طرز تهیه نوشیدنی شلغم؛ نوشیدنی محبوب زمستانی ترکی

به گزارش کالارنا، با طرز تهیه نوشیدنی خوشمزه و متفاوت شلغم، سفری به حال و هوای دوست داشتنی کشور همسایه، ترکیه ترتیب دهید و از طعم آن لذت ببرید.

طرز تهیه نوشیدنی شلغم؛ نوشیدنی محبوب زمستانی ترکی

دلتان یک نوشیدنی لذیذ و تازه می خواهد؟ نمی دانید برای مهمانی چه نوشیدنی مجلسی و متفاوتی سرو کنید؟ با خبرنگاران همراه شوید و بهترین نوشیدنی های ایران و جهان را در مجموعه شربت ها و نوشیدنی ها، در خانه و همراه با ما درست کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه یک نوشیدنی بسیار خوشمزه و پرطرفدار به نام شالگام (Şalgam) یا شلغم را در اختیار شما قرار دهیم تا با درست کردن آن در مهمانی ها، عزیزان و دوستانتان را شگفت زده و متحیر کنید.

نوشیدنی شالگام (Şalgam) یا شلغم، یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های سنتی ترکی به خصوص در فصل زمستان است که معمولا همراه با غذا صرف می گردد. این نوشیدنی در بین گردشگران خارجی زیاد مشهور نیست؛ اما باید بدانید که نوشیدنی شلغم، بسیار لذیذ و مقوی است و از امتحان کردن آن به هیچ وجه پشیمان نخواهید شد.

نوشیدنی شلغم با آب هویج بنفش، نمک و فلفل و ادویه درست می گردد؛ سپس با شلغم طعم دار شده، مخمر و با بلغور گندم آسیاب شده وارد مرحله تخمیر می گردد. طعم این نوشیدنی سنتی گاهی ترش و نسبتا تند است. در برخی از طرز تهیه ها درست قبل از سرو نوشیدنی شلغم، یک تکه هویج ترشی به نام تانه (tane) و گاهی اوقات سیر و پاپریکا نیز به آن اضافه می شوند. نوشیدنی شلغم به صورت سنتی در لیوان های بلند و به صورت سرد سرو می گردد.

شلغم معمولا همراه با نوشیدنی سنتی آیران (ayran) یا همان دوغ و پس از خوردن کباب در ترکیه نوشیده می گردد. جالب است بدانید که این نوشیدنی بخشی از فرهنگ غذایی ارامنه نیز به شمار می رود. در بخش هایی از کشور ترکیه، نوشیدنی شلغم و آیران با هم ترکیب شده و سپس سرو می شوند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • خاستگاه نوشیدنی شلغم
 • تولید نوشیدنی شلغم
 • مواد لازم
 • طرز تهیه
 • نکات مهم برای تهیه نوشیدنی شلغم
 • فواید نوشیدنی شلغم
 • رویدادهای مربوط به نوشیدنی شلغم
 • سفر به ترکیه با طعم نوشیدنی شلغم

خاستگاه نوشیدنی شلغم

شالگام یا شالگام سویو در زبان ترکی به معنای آب شلغم است. این نوشیدنی محبوب و سنتی ترکی در شهرهای جنوبی ترکیه از جمله آدانا، هاتای، مرسین، ازمیر، طرسوس، قهرمان مرعش و منطقه چوکوروا خورده می گردد. به نظر می رسد که خاستگاه اصلی نوشیدنی شلغم، آدانا و مرسین باشد. شلغم در این منطقه ها به وفور کشت می گردد و مردم این شهرها عادت دارند با هر چیزی ترشی درست کنند. شاید نوشیدنی شلغم نیز به همین صورت ابداع شده باشد.

نام نوشیدنی شالگام در واقع ریشه در کلمه فارسی شلغم دارد. قدمت این نوشیدنی در نوشته های یک نویسنده، طبیعت شناس و جهانگرد فرانسوی به نام پیر بلون (Pierre Belon)، به قرن پانزدهم برمی گردد. تحقیقات نشان داده اند که آب هویج بنفش نیز در تهیه نوشیدنی شلغم به کار گرفته می شده است تا آثار مقدار زیاد کربوهیدرات موجود در این نوشیدنی را کاهش دهد.

نوشیدنی شالگام از طریق فروشندگان غرفه های خیابانی به فروش می رسد؛ اما می توان آن را در برخی از فروشگاه ها نیز پیدا کرد.

تولید نوشیدنی شلغم

هیچ تکنیک استاندارد خاصی برای تولید نوشیدنی شلغم وجود ندارد.، اما در تکنیک سنتی از تخمیر خمیر ترش و هویج برای تولید استفاده می شده است. از سال 1996، کارخانه های صنعتی بسکمک دست به تولید این نوشیدنی در مقیاس زیاد زده اند که در میان آن ها می توان به شرکت دوگانای گیدا (Doganay Gida) اشاره کرد. این شرکت، 95 درصد نوشیدنی شلغم بازار را تولید می کند.

نوشیدنی شلغم به اروپا، ژاپن و آمریکا ینز صادر می گردد. فرآیند تولید این نوشیدنی معمولا 4 تا 5 روز زمان احتیاج دارد، در حالی که تولید سنتی نوشیدنی شلغم، حدود 10 تا 12 روز زمان می برد. طعم ویژه نوشیدنی شلغم از لاکتیک اسید به دست می آید.

مواد لازم

 • 4 عدد لبو یا یک کیلوگرم هویج بنفش
 • 4 قاشق غذاخوری نمک
 • 4 قاشق چای خوری سیتریک اسید یا آب لیموی تازه
 • 6 عدد فلفل تند
 • 2 مشت نخود
 • 2 مشت بلغور گندم

طرز تهیه

1. دستکش بپوشید و پوست هویج ها یا لبوها را بگیرید. آن ها را خرد کنید. سپس آن ها را به طور مساوی در 8 ظرف شیشه ای بریزید.

2. فلفل ها را به دو قسمت تقسیم کنید و در شیشه ها بیندازید.

3. نخود و بلغور گندم را به طر مساوی در شیشه ها بریزید.

4. نمک، سیتریک اسید (یا آب لیموی تازه) و یک لیوان آب تصفیه شده را در یک کاسه بریزید و هم بزنید تا نمک کاملا حل گردد.

5. مایه نمکی را به مقدار مساوی در شیشه ها بریزید.

6. بقیه شیشه را با آب تصفیه پر کنید و درب آن ها را محکم ببندید.

7. شیشه ها را در جایی خنک و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید.

8. درب شیشه ها را هر روز باز کنید و سبزیجات را هم بزنید. این کار را برای 20 روز تکرار کنید.

9. در روز بیست و یکم، مایع داخل شیشه ها را از روی یک پارچه صافی عبور دهید و نوشیدنی شلغم را در بطری شیشه ای بریزید و در یخچال قرار دهید.

10. نوشیدنی شلغم را پس از خنک شدن در لیوان های بلند بریزید و سرو کنید.

نکات مهم برای تهیه نوشیدنی شلغم

 • تولید نوشیدنی شلغم شبیه به فرآیند تولید ترشی است. تنها تفاوت این است که سبزیجات به شکل ترشی و آب آن ها به شکل نوشیدنی شلغم خورده می شوند. پس در زمان درست کردن نوشیدنی شلغم باید به نکاتی که در تهیه ترشی رعایت می کنید، توجه کنید. به طور مثال، ظروف مورد استفاده باید کاملا تمیز و استریل باشند؛ سبزیجات باید تازه باشند، خوب شسته شوند و له نشوند. شما همچنین باید از آب آشامیدنی تمیز برای تهیه نوشیدنی شلغم استفاده کنید.
 • از قلم نیاندازید که هر روز درب ظرف ها را باز کنید و مواد را هم بزنید.
 • توجه به این نکته ضروری است که فرآیند تخمیر به عوامل زیادی چون نوع سبزیجات مورد استفاده، باکتری محیط، دما و غیره دارد که تخت کنترل شما نیست. به همین دلیل هر بار که سراغ تهیه نوشیدنی شلغم بروید با یک تجربه متفاوت روبه رو خواهید شد. طعم نوشیدنی شلغم در هر باری که آن را درست کنید، فرق دارد، پس تعجب نکنید.
 • رمز درست کردن یک نوشیدنی شلغم فوق العاده این است که تمام مواد داخل شیشه باید در آب و نمک غوطه ور باشند.
 • برخی افراد به جای بلغور گندم، یک تکه نان را در یک پارچه می پیچند و در داخل شیشه قرار می دهند. این تکه نان در واقع نقش عامل تخمیر را بازی می کند.
 • برای سرو، می توان از سبزیجات ترشی داخل شیشه نیز استفاده کرد.
 • برخی افراد اعتقاد دارند که نباید درب ظرف حاوی نوشیدنی شلغم را باز کرد. آن ها پس از 15 روز این نوشیدنی را سرو می کنند.

فواید نوشیدنی شلغم

نوشیدنی شلغم حاوی سدیم، آنتوسیانین، ویتامین های گروه B، کلسیم، پتاسیم و آهن است. برخی افراد نوشیدنی این نوشیدنی را به دلیل مقادیر زیاد سدیم برای افراد مبتلا به بیماری قلبی مناسب نمی دانند؛ اما نوشیدنی شلغم دارای فواید بی شماری است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • کمک به هضم
 • کاهش تعریق
 • افزایش اشتها
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مختلف، به خصوص انواع سرطان ها به دلیل وجود آنتوسیانین
 • خاصیت ضدعفونی
 • پاکسازی سموم از بدن
 • از بین بردن سنگ کلیه
 • پاکسازی ریه و نای
 • از بین بردن آکنه، اگزمای پوستی، ورم، التهاب و هماتوم (جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ های خونی)

رویدادهای مربوط به نوشیدنی شلغم

از سال 2010، فستیوالی در شهر آدانا برای نوشیدنی شلغم برگزار می گردد. فستیوال کباب آدانا و فستیوال شلغم در واقع از سنت صدساله لذت بردن از کباب، جگر و نوشیدنی شلغم به وجود آمده است. این رویداد در حال حاضر تبدیل به یک فستیوال خیابانی محبوب در سراسر کشور ترکیه شده است که در آن موسیقی دانان خیابانی در دومین شنبه شب ماه دسامبر، به اجرای موسیقی می پردازند.

سفر به ترکیه با طعم نوشیدنی شلغم

ترکیه در همسایگی ایران، یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری بین ایرانیان و گردشگران بین المللی است. یکی از مجذوب کننده ترین جاذبه های این کشور، امتحان کردن انواع غذاها و نوشیدنی های سنتی آن است. در سفر به منطقه ها جنوبی و جنوب غربی کشور از جمله ازمیر و آدانا، لذت مزه کردن نوشیدنی شلغم را از دست ندهید.

نوشیدنی شلغم با رنگ قرمز تیره و عطر و بویی تند با تزئین هویج ترشی، شبیه به یک جشن متحرک می ماند. طعم این نوشیدنی در لحظه اول شاید کمی عجیب به نظر بیاید؛ اما کافی است آن را همراه با کباب های تند ترکی بخورید و مطمئن باشید که بی درنگ عاشق آن خواهید شد.

آیا پیروز به تهیه نوشیدنی شالگام از مجموعه شربت ها و نوشیدنی ها شدید؟ اگر این نوشیدنی متفاوت و لذیذ را در خانه درست کردید، حتما در بخش نظرات همین مقاله، تجربه خود را برای ما و دیگر کاربران خبرنگاران بنویسید یا از نوشیدنی زیبای شالگام خود عکس بگیرید و با تگ کردن خبرنگاران در اینستاگرام ([email protected])، عکس های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / tasteatlas.com / turkishfoodie.com / turkishstylecooking.com / thespruceeats.com
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2265

به "طرز تهیه نوشیدنی شلغم؛ نوشیدنی محبوب زمستانی ترکی" امتیاز دهید

3 کاربر به "طرز تهیه نوشیدنی شلغم؛ نوشیدنی محبوب زمستانی ترکی" امتیاز داده اند | 4.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه نوشیدنی شلغم؛ نوشیدنی محبوب زمستانی ترکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید