دلیل مرگ سلولهای بنیادی مزانشیمی پس از پیوند کشف شد

به گزارش کالارنا، به گزارش خبرنگاران، با وجود هیجان زیادی که برای استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در طب ترمیمی وجود داشت، کوشش های بالینی اجرا شده انتظارات را برآورده نکرده است. یکی از موانع اساسی در موفقیت این روش درمانی، مرگ شمار زیادی از سلول ها پس از پیوند است.

دلیل مرگ سلولهای بنیادی مزانشیمی پس از پیوند کشف شد

نبود عروق خونی فعال در ساختارهای مهندسی شده که برای انتقال سلول های بنیادی مزانشیمی به محل هدف استفاده می گردد یکی از دلایل مرگ و میر وسیع این سلول ها پس از پیوند را معین می نماید. در حقیقت، سلول های بنیادی مزانشیمی پس از پیوند در محیطی متراکم از سلول و با میزان اندک اکسیژن و مواد غذایی قرار می گیرند. به همین علت برای پیوند پیروز سلول های بنیادی مزانشیمی کنام یا داربست مهندسی شده ای لازم است که بتواند نیازهای سلول های بنیادی مزانشیمی را در شرایط کمبود اکسیژن فراهم کند.

با هدف شناخت بهتر نیازهای این سلول ها پس از پیوند، گروه پژوهشی فرانسوی به سرپرستی دکتر پتیت هروه، یکی از برندگان سال جاری کنگره رویان، به آنالیز اثر دو عامل اساسی کمبود گلوکز و فقدان اکسیژن مستمر بر زنده مانی و فعالیت سلول های بنیادی مزانشیمی پرداختند.

این گروه متوجه شدند که زنده مانی سلول های بنیادی مزانشیمی مستقل از تنش اکسیژن است. در واقع سلول های بنیادی مزانشیمی انسان اگر در معرض کمبود گلوکز نباشند می توانند در شرایط نزدیک به نبود اکسیژن زنده مانده و توان تقسیمی خود در شرایط آزمایشگاهی و مهمتر از آن توان ترمیمی خود در شرایط پیوند را حفظ نمایند. این گروه پژوهشی نشان دادند در شرایط نزدیک به نبود اکسیژن، سلول های بنیادی مزانشیمی انسان توان استفاده از گلوتامین، سرین و پیرووات اگزوژنوس را به عنوان منبع انرژی از دست می دهند و به طور انحصاری به گلوکز به عنوان منبع انرژی تکیه نموده از گلیکولیز غیر هوازی برای تأمین ATP استفاده می نمایند.

در این پژوهش، محققان سه ویژگی اساسی متابولیسمی سلول های بنیادی مزانشیمی انسان که برای استفاده از آنان در طب ترمیمی لازم است را شناسایی کردند: سلول های بنیادی مزانشیمی نمی توانند خود را با کمبود گلوکز اگزوژنوس وفق دهند.این سلول ها ذخیره گلوکز داخلی بسیار اندکی دارند. این سلول ها هیچ ذخیره ATP قابل شناسایی ندارند. این خصوصیات باعث عدم توانایی در جایگزینی و تأمین منبع انرژی علت اصلی مرگ سلول های بنیادی مزانشیمی پس از پیوند است.

نتایج این پژوهش باعث تغییر باور رایج مبنی بر این که کمبود اکسیژن علت اصلی مرگ سلول های بنیادی مزانشیمی پس از پیوند است، شده، نشان می دهد در صورت تأمین گلوکز، این سلول ها در شرایط نزدیک به نبود اکسیژن هم می توانند زنده مانده نقش ترمیمی خود را ایفا نمایند.

پروفسور پِتیت هروه از کشور فرانسه مدیر پژوهش و رئیس بخش در پژوهشگاه ملی تحقیقات پزشکی و بهداشتی فرانسه است. او عضو انجمن مهندسی بافت اروپا و انجمن اروپایی تحقیقات در زمینه دیابت است. او در زمینه کشت سلولهای بنیادی مزانشیمی ، فناوری بیوراکتور ، مدلهای حیوانی کوچک و بزرگ در تحقیقات ارتوپدی و مهندسی زیست پزشکی که مربوط به تقویت بقای سلول و پیوند است به پژوهش مشغول است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 722

به "دلیل مرگ سلولهای بنیادی مزانشیمی پس از پیوند کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل مرگ سلولهای بنیادی مزانشیمی پس از پیوند کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید