شورای حکام فردا روند انتخاب جانشین آمانو را کلید می زند

به گزارش کالارنا، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است فردا (پنجشنبه) در وین نشست برگزار کند تا روند رایزنی ها درباره انتخاب جانشین یوکیا آمانو رسما شروع گردد.

شورای حکام فردا روند انتخاب جانشین آمانو را کلید می زند

به گزارش گروه بین الملل کالارنا، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اطلاع داد که فردا پنجشنبه نشست شورای حکام در مقر این سازمان در وین برگزار می گردد و انتخاب مدیرکل و سرپرست آژانس جزو دستورکار این نشست خواهد بود.

دو روز بعد از رسانه ای شدن خبر درگذشت یوکیا آمانو، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) از برگزاری نشست شورای حکام در تاریخ 25 جولای (سوم مرداد) اطلاع داد.

در این بیانیه آمده است: انتظار می رود که دستور کار نشست شورای حکام شامل ادای احترام به یوکیا آمانو مدیرکل فقید آژانس بین المللی انرژی اتمی، انتخاب مدیرکل و معین یک سرپرست باشد.

طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، نشست شورای حکام پشت درهای بسته و به دور از حضور رسانه ها برگزار خواهد شد.

دوشنبه 31 تیرماه بود که رسانه ها در خبری فوری گزارش دادند یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درگذشت. ساعتی بعد از انتشار این خبر، آژانس این خبر را تایید کرد (جزئیات بیشتر).

بعد از درگذشت آمانو، رسانه های غربی در گزارش هایی درباره جانشین او در سِمت مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع دادند، رقابت اصلی برای جانشینی آمانو بین کرنل فروتا هماهنگ کننده ارشد سیاستگذاری آژانس (اهل رومانی) و رافائل گروسی نماینده آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

بعد از رسانه ای شدن خبر درگذشت آمانو، بعضی منابع خبری گزارش دادند که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی 5 روز پیش فوت نموده اما این خبر روز دوشنبه رسانه ای شد. این منابع به شبکه بلومبرگ گفتند اعلام خبر فوت آمانو بعد از اتمام مراسم تدفین او انجام شده است (جزئیات بیشتر).

خبرگزاری فرانسه در گزارش امروز چهارشنبه خود درباره نشست فردای شورای حکام بر اهمیت انتخاب جانشین آمانو با توجه به وضعیت شکننده توافق هسته ای برجام به دنبال خروج آمریکا از این توافق تاکید نموده است.

در این گزارش آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی وظیفه نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران و اطمینان یافتن از پایبندی این کشور به مفاد توافق (برجام) را برعهده دارد.

در بخش دیگری از این گزارش، از احتمال طولانی شدن روند انتخاب جانشین آمانو در آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده شده است.

یک منبع نزدیک به آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری فرانسه گفت، فرایند انتخاب مدیرکل جدید آژانس چندین مرحله دارد و این روند به طور معمول، یک سال طول می کشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 568

به "شورای حکام فردا روند انتخاب جانشین آمانو را کلید می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای حکام فردا روند انتخاب جانشین آمانو را کلید می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید