته باشید.

Screen Space Reflections: این مورد را شما می توانید به حالت Low تغییر دهید. به علت اینکه حدود 10 درصد در نرخ فریم بازی تأثیر دارد. از طرفی از لحاظ بصری هم بازی را چندان تغییر نمی دهد. نکته اصلی اینجاست که این قابلیت را خاموش نکنید. به علت اینکه بازی از لحاظ بصری آسیب زیادی می بیند.

Fog Quality: این حالت را روی High نگه دارید به علت اینکه تأثیر زیادی روی عملکرد بازی ندارد.

Far Object Detail: این قسمت را روی Medium بگذارید. با این کار نرخ فریم شما کمی ارتقاء پیدا نموده و از طرفی آسیبی به ظاهر بازی نخواهید زد.

Scattered Object Density: بازی الن ویک 2 با جزئیات بسیار زیادی ساخته شده است. در نتیجه کم کردن این حالت کمی به روند کلی بازی و دنیای آن آسیب می زند. در نتیجه آن را در حالت Low قرار ندهید ولی این قسمت را روی حالت Medium بگذارید. در نتیجه یک تعادل میان کیفیت و عملکرد خواهید داشت.

Ray Tracing Preset: اگر می خواهید از این قابلیت بهره ببرید، نیاز به کارت های گرافیکی سری 4070 به بالا دارید. در نتیجه به طور کلی به افرادی که این کارت ها را ندارد پیشنهاد نمی گردد. مخصوصاً اینکه این حالت با استفاده از کارت گرافیکی 4060 توانست نرخ فریم 29 را کسب کند که چندان خوب نیست!

DLSS Ray Reconstruction: اگر شما اصرار به استفاده از ری تریسینگ دارید، این حالت را روشن کنید. به علت اینکه به کسب چند فریم یاری خواهد نمود. حال اگر کارت شما نیاز به این چند فریم برای اجرا شدن الن ویک 2 با استفاده از ری تریسینگ دارد، حتماً از آن بهره ببرید. نکته اصلی اینجاست که این قابلیت به طور کلی به عملکرد سیستم و بازی یاری خواهد نمود.

Direct Lighting: این حالت هم مخصوص به بخش ری تریسینگ است. اگر این حالت را خاموش کنید، نرخ فریم با ری تریسینگ شما بسیار بیشتر خواهد شد ولی روی ظاهر بازی هم تأثیر زیادی خواهد داشت. در نتیجه بنابر سلیقه خود در آن تغییر ایجاد بکنید.

Direct Lighting Denoising Quality: اگر شما حالت Ray Reconstruction را خاموش کردید، بهتر است این حالت را به Low تغییر دهید تا نرخ فریم شما تغییر چندانی نکند. همینطور اینکه ظاهر بازی تا حدی حفظ می گردد.

Path Traced Indirect Lighting: این حالت برترین روش برای نورپردازی در بازی است. به نوعی بازی با این قابلیت به برترین شکل به شما نشان داده شده و نورپردازی های آن بسیار دقیق می گردد. تفاوت این حالت با ری تریسینگ در عملکرد آن است. به علت سنگین بودن این قابلیت، نرخ فریم بازی به شدت کاهش پیدا نموده و بهتر است که برای کارت های بسیار قدرتمند حفظ بگردد.

Path Traced Indirect Lighting Denoising Quality: مانند مورد بالا، بهتر است در صورت نداشتن کارت گرافیکی بسیار قدرتمند آن را خاموش کنید. در غیر این صورت عملکرد بازی به شدت افت خواهد نمود. پس این قابلیت را نیز برای کارت های قدرتمند نگه دارید.

Transparency: این بخش را نیز روی حالت Low قرار دهید. به علت اینکه تغییر آن اثر چندانی روی ظاهر بازی نداشته و عملکرد بازی را کمی بهتر می نماید.

به طور خلاصه تنظیمات کلی بازی به شکل زیر است:

 • Render resolution / Resolution upscaling: روی DLSS / FSR 2 on Quality
 • Post-processing quality: حالت Low
 • Volumetric Lighting: حالت Low
 • Screen space reflections (SSR): حالت Low
 • Far object detail (LOD): روی Medium
 • Scattered object density: روی Medium
 • هر تنظیمات دیگری: تنظیمات مشابه پیشفرض High

به طور کلی تغییر در تنظیمات کلی بازی تأثیر چندانی روی روند آن ندارد ولی عملکرد بازی را بهتر می نماید. مخصوصاً اینکه بسیاری از این تنظیمات به صورت بی فایده در بالاترین سطح خود واقع شده است و در نتیجه منطقی است که آن ها را کم بکنید.

حال اگر سیستم شما توانایی اجرای ری تریسینگ را دارد، بهتر است از این موارد بهره ببرید:

 • Ray tracing preset: حالت Low
 • DLSS Ray Reconstruction: حالت On البته اگر پشتیبانی بگردد
 • Direct Lighting: حالت On
 • Path Traced Indirect Lighting: حالت Off
 • Transparency: روی Low

در خاتمه باید گفت که بازی الن ویک 2 یک بازی نسل نهمی واقعی است. عنوانی که از لحاظ گرافیکی به شدت زیبا و دقیق طراحی شده ولی بسیار هم سنگین است. در نتیجه در هنگام اجرای آن امکان دارد که با مسائل مختلفی روبرو شوید. نکته اصلی اینجاست که الن ویک 2 به حدی با کیفیت طراحی شده که ارزش تمامی این مسائل و دردسرها را دارد.

 • نقدها و نمرات آلن ویک 2 منتشر شد؛ بازگشت با شکوه آلن ویک

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آبان 1402 بروزرسانی: 8 آبان 1402 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2562

به "راهنمای برترین تنطیمات گرافیکی بازی Alan Wake 2؛ تجربه روان با گرافیک بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای برترین تنطیمات گرافیکی بازی Alan Wake 2؛ تجربه روان با گرافیک بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید