علت گرد و خاک سیستان و بلوچستان چیست؟

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت: گرد و خاک سیستان و بلوچستان ریشه در بادهای 120 روزه دارد.

علت گرد و خاک سیستان و بلوچستان چیست؟

با توجه به تداوم خیزش گرد و خاک در استان سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه زابل، احد وظیفه در گفت وگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه گرد و غبارهای اخیر در سیستان و بلوچستان به دلیل وزش بادهای 120 روزه است، توضیح داد: بادهای 120 روزه سیستان و بلوچستان به خصوص در شمال این استان بسیار معروف است و در همه جای جهان به عنوان یک مقوله خاص هواشناختی قلمداد می گردد.

وی با اشاره به جریان حرکت بادهای 120 روزه گفت: وقتی در شمال منطقه میزان فشار بالا و در جنوب، فشار پایین باشد، هوا از منطقه پرفشار به منطقه کم فشار حرکت می نماید و از آنجا که میدان باد یا همان راستا حرکت باد، تالاب و اراضی خشک است موجب خیزش گرد و خاک می گردد.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با بیان این نکته که بادهای 120 روزه در تابستان هر سال اتفاق می افتد و معمولا تا سرانجام شهریور و اواسط مهرماه به طول می انجامد، تاکید نمود: خشک بودن تالاب هامون در وقوع گرد و خاک سیستان و بلوچستان به شدت تاثیرگذار است. ضمن اینکه چسبندگی این خاک پایین و مستعد خیزش گرد و خاک است.

وظیفه با اشاره به اینکه بادهای 120 روزه و وقوع گرد و خاک در سیستان و بلوچستان پدیده دائمی تابستانه است، گفت: ممکن است تاثیر این بادها در بعضی سال ها شدید و در بعضی سال ها کمتر باشد که به طور قطع میزان آبدار بودن تالاب هامون و رطوبت دشت و اراضی سیستان در شدت گرد و غبار منطقه تاثیر مستقیم دارد. در سال هایی که بستر هامون خشک بوده، پدیده گرد و خاک نیز شدیدتر بوده است.

این کارشناس سازمان هواشناسی اضافه کرد: با اینکه در سال زراعی جاری میزان بارش ها به نسبت سال های قبل بیشتر بوده است اما به دلیل ویژگی های اقلیمی استان سیستان و بلوچستان از جمله بالا بودن شدت تبخیر، تابش عمودی آفتاب و دریافت نکردن بارش از اواخراردیبهشت هر سال تا اواخر مهر ماه، شرایط برای وقوع گرد و خاک مستعدتر است.

وظیفه در سرانجام به تاثیر افزایش غلظت گرد و خاک بر کاهش دید افقی اشاره نمود.

به گزارش خبرنگاران، روز آدینه (25 مرداد) علی محمد طهماسبی بیرگانی - دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار- در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه طوفان ماسه با منشا خارجی و گرد و غبار با منشا داخلی هوای این روزهای سیستان و بلوچستان را به شرایط بحرانی رسانده است از اختصاص 86.5 میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار سیستان در امسال اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 650

به "علت گرد و خاک سیستان و بلوچستان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت گرد و خاک سیستان و بلوچستان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید