معمای سکوت داعش درباره مرگ ابوبکر بغدادی

به گزارش کالارنا، رهبران و نیروهای داعش در مقابل خبر قتل سرنموده این گروه تروریستی سکوت نموده اند و تحلیل گران معتقدند، رهبران باقیمانده داعش پیش از تأیید خبر مذکور به دنبال توافق بر سر جانشین وی هستند تا اتحاد این گروه تروریستی از هم فرونپاشد.

معمای سکوت داعش درباره مرگ ابوبکر بغدادی

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: حامیان داعش با گذشت چند روز از مرگ ابوبکر بغدادی، سرنموده این گروه تروریستی همچنان سکوت اختیار نموده اند؛ مساله ای که نشان دهنده فروپاشی در ساختار رهبری این گروه است که کوشش می نماید بر سر جانشین سرنموده خود توافق کند.

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قتل بغدادی را در جریان عملیات نیروهای ویژه این کشور در شمال شرقی سوریه اعلام نموده، کانال رسمی داعش در تلگرام هیچ گونه بیانیه رسمی در خصوص قتل بغدادی یا برگزاری مراسم عزاداری برای وی صادر ننموده است و خبرگزاری اعماق وابسته به داعش هم در صفحه تلگرام خود فعالیتش را به صورت عادی پی گرفته و از روز یکشنبه تاکنون بیش از 30 مرتبه مسؤولیت انجام حملاتی را در سوریه، مصر، افغانستان و عراق اعلام و از نظامیانش قدردانی نموده است.

تحلیلگران می گویند، رهبران داعش از مرگ بغدادی در شوک هستند و شاید کوشش می نمایند اتحاد این گروه تروریستی را حفظ نمایند و پیش از تأیید مرگ بغدادی به دنبال توافق بر سر جانشین او هستند.

هشام الهاشمی، کارشناس عراق در امور گروه های تندرو گفت: شاید در حال حاضر میان رهبران داعش هرج و مرج وجود دارد چرا که دستیاران اصلی این گروه کشته شده اند و اسناد از بین رفته است. رهبران باقیمانده در گروه تروریستی داعش تمایل خواهند داشت پیش از اینکه مرگ بغدادی را اعلام نمایند، بر سر جانشینی توافق نمایند و شاید دودستگی های موجود داخل تشکیلات، این امر را به تاخیر اندازد.

تحلیلگران می گویند، تشکیلات داعش همچنین ممکن است احتیاج داشته باشد نام خود را تغییر دهد، زیرا استفاده از نام خلافت اسلامی، که توسط بغدادی اعلام شده بود، دیگر پس از اینکه این گروه مساحت گسترده ای از مناطق تحت کنترل خود در خاک عراق، سوریه و لیبی را از دست داده، دیگر برای این تشکیلات مناسب نیست.

ترامپ روز یکشنبه گفت: بسیاری از پیروان بغدادی نیز کشته شدند. وی روز سه شنبه با انتشار توییتی نوشت: فردی که به احتمال زیاد جایگزین رهبر داعش بوده، اکنون او هم مرده است. با این حال ترامپ به نام فردی که بر اساس ادعای وی کشته شده، اشاره ای ننموده است.

پیش از این، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا کشته شدن ابوحسن المهاجر، سخنگوی داعش را که از او به عنوان دست راست بغدادی یاد می گردد، تأیید کرد.

ایمن التمیمی، پژوهشگر دانشگاه سوانسی انگلیس هم که روی فعالیت داعش متمرکز است، گفت: تشکیلات القاعده چند روز پس از حمله آمریکا قتل اسامه بن لادن، سرنموده خود را تایید و حدود شش هفته بعد از قتل وی هم جانشین بن لادن را گفت.

وی اضافه نمود: داعش ممکن است قتل سرنموده خود را در خبرنامه هفتگی خود اعلام کند که در صورت توافق بر سر جانشینی، احتمالا روز پنج شنبه منتشر می گردد.

التمیمی گفت: الحاج عبدالله، معاون بغدادی، جانشین احتمالی وی است که همچنان در قید حیات است.

پس از اینکه داعش در ماه مارس، منطقه مهم دیگری را در سوریه از دست داد و به جنگ چریکی روی آورد، گزارش های ضد و نقیضی درمورد زنده بودن بغدادی منتشر شد.

پیغام های میان حامیان داعش در شبکه های مجازی در خصوص مرگ بغدادی، در مقایسه با قتل بن لادن در سال 2011 و دیگر رهبران تندرو کمتر بود و شبکه های مجازی مانند توییتر هم به دنبال مرگ بغدادی صفحات مربوط به تندروها را خیلی سریع حذف نموده و تعدادی از کشورهای عربی نیز نظارت بر اینترنت را تشدید کردند و همین مساله باعث می گردد کاربران مجبور شوند دائماً حساب های رمزگذاری شده را تغییر دهند.

بسیاری از میان حامیان داعش که پس از اعلام قتل بغدادی توسط ترامپ وارد اینترنت شدند و به دلیل شوک شدن، سکوت اختیار کردند، این خبر ترامپ را باور نکردند یا آن را انکار نموده و دروغ خواندند.

صفحه مربوط به داعش در تگرام نیز در پیغامی به حامیان این گروه تروریستی هشدار داد که تصویر ادعایی که نشان می دهد بغدادی کشته است را باور ننمایند. در سرانجام این پیغام آمده است: خداوند بغدادی را حفظ کند (عبارتی که نشان می دهد، بغدادی هنوز زنده است).

به نظر می رسد، دیگر حامیان داعش آماده هستند مرگ بغدادی را بپذیرند و حامیانش را ترغیب نمایند مبارزه او را در هر حالی ادامه دهند. چرا که یکی از حامیان بغدادی در صفحه تلگرام خود نوشت: هر اتفاقی بیفتد، کاروان داعش عزم خود را جزم نموده است و هرگز متوقف نخواهد شد حتی اگر تمامی این گروه نابود گردد.

التمیمی گفت: مراسم عزاداری گسترده ای برای بغدادی برگزار نشد زیرا بسیاری از حامیان تندرو از مرگ او شاد شدند چرا که از نظر آنها بغدادی با اعمال مجازات های سختی مانند قطع دست و پا به پروژه داعش آسیب زد. در این راستا، هیئت تحریرالشام (جبهه النصره سابق) که بر ادلب در شمال غرب سوریه کنترل دارد، قتل بغدادی در این منطقه را ستود. التمیمی در این باره گفت: تنها چیزی که این هیئت از آن پشیمان است این است که بغدادی به جای آنها به دست نیروهای آمریکایی کشته شد.

وبسایتی که مقرش در آمریکا قرار گرفته است و سایت های اینترنتی وابسته به گروه های تندرو را رصد می نماید، نوشت: برخلاف حامیان داعش، حامیان تشکیلات القاعده مرگ بغدادی را پذیرفتند چرا که سراج الدین زریقات، مسؤول سابق گردان های عبدالله عزام که یک گروه تروریستی وابسته به القاعده است، در اینترنت نوشت: چه خون هایی که به نام خلافت خیالی او ریخته شد.

روز دوشنبه هم عبدالله المحیسنی، شیخ وهابی سعودی فیلم 18 دقیقه ای را منتشر و قتل بغدادی را ستود و از حامیان وی خواست تشکیلات داعش را رها نمایند.

همچنین الیزابت کندال، پژوهشگر حوزه مطالعات عربی و اسلامی در دانشگاه آکسفورد گفت: برای بعضی قتل بغدادی می تواند آخرین تیری باشد که داعش را از پای در می آورد و به این ترتیب آنها این گروه تروریستی را رها نموده و به تشکیلات القاعده برمی گردند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 852

به "معمای سکوت داعش درباره مرگ ابوبکر بغدادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای سکوت داعش درباره مرگ ابوبکر بغدادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید