بانک مرکزی، گامی پیروز در ادغام بانک ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح

به گزارش کالارنا، خبرنگاران - بانک مرکزی ضمن اعلام خاتمه برنامه جامع ادغام بانکها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، توضیحاتی را در مورد فرایندهای طی شده ارائه می نماید.

بانک مرکزی، گامی پیروز در ادغام بانک ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بانک مرکزی در سال 1397 به موجب مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی مالی (سران سه قوه) و هم راستا با اصلاح نظام بانکی، برنامه جامع ادغام بانک ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه را با در نظر دریافت ملاحظات مرتبط با مشتریان، سپرده گذاران، سهامداران، کارکنان و سایر ذینفعان و پس از انجام آنالیز های کارشناسی گسترده با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط، تدوین کرد.

هدف سیاست گذار پولی و بانکی کشور از اجرای طرح ادغام، ساماندهی بازار پولی کشور و افزایش توان نظارتی بانک مرکزی، به منظور بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت بانک های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهراقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در قالب یک بانک واحد باثبات و کارآمدتر و ادغام این مجموعه در بانک سپه بوده است.

بر این اساس، بانک مرکزی در فرآیند اجرایی طرح ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در ابتدا و بر اساس چارچوب عملیاتی معین و به موجب زمان بندی معین شده طی مدت بیش از دو سال و نیم، این طرح ملی را پیاده سازی و عملیاتی کرد.

در این برنامه جامع که با تلاش معاونت نظارت بانک مرکزی، همراهی و پشتیبانی مؤثر و معین کننده ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت امور مالی و دارایی، بانک های مشمول اقدام و خصوصا مدیران تلاشگر بانک سپه عملیاتی و با موفقیت اجرایی شد، فرآیندهای لازم از قبل پیش بینی و براساس زمان بندی معین انجام شد. برای نمونه از جمله فعالیت های معاونت نظارت بانک مرکزی طی مدت دو سال و نیم گذشته در این خصوص می توان به بعضی فرآیندها از جمله بازخرید و یا انتقال بخش عمده ای از سهام واحدهای ادغام شونده به شرکت معرفی شده از سوی واحد ادغام پذیر، تدوین شیوه نامه ارزش گذاری و معین هیأت کارشناسان رسمی و انجام ارزش گذاری واحدهای ادغام شونده، هماهنگی و تعامل با سایر دستگاه ها و وزارتخانه های ذی ربط در مورد موضوعات مختلف ادغام از جمله همکاری با سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان امور مالیاتی کشور، وزارت کشور و …؛ تمهیدات لازم به منظور ایجاد زیرساخت های فناوری اطلاعات، اصلاحات عملکردی در بانک ها و مؤسسه اعتباری مشمول ادغام شامل کاهش اضافه برداشت، تعدیل نرخ های سپرده و کاهش تعداد شعب و برگزاری مجامع عمومی فوق العاده ادغام واحدهای ادغام شونده به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره جدید اشاره نمود.

همچنین در فرآیند پیاده سازی این طرح جامع، ضروری بود که یکپارچه سازی فعالیت ها در حوزه فناوری اطلاعات و اتصال زیرساخت های مرتبط با این امر به منظور خدمات دهی هرچه بیشتر و بهتر نیز محقق گردد که از اهم این موارد اتصال یکپارچه شعب بانک های ادغامی به سیستم های بانکداری متمرکز بانک های ادغامی؛ اتصال یکپارچه سوئیچ های بانکی به شبکه شتاب و اتصال یکپارچه مراکز داده بانک های ادغامی بود.

ذکر این نکته نیز لازم است که مبلغ سپرده های نزد چهار بانک و موسسه اعتباری به همراه مبلغ سپرده های نزد بانک سپه در ابتدای طرح ادغام و پیش از شروع این فرآیند (اسفند 1397) بیش از 15 درصد از کل مبلغ سپرده های شبکه بانکی را شامل می شد. همچنین مبلغ مانده تسهیلات بانکها و موسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح به همراه بانک سپه پیش از طرح ادغام، بالغ بر 12 درصد از کل مبلغ مانده تسهیلات شبکه بانکی بود.

خاطرنشان می گردد از آنجایی که در واحدهای ادغام شونده و ادغام پذیر حدود 50 هزار نفر نیروی انسانی خدوم شبکه بانکی کشور، فعالیت دارند، بنابراین توجه به آنها و مسایل مرتبط با این کارکنان در زمره اولویت های اصلی معاونت نظارت بانک مرکزی نهاده شده است و از همان ابتدای اجرای این طرح، امنیت شغلی، یکسان سازی رویه های اجرایی و ارایه خدمات به این کارکنان در دستور کار نهاده شد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1666

به "بانک مرکزی، گامی پیروز در ادغام بانک ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، گامی پیروز در ادغام بانک ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید