استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای فراوری سوخت

به گزارش کالارنا، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، فراوری سوخت و اکسیژن تنفسی در سطح مریخ از وزن فضاپیمایی که برای سفر طولانی مدت به این سیاره ساخته می گردد، به میزان چشمگیری می کاهد و لذا هزینه این سفر را کاهش می دهد.

استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای فراوری سوخت

دستگاه الکترولیز نماینده جدید می تواند هر آب شوری را در سطح مریخ دریافت و اکسیژن قابل تنفس و هیدروژن قابل تبدیل به سوخت از آن استخراج کند. این نوع دستگاه ها از مدت ها پیش ابداع شده اند، اما مشکل آن است که آنها در آب های شور به خوبی عمل نمی نمایند. بنابراین دستگاه جدید الکترولیز نماینده ابتدا باید شوری آب را بکاهد و نمک آن را تا حد امکان حذف کند.

این دستگاه همچنین در سرمای فوق العاده سیاره مریخ قادر به فعالیت است و بدین منظور دو الکترود جدید در آن کار گذاشته شده است. یکی از آنها اندی است که در فراوری آن از روکش سرب و پیروکلر استفاده شده است. پیروکلر یک کانی با خاصیت رادیواکتیو است که به سختی حل می گردد. کاتد این دستگاه نیز از کربن با روکش پلاتین فراوری شده است.

دستگاه یادشده به خوبی در دمای منفی 36 درجه هیدروژن و اکسیژن فراوری نموده و کارایی آن برای فراوری اکسیژن 25 برابر بیشتر از دستگاه های الکترولیز نماینده دیگر بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1617

به "استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای فراوری سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای فراوری سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید