چرا باید در پی ایجاد دنیای متاورس ایرانی باشیم؟

به گزارش کالارنا، دنیای حقیقی و مجازی در آینده ای بسیار نزدیک به هم پیوند می خورند و این پیوند بوسیله متاورس رقم خواهد خورد.

چرا باید در پی ایجاد دنیای متاورس ایرانی باشیم؟

گروه علم و پیشرفت خبرنگاران؛ متاورس به قول بسیاری از کارشناسان آینده جهانی اینترنت است. در واقع جهانیی است که پلتفرم های مجازی فعلی قرار است به آن سمت حرکت نمایند. متاورس در واقع قرار است تجربه حضور در جهانی مجازی را یک گام به جهانی حقیقی نزدیک تر کند. تعریف دقیق جهانی متاورس سخت است زیرا در بین متخصصین این حوزه همچنان اختلاف نظر وجود دارد اما می توان با مثال هایی این جهان را ملموس تر کرد. به طور کلی، متاورس بر اساس این پدیده راسخ است که از خدمات و سرویس های فعلی که به صورت اپلیکیشن بر روی کامپیوتر، موبایل یا وب قرار دارند را به صورت واقعیت مجازی (VR) یا واقعیت افزوده (AR) استفاده کنیم.

متاورس به زبان ساده / آینده هیجان انگیز جهانی اینترنت

متاورس قرار است تجربه حضور در جهانی مجازی را یک گام به جهانی حقیقی نزدیک تر کند.

برای توصیف متاورس باید جهانی را تصور کنیم که با زدن عینک مخصوص، افراد به داخل آن وارد می شوند و با استفاده از گجت های پوشیدنی در آن جهان با یکدیگر تعامل می نمایند. در جهانی متاورس ما همه سرویس ها و خدمات فعلی را خواهیم داشت اما به صورت واقعیت مجازی. مثلا جلسات آنلاین برگزار خواهند شد اما به صورتی که انگار همه افراد دور یک میز نشسته اند و مشغول مصاحبه هستند. یا مثلا فروشگاه های آنلاین در متاورس شعبه هایی برای فروش محصول خود خواهند داشت. در این فروشگاه ها کاربر به واسطه هوش مصنوعی و فناوری واقعیت افزوده توانایی تست کردن محصولات را خواهد داشت. به عنوان مثال می تواند با انتخاب لباس مد نظر، خودش را داخل آن لباس ببیند و سایز و طرح آن را انتخاب کند. به طور خلاصه جهانی متاورس قرار است تجربه عمیق تری از حضور در اینترنت برای کاربران فضای مجازی به ارمغان بیاورد. به نوعی می توان آن را آینده جهانی اینترنت نامید.

در بین اخباری که این روزها به گوش می خورد ممکن است شرکت فیسبوک را به عنوان پیشتاز این عرصه بشناسیم اما باید بدانیم که شرکت ها و پلتفرم های بزرگ هر یک در پی توسعه جهانی مجازی خود با رویکردی متفاوت از یکدیگر هستند. مایکروسافت چند محصول را به عنوان محصولات آینده خود در حوزه متاورس معرفی نموده که مهم ترین آن را می توان Microsoft Mesh دانست. جایی که در محیط AR امکان همکاری و کار گروهی به صورت مجازی و سه بعدی پدید می آید. بعلاوه اگر اخبار این حوزه را دنبال کنید نام SadBox و Decentraland به گوشتان خورده است. این دو زمین، دو بستر بلاکچینی برای متاورس هستند که شرکت های بزرگی مانند آدیداس و سامسونگ برای برگزاری رویدادهای آنلاین در آن ها زمین خریده اند. بعلاوه به تازگی متاورس دبی که یک شهر مجازی مبتنی بر نقشه واقعی است راه اندازی شده است. این تحولات در حوزه متاورس این سوال را ایجاد می نماید که چرا و چطور باید به سمت جهانی متاورس حرکت کنیم.

چرا باید به سمت جهانی متاورس حرکت کرد؟

این سوالی است که برای پاسخ دادن به آن باید پیشینه و نحوه حرکت تکنولوژی را آنالیز کرد. 15 سال پیش جهانی مجازی و فضای اینترنت به چه شکل بود؟ وبلاگ نویسی رونق بسیاری داشت؛ مردم برای ارسال پیغام اینترنتی از سرویس های ایمیل و یا نرم افزارهای بر بستر ایمیل استفاده می کردند و بازی های آنلاین چندان توسعه پیدا ننموده بودند. به عنوان مثال در آن فضا با کمی تیزبینی می شد حدس زد که پیغام رسانی و نرم افزارهای پیغام رسان توسعه پیدا خواهند کرد و یا بازار اپلیکیشن ها بر روی گجت های نو که همان تلفن های هوشمند بودند شکل خواهد گرفت. حال دریافتن این موضوع چه ضرورتی دارد و چه آورده ای ممکن بود برای ما داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال خوب است مسائلی که امروز در فضای مجازی با آن روبرو هستیم را مرور کنیم. عدم نظارت بر روی محتوای شبکه های اجتماعی، پیغام رسان ها، بازی ها، نرم افزارها و...، سهم کم اقتصاد دیجیتال نسبت به اقتصاد کشور، حرکت با تاخیر دولت در زمینه الکترونیکی شدن فرآیندها و همه و همه مسائلی است که ما اکنون در کشور در حوزه فضای مجازی با آن درگیر هستیم.

اگر شما در توسعه تکنولوژی سهیم نباشید نمی توانید قواعد خود را در آن بگنجانید و زمانی که متوجه این موضوع می شوید کار از کار گذشته است.

دولت، امروز حاضر است چقدر هزینه کند تا بتواند بر روی تمامی محتواهایی که مردم روزانه مشاهده می نمایند نظارت کند؟ حاضر است چقدر هزینه کند تا سهم پیغام رسان ها، شبکه های اجتماعی، بازی ها و نرم افزارهای ایرانی که مطابق با فرهنگ ایرانی اسلامی ساخته شده اند در بازار بیشتر گردد؟ سوال اصلی اینجاست که اگر دولت 10 سال پیش شرایط این روز را می دید و حدس می زد، نمی توانست جلوی بروز و بزرگ شدن این مسائل را بگیرد؟ نمی توانست سهم بیشتری از اقتصاد دیجیتال فناوری های امروز در جهان داشته باشد؟ اگر در آن روز کشور آینده جهانی اینترنت را می دید و با همین جدیتی که الآن وجود دارد به سمت آن حرکت می کرد قطعا در شرایط بهتری بودیم. نکته ای که توجه به آن لازم است این است که هرکس تکنولوژی را توسعه دهد، فرهنگ خودش را هم می تواند بر روی آن سوار کند. در واقع توجه به اینکه به چه شکلی تکنولوژی را توسعه دهد و چطور در حین توسعه تکنولوژی ارزش ها و فرهنگ خود را در آن بگنجاند باعث می گردد تا دولت بتواند حاکمیت خودش را در بلندمدت حفظ کند و مسائل آینده خودش را کاهش دهد. اگر شما در توسعه تکنولوژی سهیم نباشید نمی توانید قواعد خود را در آن بگنجانید و زمانی که متوجه این موضوع می شوید کار از کار گذشته است. درآن زمان نهایتاَ می توان با پرداختن هزینه های گزاف صرفاَ مقداری از آسیب مشکل را کاهش داد.

ضرورت ایجاد متاورس بومی در کشور

اگر دولت قبل از رواج متاورس های خارجی در ایران، متاورس داخلی را در بین کاربران ایرانی منتشر کند، علاوه کاهش مسائل احتمالی می تواند گوشه چشمی به صدور فناوری خود به سایر کشورها داشته باشد.

اگر قرار است متاورس آینده جهانی اینترنت باشد و استفاده از آن فراگیر گردد، به سادگی می توان روزی را دید که حاکمیت در پی کنترل استفاده مردم از این جهان باشد و پس از آن به فکر ایجاد متاورس خود بیفتد؛ زمانی که برای سوق دادن کاربران به سمت متاورس داخلی باید هزینه های گزافی بپردازد. چه بسا که این هزینه ها هم موثر نباشند، همانطور که در زمینه شبکه های اجتماعی و پیغام رسان نبودند. اما اگر همین امروز دولت به فکر ایجاد متاورس بومی بیفتد و قبل از رواج متاورس های خارجی در ایران، متاورس داخلی و در بخش خصوصی را رشد داده و در بین کاربران ایرانی منتشر کند، نه تنها مسائل احتمالی بر روی آن را کم تر خواهد داشت، بلکه می تواند گوشه چشمی به صدور فناوری خود به سایر کشورها و تاثیرگذاری بر روی آن ها نیز داشته باشد. از این رو به نظر می رسد ایجاد بسترهای حمایت از شرکت های فعال در این حوزه ها می تواند سهم کشور در آینده فناوری متاورس را توسعه دهد. مسیری که در آن تکیه بر توان داخلی، علاوه بر ایجاد اشتغال و توسعه نوآوری ضامن حفظ فرهنگ ملی و بومی است.

مصطفی امینی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2288

به "چرا باید در پی ایجاد دنیای متاورس ایرانی باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید در پی ایجاد دنیای متاورس ایرانی باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید