شگفتی های اسکار 2020؛ آنها که جاماندند و آنها که آمدند

به گزارش کالارنا، با معرفی نامزدهای اسکار 2020 موجی از شگفتی از آنها که در فهرست جایی نیافتند و تعجب از آنها که بر خلاف انتظار نامزدی این جایزه معتبر را کسب کردند، ایجاد شده است.

شگفتی های اسکار 2020؛ آنها که جاماندند و آنها که آمدند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، اسکار هرگز خسته کننده نبوده است، اما سال جاری آموزشگاه اسکار با انتخاب هایش نشان داده است که می تواند چقدر لجباز باشد. پس از انتشار فهرست نامزدهای نود و دومین دوره اسکار جای خالی بعضی از فیلم های تحسین شده در این فهرست تعجب آور بود. نه نام جنیفر لوپز برای بازی در فیلم شیادان در فهرست نامزدها وجود داشت و نه نام آوکوافینا برای وداع. نه لوپیتا نیونگو بری ما و نه آدام سندلر برای الماس های تراش نخورده.

در واقع باید گفت بیشتر بازیگران رنگین پوست خارجی از حضور در این فهرست بازماندند. با این حال این عمل آنقدر شدید نبود که بخواهد هشتگ اسکار خیلی سفید را دوباره مطرح کند زیرا سینتیا اریوو اولین نامزدی خود را برای بازی در هریت کسب کرد.

در هر حال با معرفی نامزدهای اسکار که شب پیش صورت گرفت، جوکر با کسب 11 نامزدی پیشتاز این رقابت شد و 1917 و روزی روزگاری در هالیوود و ایرلندی با 10 نامزدی در مکان بعدی جای دریافتد.

بزرگ ترین شگفتی های فهرست نامزدهای اسکار 2020 را می توان چنین برشمرد:

انتخاب نشدن جینفر لوپر برای شیادان؛ بازی لوپز در این فیلم با تحسین زیادی همراه شد و او در این درام که ساخته اسکافاریا است پیروز شد تا نامزدی گلدن گلوب و انجمن بازیگران سینمایی را به دست آورد. این فیلم بیش از 100 میلیون دلار هم در باکس آفیس فروش کرد و این از دیگر نقاط قوت آن بود.

انتخاب نشدن آوکوافینا برای وداع؛ این بازیگر که پیروز به کسب جایزه گلدن گلوب برای این نقش آفرینی شد باید یکی از نامزدهای بخش بهترین بازیگر زن می بود. وی با این فیلم ابتدا در جشنواره ساندنس دیده شد و از ماه آگوست فیلم در سینماها به نمایش درآمد. این فیلم در بخش فیلمنامه و بهترین بازیگر زن نقش مکمل برای ژائو شوزن نیز شانسی در اسکار نیافت.

حضور نیافتن لوپیتا نیونگو برای ما در فهرست؛ اسکار اصولاً با فیلم های ژانر ترسناک رابطه خوبی ندارد؛ هر چند برو بیرون جورن پیل 4 نامزدی اسکار را در سال 2018 کسب کرد. با این حال بازی نیونگو در ما با تحسین زیاد منتقدان روبه رو شده است. او پیشتر برای 12 سال بردگی جایزه اسکار را کسب نموده و برای ما نامزد انجمن بازیگران سینما شده است.

گرتا گرویگ برای کارگردانی زنان کوچک؛ معرفی نشدن گرتا گرویک در میان نامزدهای بهترین کارگردانی یکی از نقاط عجیب اسکار سال جاری بود. وی توانست با نقدهای مثبت بسیار 6 نامزدی کسب کند که نامزدی در بخش بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن برای سرشا رونان، بهترین فیلمنامه اقتباسی برای گرویگ، از جمله آنها بود اما گرویگ در میان کارگردان های امیددار کسب اسکار جایی نیافت. اگر او در این بخش نامزد می شد اولین زنی بود که دوبار نامزدی کارگردانی اسکار را کسب می کرد زیرا وی قبلاً یک بار برای لیدی برد این نامزدی را به دست آورده بود. در هر حال بخش کارگردانی اسکار سال جاری کاملاً مردانه بود و شامل حال مارتین اسکورسیزی، سم مندس، کوئنتین تارانتینو، بونگ جون هو و تاد فیلیپس شد.

نادیده دریافت تارون اجرتون برای راکت من؛ اجرتون سال جاری در رقابتی سخت پیروز ظاهر شد و برای ایفای نقش التون جان در فیلم راکت من پیروز شد تا لئوناردو دی کاپریو را در جوایز گلدن گلوب عقب بزند. به نظر می رسد منصفانه نباشد که رامی ملک برای لب زدن در نقش فردی مرکوری در فیلم بوهمین راپسودی اسکار سال پیش را ببرد اما اجرتون که واقعاً ترانه های التون جان را خواند، حتی نامزد هم نگردد.

انتخاب نشدن کریستین بیل برای فورد در برابر فراری؛ دیروز روز خوبی برای این فیلم بود که به عنوان اولین فیلم درباره مسابقات رانندگی توانست در میان نامزدهای اسکار در بخش بهترین فیلم جای بگیرد. اما کریستین بیل که در نقش کن میلس ظاهر شده در میان نامزدهای بهترین بازیگری جایی نیافت. بیل قبلاً 4 بار نامزدی اسکار را کسب نموده که از جمله آنها سال پیش برای معاون بود.

دیده نشدن آدام سندلر برای الماس های تراش نخورده؛ بازی سندلر در این نقش غیرکمدی با تحسین زیاد روبه رو شده اما او نیز جایی در میان نامزدها کسب نکرد.

انتخاب نشدن جورج مک کی برای 1917؛ این فیلم با کسب 10 نامزدی از فیلم های مورد علاقه آموزشگاه است اما جای تعجب اینکه مک کی که نقش مهمی در ایفای صحنه طولانی این فیلم حماسی از جنگ جهانی اول داشت در میان نامزدها جایی نیافت. اگر این فیلم بهترین فیلم اسکار گردد، اولین بار در یک دهه است که فیلم برنده اسکار هیچ جایی در میان بهترین نامزدهای بازیگری نداشته است. آخرین بار چنین چیزی درباره زاغه نشین میلیونر رخ داد.

نادیده دریافت ادی مورفی برای دولمایت نام من است؛ نبودن مورفی در میان نامزدها نیز جای تعجب داشت چون بازی مورفی با تحسین منتقدان روبه رو شده و ضمناً اسکار علاقه زیادی به ایفای نقش شخصیت های واقعی دارد. مورفی قبلاً برای دخترهای رویایی نامزدی اسکار را کسب نموده بود.

جا ماندن جیمی فاکس برای فقط رحمت؛ فقط رحمت فیلمی بود که اصلاً دیده نشد. کمپانی برادران وارنر تصور می کرد یک فیلم کاملاً اسکاری ساخته و با این فیلم که درباره وکیلی جوان با بازی مایکل بی جوردن است که سعی دارد یک متهم بیگناه محکوم به مرگ با بازی جیمی فاکس را نجات دهد، به خوبی در اسکار دیده می گردد. اما این کمپانی فیلم را هنوز اکران گسترده ننموده و نتیجه اینکه بازی فاکس دیده نشد.

نادیده دریافت بیانسه برای روح؛ خواننده مشهور با خواندن ترانه شیر شاه نتوانست در بخش بهترین ترانه اورجینال جای بگیرد. اما بازنده بزرگ، اسکار است که به این ترتیب قادر نخواهد بود از او دعوت کند تا در مراسم اسکار این ترانه را اجرا کند.

نادیده دریافت یخ زده 2؛ این فیلم که پرفروش ترین انیمیشن کل تاریخ سینما شده نتوانست در میان نامزدهای بهترین انیمیشن بلند جایی بیابد.

شگفتی انتخاب آنتونیو باندراس برای درد و افتخار؛ از وقتی باندراس جایزه بهترین بازیگر مرد را در جشنواره فیلم کن برای بازی در این درام برد، پیروزیت زیادی کسب نکرد ولی حالا نامزدی اسکار را برای نخستین بار به دست آورده است.

شگفتی جاناتان پرایس برای دو پاپ؛ پس از از دست دادن نامزدی انجمن بازیگران سینما، حضور در میان نامزدهای اسکار جای تعجب دارد. او در نقش پاپ فرانسیس در این درام نت فلیکس ظاهر شده است. آنتونی هاپکینز هم که در نقش پاپ بندیکت جانشین وی ظاهر شده نامزدی بخش بازیگر مکمل را کسب نموده است.

شگفتی انتخاب فلورانس پیو برای زنان کوچک؛ پس از اینکه این بازیگر از نامزدی گلدن گلوب و انجمن بازیگران سینما جای ماند حالا در میان نامزدهای اسکار حضور دارد.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1036

به "شگفتی های اسکار 2020؛ آنها که جاماندند و آنها که آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی های اسکار 2020؛ آنها که جاماندند و آنها که آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید