اعلام سامانه ثبت نام صنوف جهت آغاز به کار؛ بزودی، اخذ تعهدنامه الکترونیکی از صاحبان مشاغل

به گزارش کالارنا، طرح فاصله گذاری هوشمند در ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی از 23 فروردین در استان ها و از 30 فروردین در تهران اجرایی می شود و در این مرحله تنها مشاغل کم ریسک با التزام به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت اجازه فعالیت خواهند داشت.

اعلام سامانه ثبت نام صنوف جهت آغاز به کار؛ بزودی، اخذ تعهدنامه الکترونیکی از صاحبان مشاغل

به گزارش خبرنگاران، هرچند که سیاست کلی ستاد ملی مبارزه با کرونا همچنان در خانه بمانیم و خروج از منزل تنها در مواقع اضطرار و با رعایت موازین بهداشتی است، اما در گام اجرای فاصله گذاری اجتماعی تحت عنوان طرح فاصله گذاری هوشمند مقرر شد بخش های تولیدی - اصناف و مشاغل معین شده در طرح برای خدمت رسانی به مردم با اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت، امکان فعالیت کسب و کار داشته باشند.

براین اساس کلیه صنوف موظف به ثبت نام و اخذ تعهد از صاحبان کارگاه ها و صنوف در سایت وزات بهداشت (مبنی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی) خواهند بود و پس از دریافت کد، مجوز فعالیت صادر خواهد شد.

همچنین با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد تا بازگشایی ادارات دولتی نیز به صورت پلکانی انجام شود و از تاریخ 23 فروردین ماه، دو سوم کارمندان در محل کار خود حاضر شده و یک سوم اقدام به دورکاری کنند.

وزارت بهداشت نیز در جریان اجرای فاصله گذاری هوشمند، برای فرایند بازگشایی ها و آغاز به فعالیت صنوف کم خطر، شروطی را قائل شده به شکلی که روز گذشته دکتر علیرضا رئیسی- معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد که در گام دوم برای همه صنوف برنامه ریزی شده و مشاغل به دو دسته ریسک کم و ریسک بالا تقسیم بندی شده اند.

وی در عین حال از ایجاد سامانه ای برای ثبت نام صنوف، مشاغل و کارگاه ها خبر داد؛ سامانه ای که هنوز به طور رسمی معرفی نشده و قرار است اطلاعات تکمیلی ظرف مدت کوتاهی از سوی وزارت بهداشت به صنوف و مشاغل، اعلام شود.

رئیسی با بیان اینکه برنامه برای گام دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی از 23 فروردین ماه در برخی استان ها اجرایی می شود، گفت: به این صورت صنوف مختلف بر اساس ریسکی که در فرایند انتقال بیماری دارند می توانند فعالیت خود را آغاز کنند. اولویت با مشاغلی است که دارای ریسک کمتری باشند و بر اساس طبقه بندی هایی که ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام داده است این انتخاب صورت خواهد گرفت. به همین دلیل قرار است به زودی سامانه ای طراحی شود تا 5 میلیون و 200 هزار صنعت، صنف و کارگاه در آن ثبت نام کنند و بر اساس پروتکل های ابلاغی در صورتی که مجاز به آغاز فعالیت شدند، کار خود را آغاز کنند.

رئیسی در خصوص مزایای این سامانه گفت: در این سامانه تعهد نامه الکترونیکی از متقاضیان اخذ می شود که آنها را ملزم به رعایت نکات بهداشتی می کنند. همچنین این اختیار ایجاد می شود که بتوانیم برای هر صنعت و صنف به آدرس قید شده در سامانه پروتکل های بهداشتی مخصوص را ارسال کنیم و مهمترین موضوع این است که می توانیم با کمک 7 هزار و 200 کارشناس بهداشت محیط نظارت قاطعی بر صنوفی که فعالیتشان را آغاز کرده اند داشته باشیم.

وی همچنین از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف ازسوی صنوف آن رابه سامانه 190 گزارش دهد.

رئیسی در ادامه با تاکید بر این که در گام دوم فاصله گذاری اجتماعی (فاصله گذاری هوشمند) همچنان صنوف و کسب و کارهای پر ریسک مانند استخرها، تالارهای عروسی و ... تعطیل باشند، شرح داد: در این میان موارد دیگری همچون ممنوعیت تردد وسایل نقلیه در بین استان ها تا 30 فروردین ماه اجرایی است و در صورتی که هر تغییری در پروتکل ها اعمال شود آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

در مجموع بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا،فاصله گذاری اجتماعی مهم ترین راه چاره کنترل همه گیری کووید19 است و رعایت این فاصله تا زمانی که بیماری در جامعه درچرخش باشد ضروری است و می تواند تا 95 درصد مانع ازشیوع بیماری شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1212

به "اعلام سامانه ثبت نام صنوف جهت آغاز به کار؛ بزودی، اخذ تعهدنامه الکترونیکی از صاحبان مشاغل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام سامانه ثبت نام صنوف جهت آغاز به کار؛ بزودی، اخذ تعهدنامه الکترونیکی از صاحبان مشاغل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید