سفیر سابق آمریکا در ریاض: تصمیم ترامپ نقش چین در جامعه جهانی را پررنگ تر می کند

به گزارش کالارنا، سفیر سابق آمریکا در ریاض معتقد است اقدام ترامپ در قطع کمک های مالی آمریکا به سازمان جهانی بهداشت باعث پررنگ تر شدن نقش چین در جامعه جهانی می شود.

سفیر سابق آمریکا در ریاض: تصمیم ترامپ نقش چین در جامعه جهانی را پررنگ تر می کند

به گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی اردو پوینت، چاس فریمن، سفیر سابق آمریکا در ریاض و معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین الملل معتقد است تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در خصوص تعلیق کمک مالی واشنگتن به سازمان جهانی بهداشت تاثیر منفی بر موقعیت آمریکا در جهان دارد و چین را به عنوان نقش اصلی در نهاد های بین المللی جایگزین می کند.

این دیپلمات حرفه ای معتقد است ترامپ با این اقدام شرایط را برای پررنگ تر شدن نقش چین در سازمان های بین المللی فراهم کرده است و این اقدام آمریکا را بیش از پیش به انزوا در جهان سوق می دهد.

فریمن که مترجم ریچارد نیکسون رئیس جمهور پیشین آمریکا در اولین سفرش به پکن در سال 1972 بود گفت: تعلیق کمک های مالی آمریکا به سازمان جهانی بهداشت باعث می شود چین با به دست آوردن جایگاه آمریکا، نقش های پررنگ تری در سازمان های بین المللی را برعهده بگیرد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه از قطع کمک های مالی آمریکا به این سازمان خبر داد. رئیس جمهور آمریکا در توجیه این اقدام خود مدعی شد سازمان جهانی بهداشت در انجام وظایفش در قبال مقابله با شیوع ویروس کرونا پیروز نبوده و باید پاسخگو باشد. او همچنین طی روز های اخیر چندین بار سازمان جهانی بهداشت را به جانبداری از چین و تلاش برای پنهان کردن اطلاعات اولیه در خصوص شیوع ویروس کرونا متهم کرده است.

با این حال، فریمن گفته تصمیم ترامپ مبتنی بر عصبانیت است نه ملاحظات سیاسی منطقی. او گفت: ترامپ به جای آنکه باعث بزرگ جلوه دادن آمریکا شود این کشور را در نگاه جهان تحقیر می کند. تصمیم ترامپ به بسکمک آسیب خواهد رساند و به هیچ کس کمک نخواهد کرد. این انتخاب ریاست جمهوری است، نه تصمیمی که توسط یک فرایند سیاسی منسجم اتخاذ شده باشد.

او با توضیح این که پایان دادن به بودجه سازمان جهانی بهداشت دقیقاً برعکس عمل می کند و ایستادگی آمریکایی در جهان را کاهش می دهد، گفت: این یک عمل غیرمسئولانه است که در خارج از کشور به عنوان مدرکی از عدم آمادگی آمریکا برای ادامه هدایت جامعه جهانی دیده می شود. تصمیم ترامپ مبنی بر متوقف کردن بودجه سازمان جهانی بهداشت همانند نپرداختن دستمزد آتش نشانان و صدور مجوز سوختن یک محله است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1239

به "سفیر سابق آمریکا در ریاض: تصمیم ترامپ نقش چین در جامعه جهانی را پررنگ تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر سابق آمریکا در ریاض: تصمیم ترامپ نقش چین در جامعه جهانی را پررنگ تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید