نخستین کشف یک سیاره ، ستاره شکست خورده!

به گزارش کالارنا، این سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده احتمالاً 13 برابر بزرگتر از سیاره مشتری است. میزان بزرگ و شواهد همجوشی هسته ای در هسته آن به این معنی است که در مرز بین یک سیاره و یک ستاره کوتوله قهوه ای قرار گرفته است و در واقع یک جرم کیهانی جالب است که به همان شیوه ستارگان عادی شکل می گیرد، اما جرم لازم برای حفظ همجوشی هسته ای در تمام سطح خود را ندارد.

نخستین کشف یک سیاره ، ستاره شکست خورده!

یک سیاره بیگانه تازه کشف شده فرآیند همجوشی هسته ای را در هسته خود نشان می دهد و ستاره شناسان می گویند این سیاره موسوم به HD 206893 c در واقع در مرز میان یک سیاره و یک ستاره کوتوله قهوه ای قرار گرفته است که اصطلاحا به آن ستاره شکست خورده می گویند.

به نقل از اسپیس، یک گروه بین المللی از دانشمندان، سیاره فراخورشیدی تازهی یافته اند که به لطف تلسکوپ فضایی گایا (Gaia) به شکل مستقیم تصویربرداری شده است و به نظر می رسد روند همجوشی هسته ای در هسته آن وجود دارد.

گروه تیم به سرپرستی پروفسور ساشا هینکلی در دانشگاه اکستر انگلستان، این سیاره فراخورشیدی را کشف کردند که در فاصله 300 میلیون مایلی (483 میلیون کیلومتری) از ستاره HD 206893 که حدود 130 سال نوری از زمین فاصله دارد و حدود 30 درصد بزرگتر از خورشید ماست، می چرخد.

این ستاره یک قرص از مواد و گرد و غبار در اطراف خود دارد و کاندیدای خوبی برای یافتن سیارات فراخورشیدی تازه در نظر گرفته شده است.

مأموریت گایا از سوی آژانس فضایی اروپا، مقدار گیری های بسیار دقیقی از مکان ستارگان در هنگام حرکت در آسمان انجام می دهد و با داده های نجومی که ارائه می نماید، وجود سیارات فراخورشیدی را می تواند با مقدار گیری لرزش ستارگان استنباط کند.

ستاره شناسان با پیگیری داده های گایا، از ابزار گرانش در تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در صحرای آتاکاما در شمال شیلی استفاده کردند تا مستقیماً حضور این سیاره تازه کشف شده معروف به HD 206893 c را تأیید نمایند.

علاوه بر این، این رصد بعلاوه به پژوهشگران اجازه داد تا طیف نوری جو این سیاره را تجزیه و تحلیل نمایند.

ستاره شناسان می گویند نور ظاهری این سیاره نشان می دهد که هسته این سیاره غول پیکر در حال همجوشی هسته ای با استفاده از دوتریوم -ایزوتوپ هیدروژن حامل یک نوترون- است.

این سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده احتمالاً 13 برابر بزرگتر از سیاره مشتری است. مقدار بزرگ و شواهد همجوشی هسته ای در هسته آن به این معنی است که در مرز بین یک سیاره و یک ستاره کوتوله قهوه ای قرار گرفته است و در واقع یک جرم کیهانی جالب است که به همان شیوه ستارگان عادی شکل می گیرد، اما جرم لازم برای حفظ همجوشی هسته ای در تمام سطح خود را ندارد.

اعضای گروه پژوهشی می گویند که این کشف می تواند بینش تازهی برای دانشمندان فراهم کند تا بین سیاره های بزرگ و کوتوله های قهوه ای تمایز قائل شوند.

هینکلی در بیانیه ای گفت: کشف HD 206893 c لحظه ای واقعاً مهم برای مطالعه سیارات فراخورشیدی است، زیرا کشف ما ممکن است اولین کشف مستقیم یک سیاره فراخورشیدی به وسیله گایا باشد.

این کشف نشان می دهد که گایا می تواند راه را برای کشف سیارات فراخورشیدی بالقوه نشان دهد که سپس می توانند مستقیماً با مشاهدات بعدی، چه روی زمین یا به وسیله یک تلسکوپ فضایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا شناسایی شوند.

هینکلی این کشف را اوایل ماه جاری در کنفرانس انجمن نجوم آمریکا در سیاتل ارائه کرد.

این مطالعه تازه به وسیله مجله Astronomy & Astrophysics برای انتشار پذیرفته شده است و هم اکنون در پایگاه ArXiv در دسترس است.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2463

به "نخستین کشف یک سیاره ، ستاره شکست خورده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین کشف یک سیاره ، ستاره شکست خورده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید