تیتر: صادرات کالاهای مزیت دار راهکاری برای بی نیازی از درآمدهای نفتی، چالش اصلی صادرات محصولات کشاورزی چیست؟

به گزارش کالارنا، باتوجه به تنوع اقلیم و پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت ها می توان اقتصاد کشور را بر مبنای کالاهای مزیت دار پایه ریزی کرد.

تیتر: صادرات کالاهای مزیت دار راهکاری برای بی نیازی از درآمدهای نفتی، چالش اصلی صادرات محصولات کشاورزی چیست؟

به گزارش خبرنگار ، با توجه به اقلیم متنوع و پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی می توان در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت ها و محصولات مزیت دار حرفی برای گفتن در بازارهای هدف داشت که متاسفانه وجود عوامل مختلف مانع تحقق این امر مهم شده است.

در شرایط فعلی اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشور، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و توسعه صادرات غیرنفتی یکی از اهداف مورد توجه دولتمردان بوده که در این میان صادرات کالاهای کشاورزی به عنوان مهم ترین بخش صادرات کالاهای غیرنفتی در اقتصاد کشور تاثیر بسزایی دارد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که عوامل مختلف همچون سو مدیریت در بخش بازرگانی، نبود برند، صادرات فله، مسائل بازگشت ارز و قاچاق کالا چالش های متعددی را به همراه داشته است، در حالیکه با برنامه ریزی مدون و استفاده حداکثری از ظرفیت ها دیگر نیازی به صادرات یک لیتر نفت هم نیست چرا که ایران به سبب تنوع متعدد اقلیمی در تولید بسیاری از محصولات زراعی، باغی، آبزی، دامی و ...ظرفیت های بی نظیری دارد که با تکیه بر آن، اقتصاد کشور برای همیشه از درآمدهای نفتی بی نیاز می شود .

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایا ضعف در صادرات محصولات مزیت دار کشاورزی و راهکارهای بی نیازی از درآمدهای نفتی در شرایط تحریم با خبر شد:

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و جایگزینی با درآمد های حاصل از نفت شدنی است، اظهار کرد: اگر صادر کنندگان و مسئولان ذی ربط در ایجاد برند، فروآوری، سورتینگ و بازار پسندی محصولات کشاورزی کار کنند به سهولت می توانند بخش اعظمی از بازار خاورمیانه را در دست گیرند.

وی با انتقاد از خام فروشی محصولات کشاورزی اضافه کرد: با وجود 4 فصل بودن اقلیم و پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی، اما تاکنون به سبب خام فروشی و فروختن محصولات مزیت دار به صورت فله و کار نکردن بر برند و فرآوری محصولات نتوانستیم با سایر رقبا در بازار های هدف رقابت کنیم که این امر منجر به از دست دادن بسیاری از فرصت ها در بازار های صادراتی شد.

ملک زاده ادامه داد: علی رغم مسائل پیش آمده میان روسیه و ترکیه فرصت خوبی بود تا ایران بتواند این بازار را بدست بگیرد، اما متاسفانه نتوانستیم حرفی برای گفتن در این بازار داشته باشیم.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با تاکید بر ورود به بازار روسیه گفت: با وجود آنکه سالیانه مقادیر قابل توجهی محصولات کشاورزی به روسیه صادر می شود، بنابراین در صورت صادرات تمامی محصولات کشاورزی باز هم نیاز است تا تولیدات خود را افزایش دهیم که متاسفانه این امر تاکنون صورت نگرفته است.

وی اخذ تعرفه بالای صادراتی و نبود زیرساخت های لازم را از جمله چالش های پیش روی صادرات برشمرد و گفت: این در حالی است که اگر محصولات کشاورزی را به صورت بسته بندی و با برند به بازار های هدف صادرکنیم، دیگر نیازی به درآمد های حاصل از نفت نداریم و به سهولت این امکان وجود دارد که اقتصاد کشور بر پایه درآمد های کشاورزی بچرخد.

این مقام مسئول با انتقاد از این مسئله که در بسیاری از کالا های مزیت دار نتوانستیم توفیق چندانی در صادرات داشته باشیم، اظهار داشت: با وجود آنکه ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان به شمار می رود و به عبارتی 90 درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود، اما متاسفانه زعفران ایرانی با برند دیگر کشور ها همچون افغانستان به بازار های هدف صادر می شود که این امر موجب شده در بازار های صادراتی ردپایی از زعفران ایران وجود نداشته باشد، در حالیکه با جلوگیری از صادرات فله و ایجاد برند برای این محصول استراتژیک می توان ارزآوری مناسبی از این محل داشت.

وی با بیان اینکه ایران بعد از مصر دومین کشور تولیدکننده خرما در جهان به شمار می رود، اضافه کرد: این در حالی است که ارزآوری مناسبی به سبب وجود چالش های مختلف همچون نبود بسته بندی مناسب و خام فروشی در این محصول نداریم.

ملک زاده ادامه داد: بسیاری از کشور های حاشیه خلیج فارس و عربی نیاز بالایی به محصولات سبزی و صیفی دارند که به سبب نبود بازار مناسب، ضربات سنگینی از حیث مازاد تولید به کشاورزان داخل وارد شده است به طوریکه در برخی مواقع 10 هزار هکتار محصول به دلیل عدم صرفه اقتصادی و ضعف مدیریت بازار محصولات کشاورزی برداشت نمی شود، این در حالی است که ایران به عنوان قطب بزرگ محصولات کشاورزی می تواند درآمد مناسبی از حیث صادرات داشته باشد.

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه ایران در تولید محصولات کشاورزی از پتانسیل بالایی برخودار است، اظهار کرد: با توجه به شرایط تحریم و مسائل پیش آمده در صادرات منابع نفتی، ایران با ایجاد زنجیره ها و زیرساخت های لازم می تواند در صادرات محصولات کشاورزی حرفی برای گفتن در بازار های هدف باید داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به آنکه طرف های خارجی نسبت به اجرای تعهدات و وعده وعید ها بسیار حساس هستند که متاسفانه تاکنون نتوانستیم این زمینه را اجرا کنیم.

خان محمدی ادامه داد: با وجود پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی از منظر گوشت، تخم مرغ، آبزیان، محصولات زراعی و باغی در صورت ایجاد زیرساخت های لازم این امکان وجود دارد که به سبب رقابت پذیری با سایر رقبا از درآمد های حاصل از صادرات نفت بی نیاز شد.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با تاکید بر بکارگیری برنامه مدون صادرات گفت: اگر دولت تصمیم گیری در خصوص برنامه های صادراتی را به تشکل های تولیدی واگذار کند و امکانات لازم در این خصوص را در اختیارشان قرار دهد، می توان از محل صادرات محصولات کشاورزی ارزآوری مناسبی داشت. به عنوان مثال هم اکنون بهترین موقعیت برای حضور در بازار روسیه است که متاسفانه به سبب نبود زیرساخت های لازم نتوانستیم در این بازار حضور جدی داشته باشیم.

وی ادامه داد: با ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه مدون در خصوص کشاورزی قراردادی با تجار خارجی علاوه بر بی نیازی از درآمد های نفتی، رفاه تولیدکنندگان در تمامی فصول هم تضمین خواهد شد.

خان محمدی با انتقاد از این مسئله که کشور هلند علی رغم مساحت محدود صادرات قابل توجهی در حوزه محصولات کشاورزی دارد، اظهار داشت: کشور ترکیه به سبب آنکه فاقد منابع نفت و گاز است و مساحت کشورش اندازه 2 استان شاقتصادی ما هم نیست، اما درآمد قابل توجهی در حوزه محصولات کشاورزی دارد که این امر نشان می دهد با فراهم کردن زیرساخت ها، ایجاد زنجیره های تولید و بازاریابی می توان به سمت و سوی توسعه صادرات محصولات کشاورزی حرکت کرد.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی دستیابی به توسعه صادرات محصولات کشاورزی و بی نیازی از درآمد های حاصل از نفت را در گرو تدوین برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت دانست و گفت: اگر مسئولان امر بتوانند برنامه مدونی برای تولید و کیفیت محصولات داشته باشند، این امکان وجود دارد که از صادرات یک لیتر نفت بی نیاز شد تا کشور های بیگانه گاه و بیگاه ما را تهدید نکنند که با تحریم صادرات نفت، اقتصاد ایران دچار چالش می شود.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ، درباره آخرین شرایط صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: اگرچه گمرک آمار جدیدی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی اعلام نکرده است، اما آمار های غیر رسمی نشان می دهد که در 6 ماهه امسال صادرات محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل 16 درصد رشد داشته است.

وی عمده صادرات محصولات کشاورزی را منوط به سبزی و صیفی دانست و گفت: هم اکنون کشور های امارات، عمان و عراق بیشترین واردات محصولات کشاورزی از جمله سبزی و صیفی را دارا هستند که در صورت فراهم شدن زیرساخت ها در شرایط تحریم می توان صادرات را توسعه داد.

نورانی با اشاره به اینکه راه درازی پیش روی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و مدنظر است، اظهار داشت: سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی به علت کمبود تولید سبزی و صیفی کاهش چشمگیری داشت که برای جهش صادرات باید امکانات تولید فراهم شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی توسعه صادرات محصولات کشاورزی را مستلزم ایجاد زیرساخت ها و حمل و نقل مناسب جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی برشمرد و گفت: تعطیلی کشتیرانی جمهوری اسلامی در بندر بوشهر، نبود هواپیمای کارگو و مسائل متعدد در خصوص زیرساخت های جاده ای همگی دست به دست یکدیگر داده تا صادرات با فرایند کندی در حال پیشروی باشد که رونق صادرات در شرایط فعلی تحریم در کالا های مزیت دار مستلزم رفع این موانع است چرا که کشور های حوزه خلیج فارس خواهان محصولات ایرانی هستند.

وی ادامه داد: علی رغم آنکه مساحت کشور هلند به اندازه استان های شاقتصادی نیست، اما صادرات سالانه محصولات کشاورزی این کشور به بیش از 100 میلیارد دلار می رسد که این امر نشان می دهد با وجود پتانسیل بالای کشور در بخش کشاورزی نباید به مقوله صادرات بی تفاوت باشیم چرا که با توسعه صادرات محصولات کشاورزی نیازی به درآمد های حاصل از صادرات نفت داریم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در سرانجام با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین نباید بهانه ای برای بالابردن هزینه های حمل و نقل شود، شرح داد: با اعمال نظارت بیشتر بر شرکت های حمل و نقل می توان از افزایش هزینه های حمل و نقل جلوگیری کرد چرا که این امر در کاهش صادرات تاثیر سو به همراه دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 922

به "تیتر: صادرات کالاهای مزیت دار راهکاری برای بی نیازی از درآمدهای نفتی، چالش اصلی صادرات محصولات کشاورزی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیتر: صادرات کالاهای مزیت دار راهکاری برای بی نیازی از درآمدهای نفتی، چالش اصلی صادرات محصولات کشاورزی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید