تولد نوزاد تالاسمی ماژور در کرمانشاه به صفر رسید

به گزارش کالارنا، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از سال 89 در استان به هدف برنامه بروز صفر تالاسمی ماژور رسیده ایم.

تولد نوزاد تالاسمی ماژور در کرمانشاه به صفر رسید

به گزارش کالارنا، دکتر ابراهیم صبور با بیان این که در استان تا پییش از سال 76 سالیانه شاهد تولد حدود 25 بیمار بتاتالاسمی ماژور بودیم، اظهار کرد: برنامه کنترل بروز بیماری بتاتالاسمی ماژور از سال 76 با هدف کاهش بروز این بیماری با غربالگری همه داوطلبان ازدواج و شناسایی زوجین ناقل تالاسمی، هم زمان با دانشگاه های علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز شروع شد.

وی اضافه نمود: در قالب این برنامه و با برگزاری جلسات آموزشی، مشاوره، مراقبت و خدمات تشخیص پیش از تولد و سقط درمانی جنین مبتلا به بیماری، پس از گذشت سه سال از اجرای برنامه، بروز بیماری به متوسط سه تولد در سال کاهش یافت که بیانگر موفقیت بسیار چشمگیر این برنامه است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توضیح داد: از ابتدای اجرای این برنامه تاکنون حداقل از تولد حدود 450 بیمار تالاسمی ماژور پیشگیری شده که با توجه به درد و رنج بیماران و آسیب های روحی خانواده های درگیر بیماری اقدامی بسیار ارزنده و انسانی اجرا شده است. صبور با بیان این که تولد هر بیمار تالاسمی حدود 100 هزار دلار خسارت به سرمایه های ملی وارد می نماید، گفت: با این احتساب اجرای موفق این برنامه حدود 45 هزار دلار صرفه جویی ارزی به دنبال داشته است. وی با بیان این که از ویژگی های برنامه تالاسمی حساسیت و مراقبت ویژه زوجین از بدو شناسایی تا خاتمه سن باروری است که هر ماهه بطور فعال تحت مراقبت و مشاوره کارشناسان و پزشکان مشاور سیستم قرار می گیرند، یادآور شد: با احتساب حدود 1200 زوج ناقل در استان سالیانه شاهد حدود 36 هزار مراقبت و مشاوره فعال در سیستم شبکه های بهداشتی درمانی هستیم که بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 432

به "تولد نوزاد تالاسمی ماژور در کرمانشاه به صفر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نوزاد تالاسمی ماژور در کرمانشاه به صفر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید