تدوین استانداردهای مراقبت های پرستاری در منزل ، 5 خدمت مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه

به گزارش کالارنا، پرستاری در منزل یک نیاز جدی در کشور است زیرا افرادی هستند که به مراقبت نیاز دارند اما بیمارستان ها امکانات لازم را برای این کار ندارند. بسیاری از افراد هم که دوره درمان طولانی دارند، ترجیح می دهند در خانه باشند به همین علت وزارت بهداشت در حال اجرای طرحی برای محقق کردن این مساله است.

تدوین استانداردهای مراقبت های پرستاری در منزل ، 5 خدمت مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آیین نامه طرح مراقبت پرستاری تدوین و اجرا شده است و الان بیش از 800 مرکز مراقبت از پرستاری فعال در کشور داریم.

وی افزود: واحد اصلی این مراکز در بیمارستان هاست و افرادی که در بیمارستان دوره درمان را طی می کنند و باید مرخص شوند اما به مراقبت بیشتر نیاز دارند، به مراکز مراقبت در منزل معرفی می شوند. اگر بتوانیم واحد ارجاع مراکز مراقبت در منزل را به مراکز بهداشت بیاوریم، قطعا اطلاعات مردم درباره این مراکز و مراجعات به آنها بیشتر می شود که به دنبال این کار هستیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون مراکز ارجاع و معرفی بیماران بیمارستان ها به مراکز مراقبت در منزل در بیش از 200 بیمارستان کشور مستقرند که بیماران نیازمند به مراقبت را معرفی می کنند. مثلا ممکن است یک بیمار سکته مغزی طول درمان را در بیمارستان طی کرده اما یک سری وسایل به او وصل است یا نمی تواند غذا بخورد. این فرد از طریق دفاتر مستقر در بیمارستان به مراکز مراقبت در منزل که با بیمارستان قرارداد دارند، معرفی می شوند و بر اساس تعرفه مصوب تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در مراکز مراقبت در منزل، با توجه به نیاز بیمار، پرستار لیسانس یا پرستار ویژه معرفی می شود. اما در مواردی که به این خدمات نیاز نیست و مثلا به مراقبت اولیه و نگهداری مثل غذا خوردن و حمام بردن و این قبیل کارها نیاز باشد، کمک پرستار یا بهیار اعزام می شود. حتی اگر فرد درخواست کننده به اعزام پزشک یا فیزیوتراپ نیاز داشته باشد، از طریق مرکز مراقبت در منزل این افراد متخصص به منزل فرد اعزام می شوند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: فعلا 5 خدمت مراقبت در منزل به صورت پایلوت از پوشش بیمه ای در تعدادی از مراکز برخوردارند و پس از طی دوره آزمایشی پوشش بیمه ای، خدمات مراقبت در منزل توسعه می یابد.

حضرتی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد مراکز غیرمجاز مراقبت در منزل وجود دارد که ممکن است تخلفاتی هم داشته باشند، توضیح داد: آمار این مراکز را نداریم. یکی از راه های جلوگیری از کارهای غیرقانونی و غیرمجاز این است که سامانه ای داشته باشیم و اسامی همه مراکز مجاز در آن موجود باشد و ما در وزارت بهداشت نیز مدام کنترل کنیم که هر مرکز چه تعداد پرستار و چه تعداد بیمار دارد و استاندارد مراقبت آن چیست.

وی گفت: اکنون همه استانداردهای مراقبت های پرستاری در منزل تدوین و ابلاغ شده است و اگر خدمات مراکز مراقبتی به نحوی باشد که به شکایت منجر شود، بر اساس استانداردهای مشخص شده می توان مشخص کرد که تخلفی اجرا شده است یا نه.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: اگر مردم از مراکز مراقبت در منزل شکایتی داشته باشند باید از طریق معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی آن را دنبال کنند. البته انجمن صنفی مراکز مراقبت در منزل نیز تشکیل شده است که بر فعالیت این مراکز نظارت دارد. در هر صورت، احتمال تخلف هم وجود دارد که معاونت درمان وزارت بهداشت در این زمینه نظارت دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 10 دی 1398 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 879

به "تدوین استانداردهای مراقبت های پرستاری در منزل ، 5 خدمت مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین استانداردهای مراقبت های پرستاری در منزل ، 5 خدمت مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید