کاهش علائم ام اس با مصرف کاکائو

ایرنا نوشت: مطالعات اخیر نشان می دهد مصرف شکلات تیره، خستگی مزمن و درد را در بیماران مبتلا به ام اس کاهش می دهد.

کاهش علائم ام اس با مصرف کاکائو

خستگی مزمن یکی از عوارض بیماری ام اس است که از هر 10 بیمار، 9 نفر به آن مبتلا هستند و راه حلی تا امروز برای آن یافت نشده است. مطالعات قبلی نشان داد مصرف روزانه 45 گرم شکلات تیره علائم خستگی مزمن را در بیماران مبتلا به ام اس کاهش می دهد. شکلات تیره شامل 70 تا 85 درصد کاکائو است.

محققان مرکز تغذیه و سلامت بروکز در انگلیس بر اساس یافته های قبلی تحقیقات جدیدی را در زمینه کاهش خستگی در بیماران مبتلا به ام اس با استفاده از شکلات شروع کردند.

کاکائو حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام فلاونوئید است. این ترکیب گیاهی به صورت طبیعی در میوه ها، سبزیجات و چای یافت می گردد و دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد سرطان است.

محققان 40 بیمار مبتلا به ام اس را به دو گروه تقسیم کردند و در گروه اول رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد فلاونوئید به مدت شش هفته تجویز شد. خستگی و عملکرد ذهنی بیماران و همچنین سرعت پیاده روی به طور مداوم آنالیز شد. نتایج نشان داد بیمارانی که مواد غذایی حاوی فلاونوئید مصرف کردند؛ کاهش 45 درصدی در علائم خستگی داشتند و سرعت پیاده روی در این افراد افزایش یافته بود، از طرفی این گروه درد کمتری را تجربه کردند.

محققان بر این باورند کنترل علائم ام اس با استفاده از رژیم غذایی یک روش ایمن و مقرون به صرفه است.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی (CNS) می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می نماید. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می گردد. میلین آسیب دیده سبب به وجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می گردد که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیغام های عصبی مختل می گردد که عوارض مختلفی دارد.

بیماری ام اس در شکلهای مختلف پیش رونده مقدماتی، نوع عودکننده - فروکش کننده، ام اس پیش رونده ثانویه و نوع پیش رونده عودکننده، بروز می نماید و اکنون حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر دنیا به ام اس مبتلا هستند.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 2 تیر 1398 شناسه مطلب: 484

به "کاهش علائم ام اس با مصرف کاکائو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش علائم ام اس با مصرف کاکائو"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید