نگاهی به آخرین تحولات لبنان پس از اعتراضات

به گزارش کالارنا، لبنان که از زمان قبل از شروع اعتراضات مردمی این کشور با بحران مالی ومالی دست وپنجه نرم می کرد٬ درحال حاضر پس از اتفاقاتی که به دنبال تحولات این کشور از 17 اکتبر رخ داد٬ در شرایط مبهم و نابسامانی به سر می برد.

نگاهی به آخرین تحولات لبنان پس از اعتراضات

به گزارش گروه بین الملل کالارنا به نقل از الاخبار در حال حاضر وخامت اوضاع امنیتی و اقتصادی و پولی در لبنان به شکل دراماتیکی در حال شدت دریافت است؛ درحالی که مقامات به گونه ای با این اتفاقات برخورد می نمایند که گویی یک بحران عادی در کشور اتفاق افتاده است! در شرایطی که هر یک روز تاخیر در یافتن راه حل برای نجات لبنان از این اوضاع٬ کشور را یک قدم به سقوط نزدیک تر می نماید؛به نظر می رسد که تشکیل دولت جدید در لبنان چندین ماه به درازا بکشد!

در این شرایط٬ پیش بینی آینده این کشور و مسیری که پیش رو خواهد داشت بسیار سخت است. اطلاعات نشان می دهد که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان تصمیم گرفته تا در تشکیل دولت آینده لبنان دخالتی نداشته باشد ودر حالی که کشور در میان خطرات روبه افزایش امنیتی و درگیری ها در بیروت و بعلبک و صور و شمال به سر می برد؛هنوز زمان مشخصی برای رایزنی های پارلمانی ضروری در نظر گرفته نشده است!

اما خطرناک ترین موضوع در حال حاضر٬ نشانه های فروپاشی اقتصادی و پولی و اقتصادی لبنان است که از زمان قبل از شروع اعتراضات مردمی در 17 اکتبر 2019 دیده می شد و ریشه های آن به سالها قبل بازمی گردد.

نگرانی از تعمیق بحران سیاسی در لبنان هم زمان با نگرانی از افزایش مداوم قیمت دلار که دیروز به 2300 لیره رسید و ناتوانی مردم از برداشت پولهایشان از بانک ها٬ نشان دهنده وخامت اوضاع اقتصادی در این کشور است.

واقعیت این است که دولت حریری حتی قبل از استعفا و جدا از اعتراضات مردمی٬ هیچ اقدام جدی برای مقابله با کاهش ارزش لیره نکرد که نتیجه آن بحران سوخت و نان و سایر اقلام در این کشور شد.

درحال حاضر هم که هیچ چشم اندازی برای تشکیل دولت جدید در زمان فوری دیده نمی گردد؛ حریری خود را ملزم به اقدام یا درخواست برای تشکیل هیچگونه نشست یا جلسه ای برای یافتن یک راه حل برای این بحران ودرواقع فاجعه پولی نمی داند. سوال این است که در سایه وخامت مداوم اوضاع و افزایش عدم اعتماد لبنانی ها به بانک ها و حتی دولت٬ سرنوشت این کشور به کجا خواهد رسید.

پس از گذشت چند روز از زمان درگیری ها میان هواداران احزاب مختلف درلبنان٬ دیروز بحران سوخت این کشور با اعلام اعتصاب نامحدود اتحادیه جایگاههای سوخت که از امروز شروع شد٬ بار دیگر خود را نشان داده و این امر باعث شد تا مردم برای پرکردن باک ماشین های خود در پمپ بنزین ها ازدحام نمایند.

دراین میان منابع سیاسی گفتند که امور همچنان راکت است و درجا می زند٬ به ویژه که حریری با اعلام عدم حمایت از هیچ یک از نامزدها و عدم تایید مشارکت و یا عدم مشارکت خود در تشکیل دولت گفت که از دایره رایزنی ها برای مشخص مامور تشکیل کابینه بیرون رفته و همچنان قصد همکاری ندارد. این موضوع موجب شد تا عون زمان رایزنی ها را به تاخیر بیاندازد.

تصمیم گروه های اقتصادی مبنی بر تعلیق اعتصابی که قرار بود امروز و فردا و شنبه شروع گردد٬ منعکس نماینده جدی بودن خطرات مربوط به بخش های اقتصادی و بانکی است.

اما خطرناک ترین نکته در این شرایط ٬ مربوط به انسداد سیاسی و عدم وجود هیچ نشانه ای از مشخص زمان رایزنی های پارلمانی ضروری و نیز عدم وجود هیچ نشانه ای از دستاوردی در مورد حل بحران مشخص مامور تشکیل کابینه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 905

به "نگاهی به آخرین تحولات لبنان پس از اعتراضات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به آخرین تحولات لبنان پس از اعتراضات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید