جمعیت سالمندان و بچه ها در 25 سال آینده برابر می شود

به گزارش کالارنا، مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: طی 25 سال آینده جمعیت سالمندان و بچه ها کشور برابر می شود و با توجه بع اینکه هزینه های سالمندان به مراتب بیشتر از بچه ها است باید به فکر فراهم کردن امکانات باشیم.

جمعیت سالمندان و بچه ها در 25 سال آینده برابر می شود

ناصر رهبر در حاشیه آیین تکریم هفته سالمندی مقارن با هفته کودک در گفت وگو با کالارنا، اظهار کرد: هرم جمعیتی هرچه قدر قاعده پهنی داشته باشد، برای کشور موثر است که این قاعده را بچه ها تشکیل می دهند.

وی افزود: در دهه 60 هرم جمعیتی کشور بسیار عالی بوده و جمعیت بچه ها بالا بود؛ در واقع بالا بودن جمعیت بچه ها به این معنی است که نیروهای مولد یک کشور بسیار بالا بوده و دارای دانشگاه ها و کارخانجات فعال است.

وی ادامه داد: امروزه تأخیر در امر ازدواج، عدم تمایل به فرزند آوری و تمایل به تک فرزندی در جامعه بسیار افزایش یافته است که این امر منجر شده تا قاعده هرمی ما کوچک تر می شود و جمعیت سالمندان افزایش یافته و به نوعی می توان گفت سونامی سالمندی در راه است.

مدیر گروه سلامت جمعیت خانواده مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: میانگین طول عمر در مردان 74 سال و زنان 76 سال است.

رهبر گفت: در کل دنیا جمعیت سالمندی رو به افزایش بوده ولی شیب ملایم دارد؛ درحالی که در کشور ما جمعیت سالمندی با شیب تندی افزایش می یابد؛ از این رو باید از الان آمادگی های لازم را داشته و امکانات لازم را ایجاد کنیم.

وی عنوان کرد: کانون دوستار سلامت برای اولین بار در آذربایجان شرقی راه اندازی شد و در حال حاضر 20 کانون در سطح استان وجود دارد.

وی تامین،حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و معنوی، بهره مندی از کیفیت زندگی بهتر، تداوم حضور و مشارکت موثر در جامعه، تقویت روحی خودباوری و اعتماد به نفس و تفاهم، انتقال تجارب و مهارت حل مسائل و مسائل و ارائه مراقبت ها و آموزش های لازم را از اهداف کانون دوستدار سلامت(شهروند ارشد) عنوان کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 780

به "جمعیت سالمندان و بچه ها در 25 سال آینده برابر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت سالمندان و بچه ها در 25 سال آینده برابر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید