ابزار سفر: لایف استرو، فیلتر تصفیه آب به شکل نی

به گزارش کالارنا، فیلتر آب لایف استرو که عنوان برترین نوآوری سال را کسب نموده است، می تواند در شرایطی که دسترسی به آب آشامیدنی سخت است چون پیاده روی ها و طبیعت گردی های طولانی برترین همراه شما باشد. در ادامه بیشتر با لایف استرو آشنا می شوید.

ابزار سفر: لایف استرو، فیلتر تصفیه آب به شکل نی

برای یک پیاده روی طولانی از خانه خارج شده اید و بطری آب کوچکی به همراه دارید. هر چه بیشتر پیش می روید ذخیره آب کم تر و کم تر می گردد و در یک لحظه به خود می آیید و می بینید دیگر آبی در کار نیست. اگر شانس داشته باشید، طبیعت روی خوش نشان می دهد و چشمتان به یک برکه یا رودخانه می خورد و احتمالا به قدری که تشنگیتان برطرف گردد از آن می نوشید. اما آیا می دانید که اگر جوانب احتیاط را رعایت نکنید و از هر منبع آب طبیعی بنوشید، مرتکب اشتباه بزرگی شده اید؟ چرا که امکان مسموم بودن آب در طبیعت بالا است.

در شرایطی که هم به شدت تشنه اید و هم آبی که از سلامت آن مطمئن باشید در دسترس نیست، برترین راه چاره استفاده از یک فیلتر تصفیه آب است (چه در زمانی که به دل طبیعت می زنید و چه زمانی که به سفری ماجراجویانه به کشوری خارجی می روید).

اگر می خواهید آب آلوده را پاک کنید، می توانید از مدل های مختلف فیلتر تصفیه آب موجود در بازار یا قرص های یدی یا همان روش قدیمی جوشاندن آب بهره ببرید؛ اما مشکل این جا است که هر کدام از این روش ها به ترتیب سخت، بدمزه و زمان بر هستند.

اما به نظر می رسد که با اختراع فیلترهای لایف استرو (LifeStraw ) تما م مسائل و سختی ها حل شده است. ماه ها است که بسیاری از طبیعت گردان از این فیلتر نی شکل در پیاده روی های طولانی و سفرهای ماجراجویانه خود استفاده می نمایند و به اعتقاد آن ها در شرایطی که مجبور به نوشیدن آب ناسالم می شوند، لایف استرو برترین همراه آن ها بوده است.

در واقع، در جهانی امروز، لایف استرو یکی از لوازم ضروری هر مسافری است.

مخترع این فیلتر، وسترگارد فرندسن (Vestergaard Frandsen)، شرکتی سوئیسی است که در طراحی و ساخت تولیدات مقابله با بیماری برای استفاده در کشورهای در حال توسعه متخصص است. محصولات این شرکت به سراسر جهان، از جمله کشورهایی چون هایتی، پاکستان و بعلاوه آفریقا ارسال می شوند.

لایف استرو چندین مدل مختلف دارد که نه تنها عمر مصرفی طولانی دارند؛ بلکه می گردد به آسانی آن ها را تمیز، نگهداری و استفاده کرد (در واقع این وسیله عمر مصرف ندارد و تا سال ها می توانید از آن بهره ببرید).

مهم ترین مدل های لایف استرو

فیلتر شخصی لایف استرو: قیمت این مدل چیزی حدود 72 هزار تومان (19.95 دلار) است که از جنس پلاستیک مقاوم ساخته شده و از هیچ گونه ماده شیمیایی برای ساخت آن استفاده نشده است. بعلاوه، این محصول احتیاجی به باتری و شارژ کردن ندارد و در ترکیبات به کار رفته در آن، خبری از ماده شیمیایی بیسفونل ای نیست.

فیلتر استیل لایف استرو: به قیمت 197 هزار تومان (54.95 دلار)، از جنس استیل ضدخش مناسب برای نگهداری مواد خوراکی و مورد تایید وزارت غذا و دارو آمریکا است. لایف استرو استیل، تقریبا مشابه مدل شخصی لایف استرو است که دارای یک پوشش فولادی و دو فیلتر تصفیه آب است.

لایف استرو گو: 100 هزار تومان (28.94 دلار). این مدل هم در اصل چیزی مشابه مدل اول است، با این تفاوت که به همراه یک قمقمه ورزشی ارائه می گردد. گاهی پیش می آید که به پیاده روی طولانی مدت می روید و مطمئن نیستید، چه وقت، دوباره به یک منبع آب دسترسی پیدا می کنید، بنابراین آب را می توانید در این بطری ذخیره کنید.

لایف استرو خانواده و لایف استرو همگانی: به ترتیب 200 هزار تومان (57.96 دلار) و 1,181,000 تومان (329.95 دلار) قیمت دارند. این مدل ها بیشتر برای تصفیه حجم بالای آب، در کمپ ها و پیاده روی های گروهی استفاده می شوند. به علاوه، قابلیت ویژه این مدل ها ویروس زدایی است.

لایف استرو از خیلی از فیلترهای آب موجود کوچک تر است:

 • مدل پایه: طول 22 سانتی متر، پهنا 2 سانتی متر، وزن 56 گرم
 • مدل استیل: 22 سانتی متر، پهنا 2 سانتی متر، وزن 124 گرم

مزایای مشترک بین همه مدل های لایف استرو:

 • توانایی تصفیه بیش از 1000 لیتر آب
 • پاک سازی بیش از 99/9999 درصد باکتری های آب از جمله ای کلای
 • نابود کردن 99/9 درصد انگل های موجود در آب چون ژیاردیا و کریپتوزپوریدیوم
 • پاک کردن آب گل آلود و تیره
 • عدم استفاده از قرص های یدی یا ماده دیگر برای پاکیزه کردن آب (به این معنی که پس از فیلتر کردن، طعم آب مثل زمانی که از مواد شیمیایی استفاده می گردد ناخوشایند نیست)

چند قابلیت ویژه مدل لایف استرو استیل:

 • کاهش کلر آب
 • کم کردن مواد شیمیایی طبیعی درون آب (حشرات موذی، گیاهان سمی)
 • مطابق با استانداردهای آب آشامیدنی آمریکا
 • فیلتر 2 مرحله ای
 • تصفیه بیش از 1000 لیتر آب به وسیله فیلتر اولیه
 • دارای کپسول قابل تعویض کربنی (توانایی فیلتر 100 لیتر آب را دارد که مواد شیمیایی چون کلر و ترکیبات طبیعی مضر درون آب را نابود می نماید و طعم و بوی بد آب را از بین می برد)

لایف استرو، اگر چه محصولی بسیار کاربردی است، معایبی هم دارد که نمی توان نادیده گرفت:

درست است که لایف استرو از بسیاری دستگاه های فیلتر آب موجود در بازار به صرفه تر است، اما اگر مدل پایه آن را بخرید باید توجه داشته باشید که این مدل توانایی فیلتر کردن مواد شیمیایی، نمک درون آب و ویروس های احتمالی را ندارد. البته، مطمئن باشید که همه این قابلیت ها در مدل لایف استرو استیل تعبیه شده است. اگر در پی تصفیه حجم بالایی از آب هستید و مدلی می خواهید که توانایی ویروس زدایی هم داشته باشد باید مدل خانواده را تهیه کنید که همان طور که گفته شد 99/9999 درصد ویروس های درون آب را از بین می برد.

باید توجه داشته باشید که اگر برای مثال به کوهنوردی یا پیاده روی در نقاطی می روید که معمولا آب پاکیزه تری دارند و در آن ها خبری از مواد شیمیایی نیست (مثل شهرکرد) مدل پایه لایف استرو برای شما کفایت می نماید. اما اگر به نقاط نه چندان پاکی سفر می کنید که اغلب سلامت منابع آب جای سوال است، در آن صورت لایف استرو استیل یا مدل خانواده برای شما مناسب است.

نحوه استفاده از لایف استرو

کار کردن با این وسیله بسیار راحت است. برای نوشیدن آب، کافی است یک سر لایف استرو را درون آب (رودخانه، برکه، بطری آب و …) فرو کنید و از سری دیگر آن، آب را به بالا بمکید.

قبل از استفاده درپوش لایف استرو را باز کنید و مستقیم درون آب قرار دهید، یک دقیقه صبر کنید تا آب از فیلتر تصفیه نماینده عبور کند، 5 مکش کوتاه کافی است تا آب از فیلتر بالا بیاید. به خاطر داشته باشید که وقتی آب گل و لای زیادی دارد، اگر احساس کردید سرعت بالا آمدن آب کند شده است، باید درون لایف استرو فوت کنید تا گل و لای از آن خارج گردد.

در خصوص لایف استرو استیل از قلم نیاندازید که فیلتر کپسول کربن را هر 3 ماه یک بار تعویض کنید تا مطمئن شوید فرایند فیلتر کردن به درستی انجام می گردد.

پس از 1000 لیتر تصفیه کردن، دیگر آبی از لوله فیلتر بالا نمی آید و به این صورت متوجه می شوید که عمر لایف استرو به انتها رسیده است.

نکته: پس از هر بار مصرف، تنها کافی است درون لایف استرو بدمید تا دستگاه تمیز گردد. اگر از آب های بسیار گل آلود زیاد استفاده می کنید، احتمال این که عمر دستگاه شما کوتا ه تر گردد وجود دارد، اما اگر پس از هربار استفاده گل و لای را از آن خارج کنید، با چنین مسئله ای روبرو نخواهید شد.

محصولات لایف استرو، حقیقتا اختراعی بی نظیر و ابزاری ضروری هستند (به دلایلی که ذکر شد)؛ بنابراین، خبرنگاران توصیه می نماید که اگر اهل سفر و ماجراجویی در دل طبیعت هستید حتما یکی از مدل های لایف استرو را متناسب با کارایی آن تهیه کنید و همواره و همه جا همراه خود داشته باشید. این محصول با قیمتی مناسب (حداقل در مدل پایه آن) و کاربرد خوب، یکی از برترین لوازم سفر شما خواهد بود.

برای خرید این محصول می توانید از سایت Lifestraw.com یا Amazon.com اقدام کنید.

برای تماشا سایر مقالات این مجموعه به صفحه اختصاصی ابزار سفر در خبرنگاران مراجعه کنید.

منبع: کجارو / iamaileen.com
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2232

به "ابزار سفر: لایف استرو، فیلتر تصفیه آب به شکل نی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزار سفر: لایف استرو، فیلتر تصفیه آب به شکل نی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید