ورود 38 هزار پرونده به دادسرا های تهران طی یک ماه

به گزارش کالارنا، معاون اول دادستان تهران گفت: در آذر ماه بیش از 38 هزار پرونده به دادسرا های تهران ارسال شده که از این تعداد فقط بیش از 4000 پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شده است.

ورود 38 هزار پرونده به دادسرا های تهران طی یک ماه

به گزارش گروه اجتماعی کالارنا، رضا نجفی در حاشیه آیین گشایش شعب صلحی شورای حل اختلاف مستقر در دادسرای عمومی و انقلاب شهر تهران گفت: تشکیل شورای حل اختلاف فقط مربوط به کشور ما نیست بلکه از بدو خلقت بشر این موضوع وجود داشته و مورد تاکید بوده است.

وی اضافه کرد: هدف اصلی از تشکیل شورای حل اختلاف کاهش بار دستگاه قضا است. برای اینکه به رضایتمندی مردم برسیم نیاز داریم ورودی ها را کنترل کنیم. با سیل ورودی پرونده ها گاهاً 10 تا 13 و حتی 17 پرونده روزانه به یک قاضی ارجاع می گردد.

نجفی ادامه داد: گاهاً مردم می گویند قضات حرف ما را نمی شنود و شاید بخشی از این موضوع به کثرت کار قضات بازمی گردد.

معاون اول دادستان تهران با تاکید بر استفاده بیشتر از ظرفیت علما و روحانیان گفت: قریب به یک سوم پرونده ها مربوط به توهین، تهدید، مزاحمت و افترا است. این چهار اتهام موضوع یک سوم پرونده های ما را تشکیل می دهد.

نجفی اضافه کرد: در آذر ماه بیش از 38 هزار پرونده به دادسرا های تهران ارسال شده است که از این تعداد فقط بیش از چهار هزار پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شده است.

فلسفه اصلی شورای حل اختلاف صلح و سازش است

غلامرضا مهدوی رییس شورای حل اختلاف تهران در مراسم افتتاح همزمان شعب صلحی شورای حل اختلاف مستقر در دادسرای عمومی و انقلاب تهران که ظهر امروز در دادسرای ناحیه 2 تهران برگزار گشت، با تبریک فرا رسیدن دهه فجر گفت: ما تنها کشوری هستیم که استقلال خودمان را داریم. ما خودمان تشخیص می دهیم و از هیچ کشوری تبعیتی نداریم و در سایه ولایت هستیم.

وی اضافه کرد: سه بخشنامه مرتبط با شورای حل اختلاف هست و این سه بخشنامه را بومی سازی کردیم. یکی بخشنامه حفظ کرامت انسانی و دیگری اهمیت صلح و سازش و سومین بخشنامه اجرای احکام است. ما این سه بخشنامه را به عنوان نقشه راه قرار دادیم و تک تک آن ها را اجرایی کردیم. هر کدام از بخشنامه ها را در 17 بند عملیاتی و تبیین کردیم و به کلیه سرپرستان شورای حل اختلاف فرستادیم.

وی ادامه داد: بخشنامه ها را توضیح دادیم بخصوص بخشنامه کرامت انسانی و تکریم ارباب رجوع و همه مقید به اجرای آن هستیم.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: یکی از بخشنامه ها موضوع صلح و سازش است. فلسفه اصلی شورای حل اختلاف برمبنای صلح و سازش است. شرع مقدس بر همین مبناست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1091

به "ورود 38 هزار پرونده به دادسرا های تهران طی یک ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود 38 هزار پرونده به دادسرا های تهران طی یک ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید