جزئیات نو درباره آموزش حضوری مدارس از فردا

به گزارش کالارنا، در دستورالعمل وزارت آموزش وپرورش برای آموزش حضوری دانش آموزان از 14 فروردین، قید شده است سه شرط رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس های درس قید شده و خبری از شرط فاصله گذاری فیزیکی نیست.

جزئیات نو درباره آموزش حضوری مدارس از فردا

به گزارش ایسنا، با مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، فعالیت حضوری مدارس از 14 فروردین ماه از سر گرفته می گردد؛ این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش طی چندماه گذشته، به دلیل نگرانی متخصصان امر و بعلاوه اولیاء توفیق چندانی در برگزاری حضوری کلاس های درس ولو به صورت پراکنده و گروه بندی شده در کلانشهر ها نداشته و اکنون با این مصوبه، در صدد جبران افت یادگیری در جمعیت دانش آموزی برآمده است.

پیرو مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، وزارت آموزش وپرورش دستورالعملی صادر و در آن به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر ضرورت حضوری شدن آموزش های مدارس و دانشگاه ها به دلیل اهمیت ارتقای کیفیت فرآیند یاددهی - یادگیری به شیوه حضوری و جلوگیری از استمرار افت تحصیلی دانش آموزان، بعلاوه پیشگیری از تبعات جبران ناپذیر شرایط موجود برای آینده میهن عزیز اسلامی اشاره نمود.

در این دستورالعمل قید شده است که باید همه عوامل اجرایی، تربیتی و آموزشی مدارس مطابق ابلاغ و جدول برنامه هفتگی در مدارس حضور یابند. بعلاوه تمام فعالیت های تربیتی و آموزشی مربیان، آموزگاران، دبیران و هنرآموزان در همه مقاطع تحصیلی و تمام دروس به صورت حضوری (با رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس های درس) انجام گردد. ظرفیت های مجازی در صورت احتیاج صرفا به عنوان ابزار مکمل تربیت و آموزش مورد بهره برداری قرار گیرد.

درباره شرایط حضور دانش آموزان نیز بر این مهم تاکید شده است که حضور منظم دانش آموزان در مدرسه و کلاس درس طبق برنامه هفتگی لازم است و در صورت غیبت غیرموجه ایشان، مطابق آیین نامه اجرایی و سایر مقررات مربوطه مدارس اقدام می گردد.

بنا بر اظهارات صادق ستاری فرد، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، تأکید ستاد ملی کرونا این بوده که دانش آموزان به صورت حضوری و روزانه در کلاس ها حضور یافته و تأکید بر این است که همه دانش آموزان در پنج روز هفته امکان استفاده از آموزش های حضوری را در مدارس داشته باشند، اما برنامه ریزی برای رعایت پروتکل ها و نحوه حضور دانش آموزان، جزو اختیارات شورای مدرسه است.

پیگیری آموزش مبتلایان به کرونا به وسیله شبکه شاد / واکسن، شرط حضور نیست

بعلاوه تأکید شده است که دانش آموزان مبتلا به کرونا یا دارای علائم ابتلا به این ویروس یا داشتن بیماری زمینه ای با تأیید پزشک و رضایت والدین می توانند از بستر شاد، آموزش های لازم را دنبال نمایند.

بعلاوه اعلام شده که تمرکز در این ابلاغیه این است که همه دانش آموزان باید در کلاس های درس حضور داشته باشند، اما این تمهید هم پیش بینی شد که اگر دانش آموزی مبتلا به کرونا یا دارای علائم کرونا بود یا دانش آموزی که دارای بیماری زمینه ای است، آموزش را از بستر مجازی دنبال کند.

هرچند مسئولان آموزش و پرورش مدام بر واکسیناسیون توصیه می نمایند، اما چون آموزش حضوری حق همه دانش آموزان است، مبتنی بر همین موضوع هیچ شرطی برای حضور دانش آموزان در مدارس پیش بینی نشده و هیچ شخصی هیچ شرطی برای ممانعت از حضور دانش آموز در مدرسه نمی تواند بگذارد. بعلاوه ستاد کرونا هم این شرط را پیش بینی ننموده است.

افزایش شهریه به بهانه حضوری شدن، ممنوع /عدم الزام برای تهیه پوشش متحدالشکل

بر اساس دستورالعمل ابلاغی، هرگونه برداشت وجه از محل پرداخت هزینه سرویس برای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان و افزایش شهریه دانش آموزان مدارس غیر دولتی ممنوع اعلام شده و الزامی برای تهیه پوشش متحدالشکل دانش آموزان وجود ندارد.

به همین دلیل، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش تاکید نموده است که شهریه ای که برای مدارس غیردولتی پیش بینی شد اینگونه نبود که برای آموزش مجازی در نظر گرفته گردد و اگر مدرسه ای خواهان شهریه اضافی شد، خانواده ها به وسیله واحد های نظارتی منطقه ها آموزش و پرورش و ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات پیگیری نمایند. توصیه مان این است که دانش آموزان هیچ پرداخت اضافه ای را انجام ندهند و در پیگیری های نظارتی هم اهتمام جدی داریم.

آسیب جدی به برنامه مهارت آموزی دبیرستانی ها.

اما درباره بازگشایی مدارس دوره متوسطه نیز نکاتی از سوی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بیان شده است؛ وی معتقد است که متأسفانه در دوره متوسطه اول و دوم با آسیب جدی در خصوص مهارت آموزی که خیلی تأکید جدی است، روبرو بودیم و همه این ها دست به هم داد که ان شاءالله در 14 فروردین آموزش در تمام مدارس به صورت حضوری باشد. برنامه هفتگی معلمان کاملا معین است و معلمان بر اساس همان برنامه در مدرسه حضور می یابند.

عدم افزایش قیمت سرویس مدرسه

وی درباره سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان نیز گفته است: با توجه به اینکه در بهمن و اسفند ماه به غیر از هفت درصد مدارس که غیرحضوری کامل بودند، مابقی مدارس به صورت حضوری کامل و تلفیقی آموزش داشتند و پیش بینی سرویس مدرسه همان زمان اجرا شده بود. مسئول سرویس مدارس، انجمن اولیای و مربیان است، ولی افزایش قیمتی نخواهیم داشت؛ بعلاوه در بخشنامه قبلی برای رانندگان سرویس مدارس، واکسیناسیون دُز دوم و سوم و استفاده از ماسک اشاره شده است.

ارتقای مهارت های زندگی با حضور دانش آموزان در مدرسه

اصغر باقرزاده، سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز با اشاره به موضوع بازگشایی حضوری مدارس گفت: قطعاً حضور دانش آموزان در مدارس و تعامل آن ها با یکدیگر، منجر به ارتقای مهارت های مختلف به ویژه مهارت های زندگی، شغلی، جسمی و حرکتی آن ها می گردد؛ اما آنچه که به مسائل تربیتی و پرورشی مربوط می گردد این است که تعامل مربیان و مشاوران با دانش آموزان به صورت رودررو، در تربیت، پرورش و مشاوره دانش آموزان بسیار تأثیرگذارتر از تعامل مجازی است.

وی افزود: از همه دانش آموزان خواهش می کنم با حفظ و رعایت مسائل بهداشتی و قوانین وضع شده برای جلوگیری از شیوع مجدد کرونا وارد مدارس شوند و در کلاس ها حاضر شوند. از خانواده ها هم تقاضا داریم همکاری لازم را در این باره انجام دهند و امیدواریم پس از تعطیلات نوروزی، مجدداً شاهد پویایی، نشاط و شادابی مدارس با حضور دانش آموزان و معلمان باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2310

به "جزئیات نو درباره آموزش حضوری مدارس از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نو درباره آموزش حضوری مدارس از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید