نصب دروازه ارگ بم، به مناسبت سالگرد زلزله بم

به گزارش کالارنا، در چهاردهمین سالگرد زلزله بم، دروازه چوبی اصلی و خاطره انگیز ارگ بم نصب شده است.

نصب دروازه ارگ بم، به مناسبت سالگرد زلزله بم

افشین ابراهیمی مدیر پایگاه دنیای منظر فرهنگی ارگ بم، روز سه شنبه 5 دی درباره آخرین شرایط ارگ بم و منظر فرهنگی آن بعد از گذشت 14 سال از زلزله بیان کرد:

در این مدت هم در حوزه پژوهش مرتبط با بازسازی و هم در حوزه حفاظت و بازسازی اقدامات موثری صورت گرفته است.

او توضیح داد:

منظر فرهنگی بم که در سال 83 به ثبت دنیای رسیده، حدود 23 هزار هکتار است که شامل محوطه های باستانی، قنات ها، نخلستان ها و آثار تاریخی است و ارگ بم فقط 19 هکتار از این محدوده را در بر می گیرد.

ابراهیمی اضافه کرد:

هر چهار حصار ارگ بم، مورد بازسازی قرار گرفته است و البته این به معنای بازسازی کامل نیست. فقط بحث ارتقای شرایط مطرح است و هر سه دروازه ارگ هم بازسازی شده است.

او ادامه داد:

دروازه چوبی اصلی که از آن رونمایی خواهد شد، برای مردم بسیار خاطره انگیز است و مردم با آن حس عاطفی خاصی دارند که برای ساخت آن از همان در قبلی که تخریب شده، الهام گرفته و مطابق همان ساخته شده است.

مدیر پایگاه دنیای ارگ بم تأکید کرد:

با بازسازی بازار، تکیه، اصطبل، سربازخانه، مسجد پیامبر، زیارتگاه، مسجد جامع، نقش هایی از حاکم نشین خانه حاکم و تعدادی از خانه های اعیانی مثل خانه سیستانی منظر این ارگ چهره جالب توجهی به خود گرفته است.

ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که با پژوهش های صورت گرفته در طول این سال ها چه تمهیداتی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی آینده برای این میراث ارزشمند ایرانیان اندیشیده شده، توضیح داد:

چون این بنا خشتی است این که به طور کامل در برابر حادثه مشابه آسیب نبیند، ناممکن به نظر می رسد. اما بهینه سازی در فراوری مصالح گلین و بهبود روش های سنتی و مدرن برای بازسازی نهایت اقدامی بوده که صورت گرفته تا در برابر آسیب های احتمالی لرزه های گسل تا حد امکان خسارت کمتر گردد.

ارگ بم بزرگ ترین سازه خشتی در دنیا بود که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده است.

بم و فضای فرهنگی آن در لیست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است. این ارگ بزرگ که در جهت جادهٔ ابریشم واقع شده است، سده 5 پیش از میلاد ساخته شده است و تا سال 1850 پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود.

در تاریخ 5 دی 1382، در اثر زلزله شدیدی که شهر بم و حومه آن را تحت تأثیر قرار داد، بیش از 80 درصد ارگ بم تقریبا به طور کامل از بین رفت.

چند روز پس از رخ دادن زمین لرزه، رئیس جمهور وقت ایران قول بازسازی این اثر دنیای را داد. البته در بازسازی بم هیئت های مختلفی از کشورهای مختلف و سازمان های بین المللی با ایران همکاری کردند و این اثر هم اکنون از لیست آثار در خطر دنیای خارج شده است.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2222

به "نصب دروازه ارگ بم، به مناسبت سالگرد زلزله بم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب دروازه ارگ بم، به مناسبت سالگرد زلزله بم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید