چوب ها جایگزین لامپ های خانه ها خواهند شد ، نورپردازی منازل با سبکی جدید

به گزارش کالارنا، محققان انجمن شیمی آمریکا با استفاده از چوب توانستند روشی برای روشن کردن خانه ها در آینده پیدا کنند.

چوب ها جایگزین لامپ های خانه ها خواهند شد ، نورپردازی منازل با سبکی جدید

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران؛ تغییر نور درون خانه از حالت ملایم تا شدید و رنگی می تواند به تغییر حالت روحی کمک کند. اما برخی مواد استفاده شده برای نورپردازی منازل از جمله پلاستیک ها، زیست سازگار نیستند. اکنون محققان انجمن شیمی آمریکا در بخش نانو صفحات چوبی توسعه داده اند که زیست سازگار، تابناک و ضدآب هستند و می توانند روزی به عنوان پوشش برای لامپ ها، صفحات نمایشی و دستگاه های لیزری استفاده شوند.

تقاضای بالا برای مواد تجدیدپذیر و زیست سازگار محققان را بر آن داشته تا چنین صفحات چوبی نازکی را برای کاربرد های نوری توسعه دهند. با این حال، بسکمک از مواد توسعه داده شده تا به امروز مشکلاتی مانند ویژگی های مکانیکی ضعیف، روشنایی نامناسب، عدم خاصیت ضدآبی یا نیاز به یک ماتریس پلیمری نفتی داشتند.

محققان چوب بالسا را با محلولی آغشته کرده تا لیگنین و نیمی از همی سلولز آن را از بین برده و ساختاری متخلخل ایجاد کنند. این گروه به چوب بدون لیگنین، محلولی از نانوذرات نیمه رسانا که هنگام برخورد با اشعه فرابنفش رنگ خاصی تولید می کنند (نقاط کوانتومی)، تزریق کردند. محققان بعد از فشرده سازی و خشک کردن، یک پوشش آبگریز نیز برای چوب ایجاد کردند.

نتیجه این فرآیند ها ایجاد صفحات چوبی متراکم و ضدآب با خواص مکانیکی عالی بود. تحت اشعه فرابنفش، نقاط کوانتومی در چوب نور نارنجی را نشر و پراکنده می کنند که بطور مساوی از سطح فیلم پخش می شوند. این گروه، توانایی یک صفحه لومینوسانسی را در روشن کردن یک خانه اسباب بازی نشان دادند. انواع مختلفی از نقاط کوانتومی می تواند در فیلم های چوبی گنجانده شده تا رنگ های مختلفی از محصولات روشنایی را ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1592

به "چوب ها جایگزین لامپ های خانه ها خواهند شد ، نورپردازی منازل با سبکی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چوب ها جایگزین لامپ های خانه ها خواهند شد ، نورپردازی منازل با سبکی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید