سلولیت چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

به گزارش کالارنا، سلولیت در اثر تجمع چربی در بافت زیرین پوست ایجاد می گردد. در این میان بعضی از بانوان بیش از دیگران مستعد ابتلا به آن هستند.

سلولیت چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

آیا تا به امروز با نواحی موج دار روی پوست خود به ویژه در قسمت ران ها و یا باسن روبرو شده اید؟ تغییرات این چنینی می توانند نشانه ای از پیشروی سلولیت در بدن باشند. سلولیت در واقع تجمع بافت چربی در ناحیه خاصی از بدن به صورت چاقی موضعی است که معمولا به صورت فرورفتگی هایی روی پوست خود را آشکار می سازد.

به نقل از هلث لاین، سلول های چربی در کیسه هایی که میان رشته های لایه های مختلف بافت پیوندی پوست نگه داشته می شوند تجمع یافته و به دنبال افزایش وزن با فشردگی بیشتر پوست از شکل طبیعی خارج خواهند شد. این فرایند می تواند به فرورفتگی پوست و ایجاد توده های پرتقالی شکل از چربی منجر گردد. سلولیت بیشتر در بافت های زیر دیده می گردد:

- باسن

- ران

- شکم

- سینه

علت ایجاد سلولیت چیست؟

همانطور که گفته شد سلولیت در اثر تجمع چربی در بافت زیرین پوست ایجاد می گردد. در این میان بعضی از بانوان بیش از دیگران مستعد ابتلا به آن هستند. اما به طور کلی میزان سلولیت و سطح پیشرفت آن تا اندازه زیادی به ژنتیک فردی، درصد چربی بدن و سن فرد بستگی خواهد داشت. علاوه بر این ضخامت پوست نیز می تواند در ظاهر سلولیت ها تاثیرگذار باشد. با این حال به نظر می رسد که توزیع چربی در بدن بانوان بیشتر از مردان قابل مشاهده باشد.

شایان ذکر است که رشته های کلاژن بین پوست و عضله، چربی های زیرین را به بسته های کوچکی تقسیم می نمایند. افزایش سن منجر به نازک شدن پوست و از بین رفتن تدریجی قابلیت ارتجاعی آن می گردد. همین مسئله باعث خواهد شد که سلولیت بیشتر نمایان گردد. علل اصلی سلولیت به یکی از گروه های زیر تعلق می گیرد:

- هورمون ها

- رژیم غذایی نامناسب

- سبک زندگی ناسالم

- سموم انباشته شده

- ژنتیک

- افزایش وزن

- بی تحرکی

- بارداری

متدهای درمانی کاهش سلولیت

روش هایی که در ادامه اشاره می شوند، همگی توسط پزشک عمومی و یا متخصص پوست اجرا شده و احتیاجمند مداخله پزشکی مستقیم هستید:

- کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یک روش غیر تهاجمی به منظور کاهش سلولیت است که با منجمد یا به اصطلاح فریز کردن سلول های چربی در قسمت زیرین پوست، عارضه سلولیت را از بین می برد. این رویکرد درمانی باعث پاره شدن سلول های چربی و جذب محتوای آنها توسط بدن خواهد شد.

البته باید توجه داشته باشیم که برای مشاهده اثرات مطلوب این روش به حداقل 3 الی 4 ماه زمان احتیاج خواهیم داشت.

- اولتراساوند

اولتراساوند یا استفاده از امواج فراصوت روش غیر تهاجمی دیگری برای هدف قرار دهی سلولیت های شکمی و ران ها خواهد بود. نتایج مورد انتظار این متد طی مدت زمان 2 الی 3 ماه آشکار می شوند. به توصیه متخصصین پوست بهتر است روش اوتراساوند با یکی دیگر از متدهای درمان سلولیت به صورت ترکیبی مورد آزمایش قرار بگیرد.

همچنین می توان به واسه اولتراساوند اثربخشی سایر روش های درمانی سلولیت را اندازه گیری کرد.

- سلفینا

سلفینا (Cellfina) روشی بدون احتیاج به جراحی است که در آن از یک سوزن به منظور از بین بردن پیوند محکم میان سلول های چربی در قسمت زیر پوست استفاده می گردد. این متد می تواند در انهدام کامل سلولیت های ران و باسن موثر واقع گردد. نتیجه در کمتر از 3 روز ظاهر شده و تا حداکثر 3 سال نیز دوام خواهد داشت.

- لیزر

چندین روش نسبتا متداول برای درمان سلولیت های پوستی وجود دارند که بر پایه ماساژ بافتی ساخته شده اند. امروزه این روش ها در ترکیب با فناوری فرکانس رادیویی، امواج مادون قرمز و انواع لیزرها در راستای کاهش سلولیت ها استفاده می شوند.

برای مثال سلولاز یکی از متدهای لیزر درمانی است که می تواند پیوندهای مستحکم دخیل در ایجاد سلولیت را در هم بشکند. بهبود شرایط به دنبال این رویکردهای درمانی پس از چندین جلسه مداوم دیده می شوند و ممکن است 6 ماه یا بیشتر هم به قوت خود باقی بمانند.

متدهای درمانی خانگی

- ورزش

ورزش مستمر به وسیله کاهش وزن یاری قابل توجهی به کاهش سلولیت های بدن می نماید. تنها کافیست یک برنامه کامل که ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی است را تدارک ببینید و به طور منظم آن را انجام دهید. طبیعی است که یک بدن عضلانی، سرحال تر و فاقد چربی اضافه باشد.

- اسکراب دانه های قهوه

استفاده از ترکیب دانه های قهوه به عنوان لایه بردار روشی محبوب برای از بین بردن سلول های مرده، تحریک رشد سلول های جدید و همچنین سفت شدن پوست است. می توان از محلول دانه های قهوه به تنهایی و یا در ترکیب با روغن نارگیل، روغن زیتون و شکر به منظور تهیه یک اسکراب قوی یاری گرفت. مخلوط ساخته شده را به آرامی روی نواحی درگیر ماساژ و حداقل 10 دقیقه فرصت بدهید.

دانه های قهوه گردش خون را افزایش داده و جریان لنف را تقویت می نمایند. هرچند مطالعه علمی مشخصی برای تایید اطلاعات فوق در دست نیست، اما اثرات مذکور به طور تجربی به تایید رسیده اند.

- سرکه سیب

مصرف سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن بدن یاری کند. همین کاهش وزن در ادامه از شدت سلولیت ها می کاهد. روزی 3 مرتبه هر بار 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب رقیق شده برای درمان یاریی سلولیت توصیه می گردد. همچنین می توان از ترکیب مساوی سرکه سیب و آب برای ماساژ روی نواحی درگیر به صورت موضعی استفاده کرد.

به طور کلی دیده شده که تغییر سبک زندگی از جمله نوشیدن آب بیشتر طی روز، مصرف فرآورده های طبیعی برای یاری به لاغری و سم زدایی بدن تاثیر مطلوبی بر سلولیت ها به مرور زمان خواهند داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1925

به "سلولیت چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلولیت چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید