باقری اصل: برخی نهاد ها در مقابل دولت الکترونیک مقاومت می کنند ، مزایای اطلاع رسانی برگزاری مناقصات در سامانه ستاد خبرنگاران

به گزارش کالارنا، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اظهار امیدواری برای بررسی مجدد آیین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت گفت: انجام مناقصات و انتشار فراخوان آن ها بر بستر سامانه ستاد و حذف فرآیند های رویه های سنتی و موازی می تواند از وقوع فساد و رانت در این زمینه جلوگیری کند.

باقری اصل: برخی نهاد ها در مقابل دولت الکترونیک مقاومت می کنند ، مزایای اطلاع رسانی برگزاری مناقصات در سامانه ستاد خبرنگاران

گروه مالی خبرنگاران، هیئت دولت در ابتدای هفته گذشته در جریان تصویب آئین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، ضمن لغو الزام دستگاه های دولتی به انتشار آگهی های مزایدات و مناقصات در روزنامه های کثیرالانتشار، مصوب کرد این آگهی ها به شکل رایگان در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) منتشر شود. توسعه دولت الکترونیک و صرفه جویی بودجه ای از جمله اهداف این مصوبه عنوان شد.

اما انتشار اخبار مربوط به این مصوبه جنجالی، اعتراض برخی از اهالی مطبوعات را در پی داشت. این افراد معتقد بودند اتخاذ چنین تصمیمی، برخلاف وظیفه قانونی دولت مبنی بر تأمین حداقل های زنجیره مالی مطبوعات است و با این اقدام، درآمد روزنامه ها به شکل جبران ناپذیری کاهش پیدا می کند. پایان پس از ورود وزیر فرهنگ و ارشاد به این غائله، هیئت دولت روز چهارشنبه هفته گذشته از تصمیم پیشین خود عقب نشینی کرد و با اصلاح برخی از مفاد این آئین نامه، دستگاه های دولتی را مجدداً به انتشار آگهی کاغذی مناقصات و مزایدات دولتی در روزنامه ها ملزم کرد.

رضا باقری اصل؛ دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار مالی خبرنگاران با انتقاد از تغییرات احتمالی مصوبه دولت در زمینه انتشار فراخوان مناقصات در سامانه ستاد گفت: انجام معاملات و انتشار فراخوان ها بر بستر سامانه ستاد و بالطبع حذف رویه های سنتی و موازی می تواند انجام امور جاری کشور را سرعت ببخشد. البته این مسئله به این معنا نیست که معیشت افراد شاغل در مطبوعات مورد توجه نباشد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای توسعه دولت الکترونیک در زمینه آگهی های دولتی گفت: استفاده از فرآیند های هوشمند و الکترونیک برای انجام رویه های اداری و دولتی مانند برگزاری مناقصات و یا انتشار آگهی آن ها به صورت الکترونیک، می تواند تا حد بسیار زیادی از وقوع رانت و فساد در این عرصه جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه فرآیند هوشمند سازی سازوکار های اداری و کسب و کار ها معمولاً با مقاومت روبرو می شود، گفت: در بخش های گوناگون کشور، افرادی حضور دارند که کسب و کار آن ها به صورت سنتی و غیرهوشمند اداره می شود که به مرور زمان رویه فعالیت آن ها دچار تغییرات گسترده ای خواهد شد؛ البته برخی از گروه ها به طور معمول در مقابل تغییر، مقاومت کرده و سعی می کنند شرایط کسب و کار و فعالیت صنفی خود را بدون تغییر ادامه دهند.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه برگزاری فراخوان عمومی به عنوان یکی از مراحل احصاء شده در قانون برگزاری مناقصات در نظر گرفته شده، گفت: در حال حاضر بر اساس ماده (50) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و تکلیف ماده (9) قانون برنامه ششم توسعه به همین دلیل، دستگاه های مشمول بایستی با استفاده از امضای الکترونیکی معتبر و رعایت مقررات مربوطه، تمامی مراحل معاملات خود را از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) و به صورت الکترونیکی انجام دهند.

باقری اصل با تأکید بر این که بهتر است تمام فرآیند برگزاری مناقصات الکترونیکی شود، ادامه داد: در حال حاضر رویه کاغذی تبدیل به نیمه الکترونیک شده است، به طوریکه پاکت ها به صورت دستی اسکن و امضا شده و بعد از آن به فایل الکترونیکی تبدیل می شود که البته می توان با تکمیل اطلاعات مربوط به برگزاری مناقصات، این رویه را به صورت هوشمندانه تر و با امنیت بالاتری انجام داد.

وی گفت: در آینده نیز این رویه در حوزه مالیات کشور به کار گرفته خواهد شد و شغل بسکمک از ممیزان مالیاتی تغییر خواهد کرد. البته این مسئله به معنای از بیکاری این افراد نیست، بلکه آن ها با ارتقای مهارت های خود و کسب اطلاعات جدید می توانند در فرآیند الکترونیک امور نیز شغل خود را حفظ کنند.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه نظام اطلاع رسانی برگزاری مناقصات می بایست به صورت الکترونیک منتشر شود، گفت: در حال حاضر بسکمک از عزیزان شاغل در مطبوعات در مقابل توسعه دولت الکترونیک مقاومت می کنند و حذف انتشار این آگهی ها را به عنوان قطع منابع درآمدی نشریات می دانند.

باقری اصل با بیان اینکه بهتر است همکاران رسانه ای تحمل تغییرات را داشته باشند، گفت: مسئولان ذی صلاح در حوزه مطبوعات می بایست به مرور زمان، شرایط کاری نشریات چاپی را توسعه داده و شیوه کسب و کار آن ها را همگان با رشد فناوری اطلاعات تغییر دهند.

وی اضافه نمود: در صورت اتخاذ یک رویکرد عقلانی، راه های بسیار مناسب و بهتری برای افزایش درآمد مطبوعات وجود دارد؛ به عنوان مثال یکی از این روش ها می تواند تغییر نشریات چاپی و کاغذی به کسب و کار های دیجیتالی باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت می تواند از راه های دیگر از اقتصاد مطبوعات حمایت کند، گفت: گره زدن مسئله هوشمند سازی مناقصات و توسعه دولت الکترونیک به موضوع معیشت روزنامه نگاران منطقی به نظر نمی رسد و این رویه می تواند در آینده موجب مخالفت دیگر اصناف با توسعه فرآیند های هوشمند شود.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اینکه تبدیل فرآیند های سنتی به الکترونیک یک تجربه جهانی و فراگیر است، اضافه نمود: توسعه فعالیت های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در جهان بسیار قابل توجه است؛ به عنوان مثال بسکمک از روزنامه های مشهور در حال حاضر به صورت چاپی منتشر نمی شوند و فرآیند خرید آن ها کاملاً هوشمند و آنلاین شده است.

وی با اشاره به اینکه تغییر در کسب و کار های سنتی پیش از این نیز در ایران تجربه شده است، گفت: برای مثال با ظهور سرویس های حمل و نقل اینترنتی بسکمک از آژانس های مسافرتی قدیمی تعطیل شده و رانندگان آن ها جذب پلتفرم های جدید کسب و کار در این زمینه شدند.

باقری اصل استفاده از خدمات الکترونیکی را باعث افزایش کیفیت زندگی همه مردم دانست و گفت: مقاومت در برابر توسعه فرآیند های هوشمند و مدرن در یک موضوع خاص مانند انتشار آگهی های مناقصات بر خلاف در نظر دریافت منافع جمعی است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در پایان اضافه نمود: در هوشمندسازی و الکترونیکی شدن دولت ،انتظار همراهی و پیشگامی بیشتری از مطبوعات و رسانه ها داریم، چرا که بیم آن می رود مقاومت برخی از اهالی رسانه های مکتوب در مقابل رویه هوشمند سازی فرآیند های اداری، تبدیل به بهانه ای نزد سازمان های کم کار در فرآیند دولت الکترونیکی شود. البته امیدواریم که دولت و هیئت وزیران این مصوبه را با توجه به تمهیدات خاص وزیر فرهنگ و ارشاد در جهت اقناع مطبوعات و کمک به ایشان مجدداً بررسی و اجرایی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1777

به "باقری اصل: برخی نهاد ها در مقابل دولت الکترونیک مقاومت می کنند ، مزایای اطلاع رسانی برگزاری مناقصات در سامانه ستاد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری اصل: برخی نهاد ها در مقابل دولت الکترونیک مقاومت می کنند ، مزایای اطلاع رسانی برگزاری مناقصات در سامانه ستاد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید