روشی نوین برای حذف فلزات سمی از محیط زیست

به گزارش کالارنا، به همت پژوهشگران دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس، بازیافت پسماند لامپ های ال ای دی و بازیابی فلزات سنگین موجود در آنها محقق و روش نوینی برای حذف فلزات سمی از محیط زیست ارائه شد.

روشی نوین برای حذف فلزات سمی از محیط زیست

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، میزان فراوری پسماند مربوط به لامپ های ال ای دی همانند دیگر پسماندهای الکترونیکی به دلیل کاربرد متنوع و گسترده آنها در صنایع گوناگون در حال افزایش است. این لامپ ها به عنوان ضایعات در محیط زیست رها می گردد، در حالی که حاوی فلزاتی مانند رادیوم، مس، طلا و نقره هستند. فلزاتی که از سویی ارزشمند و از سویی رهاسازی آنها در محیط زیست آسیب زاست. با درک اهمیت این موضوع، محققان دانشگاه دست به کار شدند و طرحی را برای بازیابی فلزات سنگین و ارزشمند از پسماند لامپ های ال ای دی به روش فروشویی زیستی ارائه دادند.

دکترمحمد موسوی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص ویژگی این طرح تحقیقاتی، گفت: روش های گوناگونی چون فیزیکی، شیمیایی و زیستی برای بازیافت فلزات سنگین از پسماندها وجود دارد. در این میان فروشویی زیستی در مقایسه با روش های رایج ارزان تر بوده و از سویی دوستدار محیط زیست است.

وی توضیح داد: در روش فروشویی زیستی از میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و قارچ بازیافت و جداسازی انجام می گردد. فروشویی نیز روشی است که در آن به یاری یک ماده جامد استخراج انجام می گردد. در اینجا باکتری با فراوری ماده باعث خروج فلزات ارزشمند از پسماند می گردد.

دکترموسوی گفت: در این طرح لامپ های سوخته جمع آوری شده و پس از خرد و پودر شدن آنها با استفاده از روش مدنظر بازیافت فلزات سنگین سمی انجام می گردد و همچنین این روش علاوه بر مالی بودن از نظر محیط زیست نیز مناسب است.

بر اساس اعلام وزارت علوم، وی با بیان اینکه در حال حاضر دانش فنی این فناوری را در کشور داریم، اما هنوز صنعتی نشده است، گفت: تیم تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس پنجمین گروه تحقیقاتی در جهان است که روی این فناوری کار می نماید.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1368

به "روشی نوین برای حذف فلزات سمی از محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی نوین برای حذف فلزات سمی از محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید