افزایش ماندگاری رنگ با افزودنی نانویی

به گزارش کالارنا، دانشمندان مکزیکی نانوذرات را برای ماندگاری بیشتر رنگ مورد استفاده قرار دادند و نشان دادند که افزودن نانوذرات اکسید روی به رنگ می تواند تاثیر مثبتی روی ماندگاری رنگ داشته باشد.

افزایش ماندگاری رنگ با افزودنی نانویی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دانشمندان مکزیکی نانوذرات را برای ماندگاری بیشتر رنگ مورد استفاده قرار دادند و نشان دادند که افزودن نانوذرات اکسید روی به رنگ می تواند تاثیر مثبتی روی ماندگاری رنگ داشته باشد.

کارشناسان مرکز تحقیق و توسعه فناوری رنگ (CIDEPINT) دانشکده مهندسی UNLP و دانشمندان دانشگاه سن لوئیس پوتوسی، در مکزیک، در حال توسعه رنگ اکریلیکی هستند که قادر به مقاومت در برابر تخریب در هوای آزاد است. برای تحقق این امر، کارشناسان از نانوذرات اکسید روی در رنگ ها استفاده کردند و با استفاده از این ماده افزودنی، عمر مفید رنگ را افزایش دادند.

آزمایش ها بر روی یک سری پانل، شبیه بلوک های سیمانی، پوشیده شده با رنگ پایه آب و با نانوافزودنی اکسید روی (ZnO) انجام شد. این ترکیبات از سال 2017 در تراس مرکز تحقیق و توسعه فناوری رنگ (CIDEPINT) در معرض تکثیر قارچ ها، باکتری ها و گلسنگ ها و سایر میکروارگانیسم ها قرار گرفته اند. نتایج این آزمایش ها امیدوارنماینده بود.

سیلیا دیا، عضو این پروژه گفت که انجام چنین آزمایشات گسترده ای در طول زمان معمول نیست. اهمیت این نوع مطالعه در این است که امکان تجزیه و تحلیل تخریب رنگ در شرایط محیطی طبیعی را با در نظر گرفتن تغییرات دما و پدیده هایی مانند باران، باد، خورشید و رطوبت و ... فراهم می نماید.

این رنگ دارای یک افزودنی نانو بود که ذرات اکسید روی با غلظت بسیار کم به آن اضافه شده بود. محققان در پی این هستند تا بیوسید های نو را آزمایش نمایند. بیوسید ها افزودنی هایی هستند که برای جلوگیری از ته نشین شدن به فرمول رنگ اضافه می شوند. این بیوسید ها از تشکیل بیوفیلم هایی که رنگ ها را تخریب می نمایند، جلوگیری می نماید.

ناتالی بلوتری از محققان این پروژه گفت که به طور سنتی از بیوسید های بسیار تهاجمی استفاده می گردد که در حال حاضر به علت سمی بودن استفاده از آن ها ممنوع است. از طرف دیگر بیوسید های تجاری مورد استفاده در صنعت رنگ با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند.

به همین علت است که نانوذراتی مورد مطالعه قرار می گیرند که خاصیت باقی ماندن در فیلم ها را دارند و کارایی ضدمیکروبی خود را در طول زمان حفظ می نمایند. به همین علت، طرح های رنگ نو با هدف اطمینان از ماندگاری طولانی مدت عمر مفید آن ها، مانند قبل، اما با بیوساید های سازگار با محیط زیست فرموله می شوند. به این ترتیب، محققان این پروژه تأیید کردند که افزودنی اکسید روی عمر مفید رنگ را افزایش داده و یکپارچگی آن را حفظ می نماید. در مقابل، پانل های آزمایشی که نانوذرات نداشتند در مدت زمان کمتری خراب شدند.

یکی دیگر از مزایای این زیست کش ها که به وسیله دانشمندان استفاده شده است، این است که آن ها فعالیت فوتواکتیو از خود نشان می دهند. این بیوسید ها نه تنها اثر ضد میکروبی دارند، بلکه هنگامی که اشعه ماوراء بنفش (UV) به آن ها برخورد می نماید، توانایی آزاد کردن ترکیبات اکسیژن فعال را دارند و این روی مواد آلی تأثیر مثبتی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2350

به "افزایش ماندگاری رنگ با افزودنی نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ماندگاری رنگ با افزودنی نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید