خروج بی ترمز حقیقی ها از بورس

به گزارش کالارنا، خروج سهامداران خرد از گردونه معاملات بازار سهام همچنان ادامه دارد. سهامدارانی که حالا 8ماه است گرفتار اصلاحی فرسایشی شده اند و به سبب ابهامات موجود نمی توانند تصویر روشنی نیز از آینده بازار ترسیم کنند. از این رو برای چهاردهمین هفته متوالی شاهد ثبت خالص فروش مثبت از سوی این دسته از معامله گران بورسی به میزان 1942میلیارد تومان بودیم.

خروج بی ترمز حقیقی ها از بورس

به گزارش دنیای اقتصاد، دومین هفته از سال جدید نیز به سرانجام رسید و همچنان بازار سهام گرفتار فرایند اصلاحی هست که با فرسایش 8 ماهه بسیاری از سهامداران خود را خسته کرده است. در این میان نبود چشم انداز روشن از آینده بازار سبب شده تا خروج سرمایه های حقیقی از این بازار ادامه داشته باشد. در هفته ای که گذشت نماگر اصلی تالار شیشه ای افت 4/ 3 درصدی را به نمایش گذاشت و سهامداران خرد نیز خالص فروش 1942 میلیارد تومانی را رقم زدند. این چهاردهمین هفته متوالی است که این دسته از بازیگران سهام که در یک چهارم ابتدای سال 99 سبب ثبت قیمت های باورناپذیر برای سهام بنگاه های بورسی شده بودند، راه خروج از بازار را برگزیده اند. هر چند که به برکت وجود دامنه نوسان نامتقارن و قفل شدن سفارش ها در صف های فروش، حتی خروج از بازار سهام نیز به رویا تبدیل شده است. بازار که قدرت نقدشوندگی آن شهره خاص و عام بود، اما در حال حاضر بورس بازان برای نقدکردن دارایی خود مجبورند هفته ها در صف های فروش منتظر بمانند.

همگام با بازیگران از دریچه صنایع

تداوم نااطمینانی ها نسبت به آینده روابط فرامرزی ایران و اثری که می تواند بر نرخ دلار به جا بگذارد، از مهم ترین دلایل افزایش احتیاط بورس بازان در گروه های بزرگ بورس تهران است. از این رو در هفته ای که گذشت بیشترین خروج سرمایه های حقیقی از صنایعی رقم خورد که بیشترین درگیری را با تحریم ها و البته نرخ دلار دارند. در این راستا در هفته ای که مجموع خروج سرمایه حقیقی از بورس تهران 1942 میلیارد تومان برآورد شد، بانکی ها شاهد جابه جایی سهامی به ارزش 332 میلیارد و 800 میلیون تومان در راستا حقیقی به حقوقی بودند.

پس از آن چهار گروه کامودیتی محور یعنی محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و کانه های فلزی با بیشترین خالص فروش سهامداران خرد روبرو شدند. بر این اساس طی دادوستد های دومین هفته کاری سال جدید، در زیرمجموعه های گروه محصولات شیمیایی سهامی به ارزش 298 میلیارد و 890 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی معامله گران عمده بورس تهران منتقل شد.

رقم این جابه جایی ها در گروه فلزات اساسی به 258 میلیارد و 610 میلیون تومان رسید. فرآورده های نفتی نیز خالص فروش 216 میلیارد و 420 میلیون تومانی حقیقی ها را در هفته ای که گذشت ثبت کردند و در نهایت زیرمجموعه های معدنی بورس تهران شاهد انتقال 177 میلیارد و 960 میلیون تومان سهام به پرتفوی حقوقی ها بودند. در آنسوی بازار تنها یک گروه با اقبال اندک سهامداران حقیقی همراه شد. در این راستا گروه سایر واسطه گری های مالی در هفته منتهی به 18 فروردین ماه شاهد ثبت خالص خرید 239 میلیون تومانی بازیگران خرد بورس تهران بود.

رشد روز های دومین هفته کاری 1400

در ادامه اولین هفته کاری از سال جدید که این دسته از سهامداران خالص فروش 600 میلیارد تومانی را رقم زدند، در هفته گذشته نیز شاهد خروج بازیگران خرد بورس تهران با سرعت بیشتر بودیم. به این ترتیب در هفته ای که گذشت سهامی به ارزش 1942 میلیارد تومان در راستا حقیقی به حقوقی جابه جا شد. این فرایند در تمامی روز های کاری هفته گذشته ادامه یافت.

شنبه: در نخستین روز کاری هفته سهامداران خرد خالص فروش 519 میلیارد و 290 میلیون تومانی را رقم زدند. در این روز تنها سه گروه رایانه، محصولات فلزی و سایر واسطه گری های مالی بود که مورد توجه سهامداران خرد واقع شد و در مجموع خالص خرید 457 میلیون تومانی را رقم زدند. در دیگر گروه ها این بازیگران فروشنده بودند. در این راستا بیشترین خروج پول حقیقی طی معاملات روز شنبه از گروه محصولات شیمیایی به میزان 112 میلیارد و 490 میلیون تومان رقم خورد. در گروه فلزات اساسی نیز شاهد جابه جایی سهامی به ارزش 91 میلیارد و 840 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی معامله گران عمده بورس تهران بودیم. پس از آن نیز دو گروه کانه های فلزی و فرآورده های نفتی بیشترین خروج سرمایه حقیقی را تجربه کردند.

یکشنبه: در دادوستد های دومین روز هفته با وجود شدت دریافت میزان اصلاح قیمت ها و افت بیش از یک درصدی نماگر اصلی سهام، اما سنگین تر شدن صف های فروش مانع از موفقیت بخش عمده فروشندگان در نقدکردن سهامشان شد. از این روز خالص فروش سهامداران حقیقی اندکی کاهش یافت و به 492 میلیارد تومان رسید. در این روز حقیقی ها در هیچ گروهی خالص خرید مثبت ثبت نکردند و در مقابل 33 صنعت شاهد خروج بی وقفه سهامداران خرد بود. در این روز نیز گروه های کالامحور هدف اصلی فروشندگان حقیقی بودند.

در این راستا چهار گروه محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، کانه های فلزی و فرآورده های نفتی در مجموع خالص فروش 275 میلیارد و 590 میلیون تومانی را ثبت کردند. پس از آن سهامی به ارزش 39 میلیارد و 600 میلیون تومان در زیرمجموعه های بانکی از سبد سهامداران خرد به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد.

دوشنبه: در میانه معاملات هفته گذشته شاخص کل بورس تهران با افت 5. 0 درصدی روبرو شد. در این روز خالص خرید حقوقی ها 351 میلیارد و 820 میلیون تومان برآورد شد. در این روز حقیقی ها در 7 گروه خرید های مثبتی را رقم زدند. در صدر این صنایع گروه سیمان قرار داشت که شاهد خالص خرید 12 میلیارد و 744 میلیون تومانی سهامداران خرد بود. در آنسوی بازار، اما بیشترین خروج نقدینگی حقیقی از زیرمجموعه های بانکی به میزان 166 میلیارد و 220 میلیون تومان رقم خورد. پس از آن مجددا قرعه به نام سهام کالایی خورد. در این راستا گروه محصولات شیمیایی با خالص فروش 5/ 44 میلیارد تومانی حقیقی ها روبرو شد و فروش سهامداران خرد در سهام فلزی به 34 میلیارد تومان رسید. پالایشی ها نیز در این روز شاهد جابه جایی 25 میلیارد و 430 میلیون تومانی در راستا حقیقی به حقوقی بودند.

سه شنبه: روز سه شنبه بازار ها منتظر نشست وین بودند. در این روز شاخص کل بورس تهران در رشد صبحگاهی در نهایت افت 15. 0 درصدی را ثبت کرد. شرایط قیمت سهام در ابتدای معاملات این روز سبب شد تا خالص فروش سهامداران حقیقی نیز محدود شود و کمترین رقم هفته را ثبت کند. به این ترتیب طی دادوستد های روز سه شنبه در مجموع سهامی به ارزش 193 میلیارد و 670 میلیون تومان در راستا حقیقی به حقوقی جابه جا شد. در این روز بیمه ای ها در مرکز توجه سهامداران خرد قرار داشتند و با خالص خرید 8. 5 میلیارد تومانی همراه شدندو چهار گروه محصولات غذایی، استخراج نفت و گاز، خدمات فنی و مهندسی و کانی غیرفلزی از دیگر گروه هایی بودند که در لیست خرید این دسته از بازیگران بورس تهران قرار دریافتد و در مجموع خالص خرید 8. 4 میلیارد تومانی حقیقی ها را تجربه کردند. در آنسوی بازار دو گروه بانک و مواد محصولات دارویی در اولویت نخست سهامداران خرد برای خروج قرار دریافتد. پس از آن گروه فرآورده های نفتی بود که شاهد خروج سرمایه های حقیقی از سهام زیرمجموعه خود بودند.

چهارشنبه: افت قیمت ها در سرانجام هفته مجددا سرعت گرفت و نماگر اصلی بورس تهران کاهش حدود 9. 0 درصدی را تجربه کرد و به یک میلیون و 249 هزار واحد رسید تا آمار خروج سهامداران خرد دوباره شدت پیدا کند. بر این اساس طی معاملات روز چهارشنبه در مجموع سهامی به ارزش 384 میلیارد و 900 میلیون تومان در راستا حقیقی به حقوقی جابه جا شد.

در این روز تنها گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی در لیست خرید حقیقی ها قرار داشت و با خالص خرید 229 میلیون تومانی همراه شد. در دیگر گروه ها این دسته از معامله گران فروشنده بودند. در این راستا بیشترین خروج نقدینگی حقیقی از زیرمجموعه های گروه فلزات اساسی و فرآورده های نفتی جمعا به میزان 125 میلیارد تومان رقم خورد. بانکی ها نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و شاهد انتقال سهامی به ارزش 51 میلیارد و 570 میلیون تومان از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی معامله گران عمده بورس تهران بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1845

به "خروج بی ترمز حقیقی ها از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج بی ترمز حقیقی ها از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید