نگاهی به تمام قابلیت های رابط کاربری سامسونگ One UI 4 مبتنی بر اندروید 12

به گزارش کالارنا، بعد از ماه ها انتظار، سامسونگ بالاخره نسخه بتای رابط کاربری One UI 4 مبتنی بر اندروید 12 را منتشر کرد و کاربرانی که در این برنامه ثبت نام کردند می توانند آن را تجربه کنند.

نگاهی به تمام قابلیت های رابط کاربری سامسونگ One UI 4 مبتنی بر اندروید 12

رابط کاربری One UI 4 تازهترین رابط سامسونگ برای محصولات این شرکت به تعداد میرود که البته هنوز رسما برای گلکسی ها عرضه نشده است اما با توجه به اینکه غول کره ای اولین نسخه بتای آن را برای دانلود در دسترس قرار داد، به همین علت تا حدودی توانستیم با قابلیت های اولیه آن آشنا شویم.

اینطور که به نظر می رسد، این نسخه از رابط کاربری سامسونگ تفاوت زیادی با نسل گذشته ندارد. البته این تازه شروع کار One UI 4 است و هنوز فرصت زیادی برای سامسونگ به جای مانده تا قابلیت های تازه را به آن اضافه کند. با این حال سامسونگ آپدیت یادشده را برای گوشی هایش در دسترس قرار داد اما فقط تعدادی از دارندگان گوشی های گلکسی که در برنامه بتا ثبت نام کرده اند قادر به دریافت و تجربه آن هستند. حتی این احتمال هم وجود دارد کسانی که در این برنامه ثبت نام کرده اند پیروز به دریافت آپدیت رابط کاربری One UI 4 نشوند چرا که سامسونگ آن را فقط برای تعداد محدودی از کاربران منتشر می کند.

درست مانند اندروید 12، رابط One UI 4 هم بیشتر از لحاظ ظاهری، امنیت و حریم خصوصی تغییر داشته است اما فعلا به نظر می رسد تمام این تغییرات، جزئی هستند و خیلی تاثیر زیادی در تجربه کاربری ندارند. با این حال در این مطلب تصمیم گرفتیم به بررسی تمام تغییراتی بپردازیم که در این نسخه تازه رابط سامسونگ بوجود آمده است تا بدین ترتیب از آنچه که قرار است در نسخه نهایی ببینیم با خبر شویم. به خاطر داشته باشید که این قابلیت ها مختص اندروید 12 نیستند چرا که قابلیت های اندروید 12 فقط محدود به One UI نمی شود.

تغییرات و قابلیت های تازه One UI 4 سامسونگ

صفحه هوم و شخصی سازی

واضح ترین تغییراتی که در One UI 4 پدید آمد، امکانات شخصی سازی برای هوم اسکرین و صفحه قفل است. با هوم اسکرین شروع می کنیم؛ جایی که ویجت ها بار دیگر دستخوش تغییراتی اساسی شده اند و اکنون ظاهری تازه، متناسب با زبان طراحی Material You اندروید 12 دارند. این یعنی ظاهری پهن تر و در عین حال گوشه های نسبتا منحنی دارند.

یک سری از ویجت های خاص هم که از جمله این موارد می توان به ساعت های دوگانه اشاره کرد، به گونه ای طراحی شده اند که طی روز تغییر می کند. البته منظور از تغییر این است که وقتی هوا روشن باشد، تم این دو ویجت روشن و اگر تاریک باشد، تم آن ها هم تیره می شود. اما برخلاف زبان طراحی Material You، این ویجت ها متناسب با رنگ پس زمینه تغییر نمی کنند. اما شاید این قابلیت را در نسخه نهایی ببینیم.

اما صحبت که از حالت تیره شد بهتر است به این تغییر هم اشاره داشته باشیم که وقتی گوشی را روی حالت تیره تنظیم می کنید، آیکون ها هم تا حدودی تیره می شوند تا گوشی ظاهری یکپارچه به خود بگیرد. البته شاید خیلی به این تغییر واکنش مثبت نشان ندهید چرا که احتمالا مجبور خواهید شد اندکی نور صفحه را افزایش دهید، البته وقتی گوشی را روی حالت تیره تنظیم کنید. هرچند سامسونگ خواسته با این تغییر اندکی باعث استراحت چشم کاربر شود.

تغییرات صفحه قفل

صفحه قفل هم تغییرات خوب زیادی داشته است که از جمله این موارد می توان به قرار دادن اپلیکیشن ضبط صدا برای دسترسی سریع اشاره کرد. همچنین کنترل رسانه هم اکنون به شکل جامع تری روی صفحه قفل قرار گرفته است تا بدین ترتیب کاربر دسترسی بیشتری به محتوای در حال پخش داشته باشد. البته صفحه قفل تنها محل قرارگیری گزینه های مربوط به رسانه نیست بلکه در بخش اعلانات هم می توان به آن دسترسی داشت.

در One UI 4 نمایشگر همیشه روشن هم دستخوش تغییرات خوبی بوده است که از جمله این موارد می توان به تنظیم فعال یا غیرفعال شدن آن در زمان های خاص اشاره کرد. مثلا وقتی فقط اعلانی دریافت شد، این صفحه فعال شود، نه اینکه در تمامی حالت ها فعال باشد. به علاوه، یک سری تغییرات جزئی دیگر هم در بخش نمایشگر همیشه روشن دیده می شود. مثلا اضافه شدن استیکرهای انیمیشنی تازه، تم های جالب و …

اعلانات

سال گذشته، سامسونگ بخش بزرگی از توجه خود را روی بخش اعلانات متمرکز کرد. امسال اما تغییرات گسترده ای را در این بخش شاهد نیستیم. اما اندکی شکل و شمایل آن به نسبت گذشته تغییر کرده است. مثلا اعلانات اکنون اندکی فشرده تر و جم و جورتر شده اند. پس زمینه آن هم چه در حالت تیره و چه در حالت روشن، شفافیت کمتری دارد.

کاشی های تنظیمات سریع از لحاظ ظاهری به نسبت قبل تغییر خاصی نداشته اند اما اندکی جمع تر شده اند. همچنین اسلایدری که برای کم و زیاد کردن نور صفحه از آن استفاده می شود اکنون اندکی بزرگ تر شده است تا دسترسی به آن در شرایطی که گوشی را با یک دست نگه داشته اید راحت تر باشد. جز این موارد، تغییرات دیگری را در بخش اعلانات شاهد نیستیم که بخواهد تجربه کاربری را دگرگون کند؛ همچنان همان ظاهری که همیشه در گلکسی ها شاهد بودیم، نه همگام با زبان طراحی اندروید 12 یعنی Material You.

صفحه کلید و منوی اشتراک گذاری

سامسونگ به صفحه کلید رابط کاربری One UI 4 قابلیت های تازه اما اندکی را اضافه کرده است که مهم ترین آن، استیکر و ایموجی های انیمیشنی است که اکنون با لمس تنها یک گزینه می توان به سرعت به آن ها دسترسی داشت. همچنین پشتیبانی از اپلیکیشن های شخص ثالث بیشتری هم به این صفحه کلید اضافه شده است؛ مثلا می توانید گرامرلی را برای بهبود شرایط نوشتاری خود با صفحه کلید ترکیب کنید و از آن بهره ببرید. سامسونگ متاسفانه در این بخش بیشتر توجه و تمرکز خود را روی ایموجی های انیمیشنی منعطف کرد در حالی که می شد بخش های دیگری از صفحه کلید را هم بهبود بخشید.

منوی اشتراک گذاری هم اکنون به گونه ای تغییر کرده است که کاربر می تواند به دلخواه تعیین کند چه گزینه هایی با چه ترتیبی در آن به نمایش در بیایند. چنین آپدیتی واقعا کاربردی و مورد نیاز بود چرا که می تواند باعث پاکسازی این منو از موارد اضافی شود و فقط مواردی به نمایش در بیایند که کاربر به آن ها واقعا نیاز دارد.

حریم خصوصی در One UI 4

هم سو با تغییراتی که گوگل در زمینه حریم خصوصی و امنیت در اندروید 12 بوجود آورد، سامسونگ هم در رابط کاربری تازه خود تصمیماتی را در این راستا اتخاذ کرده است. در One UI 4 اکنون کاربر می تواند به جدول زمانی هفتگی هر اپلیکیشن اشراف داشته باشد تا متوجه شود این اپلیکیشن طی این چند روز اجازه دسترسی به چه بخش هایی از گوشی را داشت.

همچنین گزینه ای برای نمایش دسترسی تمام اپلیکیشن ها به کلیپ برد، میکروفون و دوربین هم وجود دارد تا اینکه کاربر برای متوجه شدن این موضوع، تمام اپلیکیشن ها را به صورت تک به تک مورد بررسی قرار دهد. همچنین اگر اپلیکیشن یا اپلیکیشن هایی به دوربین، میکروفون یا هر دوی آن ها دسترسی پیدا کرد، نشان گری در نوار شرایط ظاهر می شود که کاربر با کلید روی آن می تواند اطلاعات بیشتری پیرامون اینکه چه اپلیکیشنی و در چه زمانی اجازه دسترسی به این دو را داشت دریافت کند.

در نهایت در این بخش باید به قابلیت تازه اندروید 12 که تحت نام Private Compute Core شناخته می شود اشاره کنیم که به کاربر اجازه می دهد دیتاهایی که درون گوشی وجود دارد را پاک کند و قابلیت هایی نظیر پاسخ هوشمند (ریپلای)، پیشنهاد الصاق (paste) از صفحه کلید و …

دوربین

اپلیکیشن دوربین گوشی های سامسونگ انصافا همیشه خوب بودند و هنوز هم هستند. بنابراین اینکه بگوییم تغییر خاصی در این بخش پدید نیامده است به این معنا نیست که عملکرد سامسونگ در این زمینه خوب نبود؛ اتفاقا چیزی برای بهتر شدن وجود نداشت. با این حال شرکت کره ای از لحاظ ظاهر کلی، این رابط را کمی آراسته تر و تمیزتر طراحی کرد. مثلا به جای قرارگیری آیکون برای زوم، اکنون گوشی های سامسونگ در رابط کاربری One UI 4 با اعداد سر و کار دارند تا بدین ترتیب تشخیص اینکه در حال حاضر از چه سنسوری استفاده می کنید سر راست تر و راحت تر باشد.

این امکان که با نگه داشتن شاتر، گوشی شروع به فیلم برداری می کرد همچنان به همان شکل سر جایش به جای مانده است اما اکنون کاربر می تواند با نگه داشتن و سوایپ کردن به سمت بالا، روی گزینه ضبط قفل شود. همچنین آیکون مربوط به Scene Optimizer دیگر در همه شرایط نوری ظاهر نمی شود اما در ثبت تصاویر در نور شب، می توان آن را مشاهده کرد. در نهایت در این بخش شاهد حالت پرو هستیم که ظاهری زیبا تر به خود گرفته است. خطوط تنظیم کادر هم اکنون به صورت اتوماتیک روی تصاویر وجود دارند.

سایر قابلیت های One UI 4

بار دیگر باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که One UI 4 در مقایسه با نسخه قبل، تغییر زیادی نداشته است و نمی توان تغییرات صورت گرفته را چشمگیر تلقی کرد. با این حال این بود لیستی از تغییرات مثبت که در این رابط شاهد بودیم. همچنین یک سری قابلیت ها و تغییرات جزئی دیگر هم وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

  • One UI 4 اکنون از نشان گر شارژ انیمیشنی بهره می برد که بسیار ساده و در عین حال زیبا است تا بدین ترتیب به نسبت رابط قبلی، گوشی هنگام شارژ ظاهر مدرن تری داشته باشد
  • پنجره های مربوط به تصاویر و مولتی تسکینگ اکنون گوشه های گردتری به جای مربعی دارند.
  • Device Care اکنون به گزینه Project Battery مجهز شد که به گوشی اجازه می دهد در نهایت تا 85 درصد شارژ شود تا بدین ترتیب طول عمر باتری آن سریع کاهش پیدا نکند.
  • از ایموجی مبتنی بر واقعیت افزوده (AR Emoji) اکنون می توان به نام تصویر مخاطبین استفاده کرد.
  • سامسونگ Good Lock اکنون از آیکون پک های شخص ثالث پشتیبانی می کند که می توان آن ها را از طریق پلی استور دانلود کرد.
  • از طریق اپلیکیشن ویرایش تصویر پیش فرض خود سامسونگ، اکنون می توان ایموجی ها را به تصاویر یا ویدیوها اضافه کرد. همچنین گزینه ای تحت نام Object Eraser در بخش Labs وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد موارد یا افراد ناخواسته را از تصاویر پاک کرد؛ دقیقا مشابه کاری که می توان در آدوبی فتوشاپ انجام داد.

تغییرات One UI 4 فعلا به همین موارد محدود می شود اما بعید به نظر می رسد در نسخه نهایی هم شاهد همین تغییرات باشیم. به احتمال بسیار فراوان، One UI 4 هنگام عرضه قابلیت های بیشتری خواهد داشت، حال اینکه در چه بخش هایی شاهد این تغییرات خواهیم بود فعلا تعیین نیست.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2080

به "نگاهی به تمام قابلیت های رابط کاربری سامسونگ One UI 4 مبتنی بر اندروید 12" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به تمام قابلیت های رابط کاربری سامسونگ One UI 4 مبتنی بر اندروید 12"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید