رمز و راز مثلث برمودا چیست؟ دلایل منطقی برای عجایب برمودا

به گزارش کالارنا، تا کنون پاسخ دقیقی به این سوال که راز مثلث برمودا چیست؟ داده نشده است. مثلث برمودا همچنان به عنوان یکی از پر رمز و رازترین نقاط دنیا شناخته می گردد و کمتر کسی از دلیل اتفاقات وحشتناک و عجیب در آن سر در آورده است. اما به راستی راز مثلث برمودا چیست؟

رمز و راز مثلث برمودا چیست؟ دلایل منطقی برای عجایب برمودا

خبرنگاران | سرویس علوم - شاید یکی از دلایل مهمی که تا کنون کمتر کسی توانسته از راز و رمز مثلث برمودا سر در بیاورد، آن باشد که بسیاری از اسرار مرموزی که پیرامون این منطقه پر حرف و حدیث دنیا مطرح شده است، مواردی ساختگی بوده و چندان ریشه در واقعیت نداشته اند. در واقع آن دسته از ادعاهایی که از دیرباز در رابطه با ماهیت مثلث برمودا مطرح شده است همواره آمیخته ای از واقعیت و افسانه بوده اند که در مواردی تمیز دادن میان آنها کار چندان راحتی نیست. شاید به همین دلیل است که هنوز هم عده ای به دنبال یافتن نقاط تاریک این منطقه عجیب و غریب دنیا هستند و مدام این پرسش را در ذهن خود مرور می نمایند که راز مثلث برمودا چیست؟

در این مطلب می خوانید:

  • تاریخچه مثلث برمودا
  • نکات حاشیه ای در خصوص راز مثلث برمودا و عجایب آن
  • شواهد و مدارک مربوط به مثلث برمودا
  • راز واقعی مثلث برمودا چیست؟ 4 دلیل منطقی

با تمام حرف و حدیث هایی که درباره مثلث برمودا وجود دارد، بسیاری از پژوهشگران یا نهادهای رسمی دنیا چنین نامی را دارای موجودیت و رسمیت نمی دانند و اهمیت چندانی برای آن قائل نیستند. به عنوان مثال نهاد تنظیم نماینده نام های جغرافیایی در آمریکا، مکانی به نام مثلث برمودا را در دنیا به رسمیت نمی شناسد و از آوردن نام آن در نقشه های جغرافیایی و رسمی طراحی شده خودداری می نماید. به بیان دقیق تر در هیچ کدام از نقشه های رسمی دریایی، از جمله نقشه های مربوط به خطوط دریانوردی آمریکا هیچ گونه نامی از مثلث برمودا به چشم نمی خورد.

با این حال همچنان عده ای از مردم دنیا به رمز و راز مثلث برمودا باور دارند و معتقدند که این نقطه خاص از دنیا از خصوصیات عجیب و غریبی برخوردار است. ادعایی که گاه برای اثبات آن شواهد و مدارکی نیز ارائه شده است. اما این ادعاها تا چه اندازه از صحت برخوردارند؟ مثلث برمودا کجاست و راز معمای آن چیست؟

تاریخچه مثلث برمودا

نام مثلث برمودا بیش از هر چیز با بلعیدن هواپیماها، کشتی ها و قایق های بادبانی بزرگی عجین شده است که حداقل در طول یک قرن گذشته در دام آن گرفتار شده اند و دیگر هیچ رد و نشانی از آنها یافت نشده است. یا این که وسایل نقلیه پرنده و شناور مذکور عاقبت در حالتی پیدا شده اند که تمام مسافران و خدمه آنها به طرز مرموزی ناپدید شده بودند. در شرایطی که بسیاری از این حوادث در دهه های ابتدایی قرن بیستم میلادی یا حتی سال ها پیش از آن اتفاق افتاده است، اما حداقل تا نیمه های قرن بیستم میلادی هیچ بحث جدی و مهمی بر سر وجود منطقه ای مرموز به نام مثلث برمودا وجود نداشت. در واقع در میانه های قرن بیستم میلادی بود که عده ای این پرسش را به صورت جدی بیان کردند که این منطقه مرموز چه نام دارد و راز مثلث برمودا چیست؟

آوردن نام مثلث برمودا برای اولین بار

شاید بتوان وینسنت گادیس را به عنوان نخستین فردی قلمداد کرد که برای نخستین بار نام مثلث برمودا را به میان آورد و حتی حد و حدود و محدوده جغرافیایی آن در نقشه های جغرافیایی را نیز معین نمود. گادیس در سال 1964 میلادی و در قالب مقاله ای که آن را در مجله ا به نام ناوگان تجارتی (Argosy) به رشته تحریر در آورد، نام منطقه ای با حالت شبه مثلث شکل را بیان کرد. منطقه ای که سه راس آن را مناطق میامی در ایالت فلوریدا، سان خوان در پورتوریکو و جزیره برمودا در اقیانوس اطلس تشکیل داده بودند.

البته پس از گادیس افراد دیگری هم پیدا شدند که با شدت و غلظت بیشتری این پرسش را بیان کردند که راز مثلث برمودا چیست؟ در واقع این افراد محدوده جغرافیایی مربوط به مثلث برمودا را گسترش دادند و شکل آن را از حالت مثلث خارج کردند. به این ترتیب بنابر کوشش های مدعیانی که پس از گادیس به میدان آمدند محدوده ای که از آن با نام مثلث برمودا در اقیانوس اطلس یاد می گردد، به تدریج مساحتی نزدیک به سه میلیون و نهصد هزار کیلومتر مربع را در بر گرفت!

البته نخستین گزارش های مربوط به ناپدید شدن وسایل نقلیه پرنده یا شناور در مثلث برمودا به مقاله گادیس در مجله ناوگان تجارتی یا آرگوسی منحصر نمی گردد. در واقع این گزارش ها حدود یک دهه پیش از ادعای گادیس در خصوص مثلث برمودا در نشریه های دیگر و توسط نویسندگان متفاوتی مطرح و منتشر شدند.

اولین گزارش رسمی از ناپدید شدن در مثلث برمودا

بر اساس اطلاعات موجود، نخستین گزارش رسمی که از ناپدید شدن این قبیل وسایل نقلیه در یک نشریه معتبر به چاپ رسید توسط ادوارد ون وینکل جونز در آسوشیتدپرس بود. در این گزارش که در تاریخ 16 سپتامبر سال 1950 میلادی در رسانه مذکور منتشر شد به ناپدید شدن یک کشتی در محدوده ای که بعدها مثلث برمودا نام گرفت، اشاره شده بود.

همچنین حدود دو سال پس از تاریخ فوق، روزنامه نگار دیگری به نام جورج اکس ناگفته های دیگری از مثلث برمودا را در نشریه فیت بیان کرد و با پیش کشیدن بحث ناپدید شدن تعدادی کشتی و هواپیما در محدوده جغرافیایی مثلث برمودا به شکل غیر مستقیم از این پرسش سخن به میان آورد که راز مثلث برمودا چیست؟

حتی دو سال پیش از آن که گادیس در نشریه آرگوسی به شکل صریح نام مثلث برمودا را به میان بیاورد، دو نشریه آمریکایی لژیون و ارگزوا نیز به ناپدید شدن تعدادی هواپیما و کشتی در محدوده جغرافیایی مثلث برمودا اشاره نموده بودند و به نوبه خود بحث اسرار آمیز بودن این منطقه از اقیانوس اطلس را به میان آوردند. به این ترتیب می توان ادعا کرد حتی پیش از آن که برای منطقه مذکور از اقیانوس اطلس نام خاصی معین گردد، بسیاری از افراد و نشریات مختلف به صورت مستقیم یا غیر مستقیم این پرسش را مطرح نموده بودند که راز مثلث برمودا چیست؟

نکات حاشیه ای در خصوص راز مثلث برمودا و عجایب آن

نکته جالب در خصوص داغ شدن بحث مثلث برمودا این است که ادعاهای مربوط به راز و رمز این منطقه در زمانی مطرح شد که جار و جنجال های مربوط به وجود موجودات فرازمینی در رسانه های آمریکا در اوج خود به سر می برد. در واقع پس از سرانجام جنگ دنیای دوم و در طول جنگ سرد، شرایطی به وجود آمد که دو کشور رقیب یعنی آمریکا و شوروی علاوه بر کوشش برای گسترش نفوذ خود در کشورهای مختلف دنیا، به ویژه کشورهایی که در مجاورت کشور رقیب قرار داشتند، در پی تسخیر فضا نیز برآمدند. به عبارت بهتر آمریکا و شوروی در زمینه برنامه های فضایی نیز مثل بسیاری از برنامه های دیگر با یکدیگر رقابت داشتند.

به همین دلیل وجود تبلیغات گسترده ای که پیرامون تسخیر فضا وجود داشت موجب شد تا بازار فیلم های علمی تخیلی فضایی و داستان های فانتزی مشابه نیز در آن موقع بسیار داغ گردد. امری که بحث های فراوانی را در زمینه وجود یا عدم وجود موجودات فضایی به میان آورد. این بحث ها به قدری گسترش یافت که گزارش های فراوانی در زمینه مشاهده سفینه های فضایی از سوی مردم ثبت شد و حتی عده ای ادعای دیدار با موجودات فضایی را هم بیان کردند.

این ادعاها حتی گریبان مثلث برمودا را هم گرفت و عده ای مدعی شدند که راز مثلث برمودا کشف شد و آن این است که مثلث برمودا محل استقرار موجودات فضایی است و کشتی ها و هواپیماهای گم شده در این محدوده نیز به دست آنها ربوده شده اند. تجلی این ادعاها را می توان در همان دوران در فیلم سینمایی شناخته شده استیون اسپیلبرگ یعنی برخورد نزدیک از نوع سوم مشاهده کرد.

در این میان عده دیگری هم معتقد بودند که مثلث برمودا دریچه ورود به دنیا های موازی یا دنیا های دیگری است. در واقع این ادعا موجب می شد تا موارد مرموزی نظیر ناپدید شدن ناگهانی کشتی ها و هواپیماها در محدوده مثلث برمودا نیز تا حدی توجیه گردد. چنین ادعاهایی حدود یک دهه قبل در سریال گم شده (Lost) نیز مطرح شد و جنبه های سرگرم نمایندگی خود را به رخ بینندگان کشید.

با این حال نکته جالب قضیه آن جا است که پس از فروکش کردن تب و تاب جنگ سرد، بحث های داغ مطرح شده درباره راز و رمز مثلث برمودا نیز به همان نسبت به سردی گرایید. البته این بحث ها هرگز به طور کامل از بین نرفت و هنوز هم عده ای به طور کاملا جدی در پی یافتن پاسخ قانع نماینده ای برای این پرسش هستند که راز مثلث برمودا چیست؟

شواهد و مدارک مربوط به مثلث برمودا

با تمام این اوصاف افسانه ها و نکات اغراق آمیز مطرح شده پیرامون مثلث برمودا موجب نمی گردد که شواهد و مدارک مربوط به ناپدید شدن ناگهانی هواپیما ها و کشتی ها در محدوده جغرافیایی مذکور را نادیده بگیریم. در واقع همچنان دلایل و شواهد مهمی وجود دارد که بعضی انسان های کنجکاو را وادار می نماید از خود بپرسند راز مثلث برمودا چیست؟

یکی از جنجال برانگیزترین رویداد هایی که در رابطه با مثلث برمودا وجود دارد ناپدید شدن اسکادران 19 است. این اسکادران که به ارتش آمریکا تعلق داشت به طور کل پنج هواپیمای بمب افکن نظامی از نوع تی بی ام فینگر را در بر می گرفت. هواپیما های مذکور در تاریخ پنج دسامبر سال 1945 میلادی به منظور انجام یک عملیات اکتشافی در محدوده مثلث برمودا به پرواز در آمدند، اما هرگز به آشیانه باز نگشتند. در واقع هر پنج ففرایند هواپیمای مذکور ساعتی پس از خروج از آشیانه به طور هم زمان ناپدید شدند و هرگز خبری از آن ها به دست نیامد.

آخرین اخبار از پرنده های آهنین اسکادران 19 توسط افسر ارشد خلبان چارلز تیلور به برج مراقبت مخابره شد. تیلور پیش از آن که برای همواره ناپدید گردد در گزارش خود از توقف عملکرد تمام قطب نما ها و دستگاه های مغناطیسی هواپیما های اسکادران 19 سخن به میان آورده بود. او همچنین به این موضوع اشاره نمود که اوضاع پرواز به شدت نامساعد است و او و همراهانش در حال ورود به آب های سفید یا سبز هستند.

در کنار اسکادران 19 می توان از ناپدید شدن کشتی های حمل بار نیروی دریایی آمریکا نیز به عنوان یکی دیگر از حوادث مرموز مثلث برمودا نام برد. در سال 1941 میلادی دو کشتی بزرگ حمل زغال سنگ که به نیروی دریایی ارتش آمریکا تعلق داشت، به فاصله یک هفته از یکدیگر به صورت ناگهانی در محدوده مثلث برمودا و در یک جهت معین و کاملا یکسان ناپدید شدند. این دو کشتی که با نام پروتئوس و نرئوس شناخته می شدند در مجموع 119 خدمه را با خود حمل می کردند که در نهایت هیچ نشانی از آن ها به دست نیامد.

البته لیست کشتی ها، هواپیما ها و قایق های بادبانی بزرگی که در محدوده مثلث برمودا غرق شده یا برای همواره ناپدید گشتند تنها به همین چند مورد محدود نمی گردد و موارد گسترده تری را در بر می گیرد. مواردی که بسیاری از مردم با آگاهی از آن ها تمام تقصیر ها را به گردن مثلث برمودا انداخته و از خود می پرسند که رمز و راز مثلث برمودا چیست؟

راز واقعی مثلث برمودا چیست؟ 4 دلیل منطقی

بسیاری از دانشمندانی که برای هر پرسش واقعی به دنبال یک پاسخ واقعی و منطقی می گردند و هیچ گونه داستان سرایی و افسانه بافی را در این زمینه بر نمی تابند، در طول تمام این سال ها به دنبال یافتن دلایل منطقی برای توجیه رمز و رازهای مثلث برمودا بوده اند.

1. از کار افتادن قطب نما: یکی از موارد عجیبی که در رابطه با مثلث برمودا مطرح می گردد، از کار افتادن قطب نما در محدوده جغرافیایی آن است. موضوعی که بعضی از دانشمندان آن را با تداخل های مغناطیسی موجود در این محدوده مرتبط می دانند.

2. جریان گلف استریم: در کنار این موضوع یکی دیگر از دلایلی که از نظر پژوهشگران موجب به دام افتادن کشتی ها در محدوده جغرافیایی مثلث برمودا می گردد و برای آنها مشکل و زحمت ایجاد می نماید، وجود پدیده ای به نام گلف استریم است. گلف استریم را به زبان ساده می توان رودخانه ای خروشان و پرتلاطم توصیف کرد که در زیر آب اقیانوس اطلس جریان دارد و گاه با به وجود آوردن گرداب هایی در زیر آب می تواند کشتی ها و سایر اجسام شناور روی آب را به راحتی در کام خود فرو ببرد. ضمن آن که این جریان زیر آبی خطرناک، که قادر است تکه های مربوط به کشتی های غرق شده را تا کیلومترها با خود جا به جا کند و هیچ نشانی از آنها به جا نگذارد، محدوده قابل توجهی از اقیانوس اطلس را تحت سیطره خود قرار داده است. محدوده ای که از خلیج مکزیک تا بخش شمالی اقیانوس اطلس را در بر می گیرد.

اگر پدیده گلف استریم با طوفان های سهمگینی که در آب های گرجهتی آن منطقه پدیده ای بسیار رایج به شمار می رود ترکیب گردد، حتی می تواند برای کشتی های تنومند و غول پیکری که در آب های اقیانوس اطلس و محدوده مثلث برمودا تردد می نماید نیز دردسرهای فراوانی ایجاد کند. در واقع وجود این طوفان های سهمگین و گسترده حتی ناپدید شدن هواپیماها را نیز توجیه می نماید. چرا که پس از گلاویز شدن هواپیما با یک طوفان سهمگین و سقوط آن در دل اقیانوس، پدیده گلف استریم قادر است لاشه آن را به کیلومترها دورتر منتقل نموده و در اعماق اقیانوس اطلس مدفون سازد.

از آن جایی که محدوده مثلث برمودا عمیق ترین بخش های اقیانوس اطلس را در بر گرفته است، پس از فرو رفتن کشتی یا هواپیما در دل آن نمی توان به همین سادگی بقایای اجسام غرق شده را پیدا کرد.

3. امواج سرکش و بزرگ: البته در کنار طوفان های سهمگین پدیده رایج دیگری به نام امواج بلند و طغیان گر نیز در اقیانوس اطلس و به خصوص در محدوده مثلث برمودا مشاهده می گردد. این امواج که بلندی آنها گاه به ده ها متر می رسد، در صورت ترکیب شدن با شرایط آب و هوایی نامساعد می تواند به تهدیدی بسیار جدی برای اجسام شناور در محدوده مثلث برمودا تبدیل گردد.

4. گاز متان: البته مواردی که به آنها اشاره شد تنها تهدیداتی نیستند که برای اجسام شناور یا پرنده در محدوده مثلث برمودا خطرآفرین به شمار می فرایند. چرا که علاوه بر موارد مذکور وجود مقادیر فراوانی گاز متان در چاله های عمیق موجود در کف اقیانوس اطلس نیز می تواند مزید بر علت گردد. بنابر نظریه های مطرح شده در این زمینه احتمالا به دلیل فشار فراوانی که در نقاط عمیق اقیانوس اطلس، از جمله نقاط عمیقی که در محدوده مثلث برمودا یافت می گردد، وجود دارد، گاز متان به شکل ماده ای جامد و شبیه به یخ در آمده و در عمل به هیدرات گاز متان تبدیل شده است.

در اثر تجزیه هیدرات گاز مذکور در زیر آب حباب های فراوانی تشکیل می گردد. حباب هایی که آمدنشان به سطح آب می تواند علاوه بر فرو کاستن عمق آب، نوعی حالت مکنده در آن ایجاد نماید. حالت مکنده ای که قادر است اجسام شناور روی آب را فرو بلعیده و چالش عمده ای برای آنها ایجاد نماید.

در هر حال وجود این دلایل علمی نیز سبب نشده است تا عده ای اسرار آمیز بودن مثلث برمودا و دلایل ناپدید شدن هواپیماها و کشتی ها در این منطقه را کم رنگ بدانند.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1728

به "رمز و راز مثلث برمودا چیست؟ دلایل منطقی برای عجایب برمودا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمز و راز مثلث برمودا چیست؟ دلایل منطقی برای عجایب برمودا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید