شش دانگ گوش های خود را به دیگران هدیه کنیم

به گزارش کالارنا، گاهی لازم است احساس خود را درباره صحبت های گوینده بیان کنید.

شش دانگ گوش های خود را به دیگران هدیه کنیم

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، گاهی لازم است احساس خود را درباره صحبت های گوینده بیان کنید. او لازم دارد حس شما را در آن لحظه بداند. اگر از حرف هایش غمگین هستید یا با غصه های او همدردی می کنید لازم است آن را به زبان بیاورید. مثلاً اگر کودکتان زمین خورد و پایش زخمی شد او را درک کنید و اگر با ناله از کنده شدن پوست پایش گفت شما او را درک کنید و برای درد داشتنش به او حق بدهید. اگر بیمارتان احساس درد دارد یا از موضوعی رنج می کشد لازم است با کلام خود او را آرام کنید و به او بفهمانید که حالش را درک می کنید

جورج برناردشاو می گوید: مردم هرگز حرف ها و نصایح شما را قبول نمی کنند مگر آنکه وکیل مدافع یا دکتر باشید و آن ها برای شنیدن صحبت های شما پول خرج کرده باشند. به نظرم راست می گوید. این خصلت ما آدم هاست که اگر بهای چیزی را نپردازیم برایش ارزشی قائل نیستیم. حتی اگر حرف ها و نصایح دیگران باشد و نیتشان مراقبت از ما. فرض کنید دوستتان هر روز جمله های انگیزشی زیبا و تأثیرگذار توی گوشی برایتان می فرستد. بعضی از آن ها را می بینید و بدون اینکه درکی از آن پیدا کنید برای دیگران ارسال می کنید. یا گاهی ریسک نمی کنید و کلیپی را که نمی دانید چیست دانلود نشده آن را پاک می کنید. هر روز تعداد عکس نوشته و فیلم های جذاب و آرام بخش بیشتر و بیشتر می گردد، اما چرا تأثیری در روح و روان ما حاصل نمی گردد و با وجود همه نصایح مجازی باز هم وقتی دلتنگ می شویم نمی توانیم برای خودمان کاری کنیم؟ چرا با وجود این همه ذخیره نصایح روانشناسی باز هم نمی توانیم به موقع آن ها را به کار بندیم و گره مسئله ای را باز کنیم؟ همین امروز استاد پیروزیت درباره آرامش در حین عصبانیت حرف زده و ما لایکش کرده ایم، اما همان روز در تاکسی با راننده سر پول خردی که باید پسمان بدهد دعوا می کنیم و نمی توانیم بر خشم خود کنترل داشته باشیم. دلیلش چیست؟ آیا ما نمی توانیم یا نه، اطلاعاتی که گرفته ایم درست و کاربردی نبوده اند؟ همه این ها برمی گردد به هنر خوب گوش دادن؛ یکی از مهم ترین مهارت های فردی که در پیشبرد روابط اجتماعی نقش بسیاری مهمی دارد. خوب گوش دادن باعث می گردد ارتباط کلامی به درستی ایجاد گردد و ما به خواسته مدنظرمان زودتر برسیم.

مصائب خوب نشنیدن

آیا شده است تا حالا جایی به عنوان ارباب رجوع حرفی بزنید، اما کسی پاسختان را نشنود و حرف خودش را بزند؟ شده است تا حالا نزد پزشکی بروید و او بدون پرسیدن توضیح بیماری و علائم توسط شما دارو تجویز کند؟ شده است در بانک یا دفتر بیمه و هر جایی که ارباب رجوع حضور دارد بین نیروی انسانی مجموعه و مردم درگیری لفظی صورت گیرد؟

بله. متأسفانه این شکل از رابطه ها در جامعه زیاد است و مهم ترین دلیل هم نداشتن مهارت کافی در گوش دادن است. فرض کنید فردی برای اولین بار وارد بانک می گردد. از صندوقدار یاری می خواهد، اما او راه انداختن کار مشتری اولین بارش نیست و بدون شنیدن حرف مشتری، یک فرم دستش می دهد تا آن را پر کند. او به درستی متوجه درخواست مشتری نشده، زیرا حرفش را خوب نشنیده است. او روی داده های ثابتی که ملکه ذهنش شده است تصمیم می گیرد فرم را به مشتری بدهد. او مدت زیادی در نوبت می ماند و در نهایت فرم را به صندوقدار تحویل می دهد. اما او با لحنی عادی می گوید این فرم اشتباه است و باید از اول می گفتی منظورت چیست. مشتری بیچاره هم که هم وقتش رفته هم اعصابش خرد شده است می گوید داشتم توضیح می دادم شما فرم را به من دادی و... خلاصه این بگومگو به بحث و اختلاف و مداخله رئیس بانک می انجامد. بدون شک به راحتی می شد جلوی این تنش را گرفت. فقط کافی بود فرد صندوقدار کمی صبر و حوصله به خرج می داد و نیاز مشتری را کامل می شنید و بر اساس آن راهنمایی می کرد. حالا این اتفاق را می گردد به خیلی از مراکز تعمیم داد. بسیاری از خدمات رسانی ها با نقص روبرو می گردد فقط به دلیل خوب نشنیدن. حتی شده است سوار تاکسی بشوم و بعد از مدتی راننده مرا پیاده کند. وقتی اعتراض می کنم که چرا مرا تا مقصد توافق شده نمی رساند راننده شانه بالا می اندازد که اشتباه شنیده و فکر کرده است من مستقیم می روم. یا به خیاط سفارش یک مدل خاص می دهی ولی وقتی لباس را تحویل میگیری کلاً یک چیز دیگر است و او می گوید فکر کرده است شما این طرح را انتخاب کرده اید. یا هزار مثال دیگر که ما هر روز در رفتار های اجتماعی خود با آن روبرو هستیم. وقت آن رسیده که مهارت خوب شنیدن و خوب گوش دادن را به درستی فرا بگیریم. شنونده خوب بودن چند راه حل دارد که در ادامه می خوانید.

خوب گوش کنید

لازم است وقتی با مخاطب خود صحبت می کنید تمام حواستان به او باشد و با حرکات و حرف های اضافه حواسش را پرت نکنید. وسط حرفش نپرید و کلام او را کامل بشنوید. اگر این مخاطب بیمارتان است حتماً تمام کلامش را بشنوید. قطعاً این صحبت می تواند شما را در تشخیص یاری کند.

شنیده اید می گویند فلان دانش آموز بچه زرنگی است، تمام مطالب را سر کلاس یاد می گیرد و شعر ها را سر کلاس حفظ می گردد؟ چنین دانش آموزانی مهارت شنوایی قوی تری دارند. حواسشان کمتر پرت می گردد و با تمرکز به تمام واژه هایی که از دهان معلم خارج می گردد دقت می کنند. به همین دلیل آن ها پیروز ترند و درس را همان بار اول یاد می گیرند. یا بچه هایی که با دقت گوش می دهند و هر موردی که به آن ها گوشزد کرده اند به درستی به خانواده اتتقال می دهند.

نقطه مقابل این دانش آموزان کسانی هستند که روی صحبت های گوینده تمرکز و دقت ندارند و فقط از سر وظیفه آن را می شنوند. آن ها با وجودی که جسمشان در کنار شماست و به دهانتان چشم دوخته اند، اما حواسشان جای دیگر است و هیچ چیزی از حرف های شما نمی فهمند. اینگونه دانش آموزان کند ذهن نیستند فقط حواسشان پرت است و وقتی موردی را یادشان می دهی حواسشان به موضوع دیگری است و به همین دلیل خوب نمی شنوند.

احساس خود را بیان کنید

گاهی لازم است احساس خود را درباره صحبت های گوینده بیان کنید. او لازم دارد حس شما را در آن لحظه بداند. اگر از حرف هایش غمگین هستید یا با غصه های او همدردی می کنید لازم است آن را به زبان بیاورید. مثلاً اگر کودکتان زمین خورد و پایش زخمی شد او را درک کنید و اگر با ناله از کنده شدن پوست پایش گفت شما او را درک کنید و برای درد داشتنش به او حق بدهید. اگر بیمارتان احساس درد دارد یا از موضوعی رنج می کشد لازم است با کلام خود او را آرام کنید و به او بفهمانید که حالش را درک می کنید.

توجه جسمی و فیزیکی به حرف های مخاطب

حرکات دست و صورت شما می تواند خیال گوینده را راحت کند که شما بی دغدغه به حرف هایش گوش می کنید. اگر مضطرب یا عجول باشید از حرکات دست هایتان یا پریدن مدام میان کلامش پیداست. برای یک ارتباط مؤثر لازم است گاهی با حرکات دست یا سر مخاطب را آگاه کنید که سراپا گوش هستید و حواستان کامل به او و حرف هایش است. لازم است زبان بدن را بیاموزید تا بتوانید پاسخ های مقابل را به درستی دریافت کنید و در مقابل آن ها واکنش نشان دهید.

پیگیر صحبت ها باشید

اگر با کسی حرف می زنید لازم است هر از گاهی به او یادآوری کنید که حواستان به حرف هایش است. می توانید با یک سؤال یا یک عبارت خب بعدش و از این دست حرف ها توجه خودتان را به حرف هایش بفهمانید.

افکار گوینده را بشناسید

برای اینکه یک ارتباط شنیداری مؤثر داشته باشید لازم است با افکار گوینده کلام آشنا شوید. باید بتوانید تفاوت های فردی ر ا درک کنید. باید بدانید او افکار و سلیقه خاص خودش را دارد و متناسب با همان داشته ها سخن می گوید. به عنوان مثال شما فردی هستید کمالگرا و دایره دوستانتان افراد تحصیلکرده و پیروز هستند. اما لازم است با یک همسایه یا فرد هم محله ای خود به مصاحبه بنشینید. او از زندگی عادی، بازی بچه ها در کوچه یا حتی اینکه شام چه بپزیم حرف می زند. او مطابق دیدگاه و شخصیتش حرف می زند این شمای شنونده هستید که باید شنونده خوبی باشید و برای شنیدن آنچه برایتان بی اهمیت است وقت بگذارید. اصلاً مهم همین است. ما در روز با آدم های زیادی روبه رو می شویم که هیچ سنخیتی از لحاظ فکر و شخصیت با آن ها نداریم، اما زندگی اجتماعی ما ناگزیر از رابطه با دیگران است و باید بدون خودخواهی حرف های دیگران را بشنویم، حتی اگر آن ها را قبول نداریم. اگر بشنویم می توانیم قدرت نقدپذیری خود را هم بالا ببریم. اگر تحمل شنیدن پیدا کنیم آن وقت می توانیم درباره کاستی ها بگوییم. مشکل اینجاست که کسی تحمل نقد شدن یا همان شنیدن نظرات دیگران را ندارد. می گوییم درباره فلان کتاب یا فلان موضوع نظر بدهید، اما ناخودآگاه نسبت به آن هایی که مخالف ما هستند واکنش نشان می دهیم. این بزرگ ترین ضعف اجتماعی به خصوص در رده مدیران است. اگر کسی را خوب بشناسیم و تفاوت های فکری اش را حین مکالمه در نظر بگیریم کمتر دچار سوءتفاهم می شویم و برداشت های اشتباه کمتر گریبان رابطه مان را می گیرد.

پس یادمان باشد با هر کسی به اندازه فهم و شخصیت خودش شنونده باشیم. اینگونه اگر شد می توانیم امیدوار باشیم که دل هر کسی را می گردد به دست آورد.

برداشت کامل از کلام

برای داشتن یک ارتباط پیروز باید یاد بگیریم سخنان گوینده را کامل دریافت کنیم. اگر درباره موضوعی جنجالی صحبت می کند باید اجازه دهیم سخنش تمام گردد و حق مطلب را ادا کند. اگر همچنان ما دچار ابهام بودیم و برایمان سوءتفاهم هایی باقی بود سرانجام سخن می توانیم بپرسیم و آن را در آرامش رفع کنیم.

بسیاری از مسائل ما از همین عدم برداشت ناشی می گردد. فکر کنید مادر همسرمان تماس می گیرد و به ما چیزی می گوید ولی ما بر حسب احساسی که نسبت به وی داریم واکنش نشان می دهیم و از حرف هایش آنطور که خودمان بخواهیم نتیجه می گیریم و همین جاست که اختلاف و سوءتفاهم ها ریشه می دواند. یا بسیاری مواقع حرف دیگران را طور دیگری متوجه می شویم و آن ها را با همان فهم ناقص قضاوت می کنیم.

پیش فرض های ذهنی را کنار بگذارید

اگر می خواهید کلام مخاطب را به خوبی دریافت کنید لازم است پیش فرض های ذهنی تان را فراموش کنید. قضاوت شما درباره دیگران باعث می گردد کلامش را به هر جهت که دوست داشتید تفسیر کنید. به عنوان مثال با یک فرد خودشیفته که مدام از خودش تعریف و هر بار با دیدن شما آغاز به تعریف و تمجید از زندگی اش می کند شما به محض آغاز کلامش با بی توجهی وقت می گذرانید تا حرفش تمام گردد، اما چون فکر می کنید باز هم از خودش تعریف می کند توجهی ندارید. یا ممکن است او را دروغگو بپندارید و همین تصور باعث گردد از اول نسبت به حرف هایش بی تفاوت باشید. پس لطفاً با کنار زدن پرده پیش فرض ها و قضاوت شخصیت ها پای صحبت کسی بنشینید.

فایده های خوب شنیدن

خوب شنیدن و خوب گوش دادن باعث می گردد مطالب جدید بیاموزیم. اگر با دقت حرف ها را گوش دهیم می گردد از تجربیات و سخنان دیگران تجربه و آموخته های فراوانی یاد گرفت.

خوب گوش دادن باعث می گردد طرفین به یکدیگر اعتماد کنند و رابطه ای درست و سالم شکل بگیرد. خیلی وقت ها رابطه ها از همین گوش دادن ها آغاز می گردد. در یک نقطه از زمان و مکان پای صحبت های کسی می نشینیم و وقتی به ما نیاز دارد باعث آرامش وی می شویم. از همان جا رابطه ها شکل می گیرد.

بعضی ها نیاز زیادی به شنیده شدن دارند. مثل والدین تنهایی که در سرای سالمندان هستند و تنهایی آزارشان می دهد. این آدم ها نیاز به شنیده شدن دارند. پس گاهی مرهم درد های پنهانشان باشید و اجازه دهید با اعتماد کامل راز دل را برایتان فاش کنند. کنارشان بنشینید و فقط گوش کنید. این تنها چیزی است که آن ها می خواهند. یا گاهی به دیدن بچه ها بیمار بروید و اجازه دهید این بار آن ها حرف بزنند و شما فقط گوش کنید. اگر کسی بفهمد شما حواستان به حرف ها و دردهایش هست حال خوبی پیدا می کند و این کمترین موهبتی است که می توانیم به یکدیگر هدیه کنیم.

خیلی از ایده های جدید و خلاقانه از میان آنچه می شنویم شکل می گیرد. درباره یک زندگی یا شخصیت صحبت می گردد و ما میان همان مصاحبه که در نقش شنونده هستیم به فکر کار های جدید می افتیم و این یعنی همان معجزه خوب شنیدن.

خوب شنیدن دانشمان را زیاد می کند. اگر این هنر را در خود تقویت کنیم به راحتی می توانیم دانش کسب کنیم. یکی از معجزه های مهم خوب گوش دادن بهبود روابط زناشویی است. در رابطه ای که هر کس فقط به خودش حق می دهد، اجازه نمی دهد همسرش هم صحبت کند و خواسته هایش را بگوید، نمی توان توقع همدلی و درک متقابل داشت. چنین خانه ای بیشتر شبیه میدان جنگ است و هر کس می خواهد در این کارزار حرف خودش را به کرسی بنشاند. در چنین شرایطی زوج ها به یکدیگر حق نمی دهند و هرگز به مسائل و درددل های هم گوش نمی دهند و هر کنشی را با غرض پاسخ می دهند. زوج ها باید یاد بگیرند شنوای خوبی برای هم باشند. این اولین و مهم ترین راه همدلی و درک متقابل است. اگر ما در هر شرایطی شنونده خوبی برای دیگران باشیم می توان انتظار داشت که نسلی پیروز در ایجاد ارتباط پرورش دهیم. نسلی که به جای حرف زدن و یکسویه فکر کردن به دیگران هم گوش دهند.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1093

به "شش دانگ گوش های خود را به دیگران هدیه کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش دانگ گوش های خود را به دیگران هدیه کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید